Windows 11 mniej popularny od Windowsa XP

Kolejne raporty potwierdzają, że aktualizacja do Windowsa 11 nie przebiega zgodnie z planem.

Microsoft Windows 11 pojawił się na rynku w październiku 2021 roku. Już od momentu prezentacji pierwszej kompilacją testowej w czerwcu 2021 roku oprogramowanie to wzbudza sporo kontrowersji. Windows 11 zastąpił na rynku Windowsa 10, który miał być finalnym wydaniem systemu operacyjnego od Microsoftu. Dodatkowo gigant z Redmond zdecydował się znacząco podnieść wymagania systemowe, przez co wiele nadal wydajnych i nowoczesnych maszyn nie otrzymało aktualizacji. Co ciekawe dotyczy to nawet nowszych komputerów z rodziny Surface produkowanych i sprzedawanych w latach 2017-2018.

Windows XP był popularny nawet po wydaniu Visty i 7ki
Źródło: PCWorld.com

Windows XP był popularny nawet po wydaniu Visty i 7ki

Źródło: PCWorld.com

Wysokie wymagania techniczne, które nie są bezpośrednio powiązane z wydajnością komputera oraz chaos informacyjny spowodowały, ze Microsoft ma problem z zachęceniem użytkowników indywidualnych oraz korporacyjnych do aktualizacji urządzeń do Windowsa 11.

Zobacz również:

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę informatyczną Lansweeper wynika, że Windows 11 jest mniej popularny od niewspieranego do lat Windowsa XP. W tym miejscu warto wspomnieć, że Windows XP to jedno z najbardziej udanych, cenionych i najdłużej wspieranych wydań systemu operacyjnego od firmy Microsoft. Oprogramowanie zadebiutowało na rynku 21 października 2001 roku, a wsparcie dla tej wersji systemu zakończyło się 8 kwietnia 2014 roku.

Popularność ponad 20-letniego Windowsa XP w zestawieniu może dziwić. W praktyce system ten nadal działa na komputerach służących do obsługi zaawansowanych i drogich urządzeń, które mają ponad 10 lat oraz do których stworzenie sterowników na nowsze wersje systemu nie jest opłacalne. Mowa między innymi o obrabiarkach CNC, tokarkach i innych sprzętach specjalistycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200