Windows 11 i zmiany wizualne dla użytkowników - warto czekać?

Windows 11 to pierwsza nowa wersja systemu od ponad sześciu lat. Satya Nadella, szef Microsoftu, twierdzi że to "najważniejsza aktualizacja systemu Windows od ponad dekady". Warto czekać?

Windows 11 - premiera już w tym roku

Windows 11 - premiera już w tym roku

Windows 11 wprowadzi wiele zmian, w tym w interfejsie wizualnym. Panos Panay, szef Windows, zapowiedział że nowy system zapewni m.in. ulepszenia wydajności, czy też aktualizacje mniejsze o 40%, co sprawi, że będą szybciej instalowane i wprowadzane na rynek.

W ostatnich tygodniach pojawiły się już artykuły na temat "jedenastki" oraz wersja systemu dla członków programu Windows Insider. Przyglądamy się bliżej niektórym ze zmian w Windows 11, skupiając się na wyglądzie i interfejsie systemu.

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Wielkie oczekiwania związane z AI
  • Windows 11 dodaje obsługę formatów archiwów RAR, 7-Zip, Tar i innych

Windows 11 - pulpit i menu Start

Windows 11 i zmiany wizualne dla użytkowników - warto czekać?

Kiedy już zainstalujemy nową wersję Windows, domyślny widok pulpitu różni się od tego, jaki znamy z "dziesiątki". Przede wszystkim przycisk Start i ikony paska zadań są wyśrodkowane na ekranie. To jednak tylko zmiana wizualna, bo takie opcje jak np. przypinanie skrótów do paska zadań ciągle są dostępne.

Jeśli ktoś zechce, może nawet przenieść wyśrodkowane przyciski z powrotem do lewego dolnego rogu lub po prostu tam, gdzie miał je wcześniej na Windows 10.

Windows 11 i zmiany wizualne dla użytkowników - warto czekać?

Menu Start przeszło duże zmiany w zakresie wyglądu. Live Tiles, czyli kafelki prezentujące dane na żywo z internetu, które zostały przeniesione z Windows Phone, teraz są już całkowicie usunięte. Zamiast ich w nowym interfejsie Windows 11 korzysta z trzech obszarów w menu Start. To odpowiednio:

  • Wyszukiwanie - klikamy na okno dialogowe i otwieramy w ten sposób okno wyszukiwania. Możemy szukać w aplikacjach, dokumentach, źródłach internetowych i materiałach organizacyjnych w ramach platformy Microsoft 365.
  • Przypięte - w tym miejscu przypniemy statyczne ikony, aby ulubione aplikacje były łatwo dostępne. Możemy dostosowywać ten obszar do własnych wymagań, korzystając z funkcji przeciągnij/upuść. W obecnej wersji, w ramach Windows 11 Insider Preview, do tego obszaru przypniemy tylko ikony aplikacji. Możliwe, że w przyszłości ta funkcjonalność będzie bardziej rozbudowana.
  • Polecane - obszar zawiera listę ostatnio otwieranych dokumentów i najnowszych aplikacji zainstalowanych na komputerze. Możemy też wybrać polecenie "Więcej", aby wyświetlić dłuższą listę ostatnich dokumentów.

Na dole menu Start zobaczymy też swój awatar, a jego kliknięcie zapewni dodatkowe opcje dostosowywania ustawień konta czy blokowanie/wylogowanie się z urządzenia. Po prawej stronie zaś znajdziemy przycisk zasilania do uśpienia, ponownego uruchomienia czy wyłączenia urządzenia. Obok tego przycisku możemy również wyświetlać kluczowe foldery, np. Dokumenty czy Pobrane, aby były łatwo dostępne.

Pasek zadań w Windows 11

W systemie Windows 10 menu kontekstowe z paska zadań było dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przycisku Start. W Windows 11 ta funkcja jest nadal dostępna, wraz ze skrótem klawiszowym Windows + X. Sama funkcjonalność jest bardzo zbliżona.

Windows 11 i zmiany wizualne dla użytkowników - warto czekać?

Poza tym, na pasku zadań znajdziemy obszar z łącznością sieciową, wskaźnikiem baterii i poziomem głośności. Ten obszar możemy skonfigurować w nowym interfejsie, zapewniając sobie szybki dostęp do najczęściej używanych opcji ustawień. Obszar daty i czasu w zasobniku systemowym również został nieco zmieniony - zyskamy z jego poziomu dostęp do kalendarza i szybkiego podglądu, a także wszelkich powiadomień na urządzeniu. Nie są to jednak duże zmiany w porównaniu do Windows 10.

Ustawienia Windows 11 i wirtualne pulpity

Aplikacja "Ustawienia" w Windows 11 została znacznie zmieniona zarówno wizualnie, jak i z perspektywy dostępu do wszelkich funkcji. Kilka elementów zostało rozmieszczonych inaczej w nowym interfejsie, aby lepiej "wpasować" się w nową wizję Microsoftu pod względem wyglądu systemu.

Windows 11 i zmiany wizualne dla użytkowników - warto czekać?

Jedną z wielu zmian jest to, że obszar Windows Update jest teraz poświęcony wyłącznie aktualizacjom systemu. Wszystkie opcje odzyskiwania, przywracania i rozwiązywania problemów zostały teraz przeniesione na kartę System.

Specjaliści IT i administratorzy powinni z pewnością poświęcić nieco czasu na lepsze zapoznanie się z aplikacją Ustawienia. Niektóre funkcje nie będą znajdować się w tym samym miejscu, niemniej nie zauważyliśmy, aby coś zostało usunięte. Jeśli nie potrafimy znaleźć wybranej funkcji, jest ona po prostu w innym miejscu niż wcześniej. Zawsze też możemy skorzystać z wyszukiwarki systemowej.

Kolejną przydatną funkcją są wirtualne pulpity. Microsoft oferuje nie tylko usługę wirtualnych pulpitów na komputerze, jaki posiadamy, ale także obsługę pulpitów z innych komputerów poprzez chmurę Azure Virtual Desktop.

Domyślnie pulpit główny jest oznaczony jako Pulpit 1, natomiast jego nazwę czy tło możemy zmienić, podobnie jak dla każdego innego pulpitu. Dzięki temu, jeśli pracujemy na wielu pulpitach, łatwiej będzie je później odróżnić między sobą. Co ważne, wprowadzone zmiany są zachowywane do momentu usunięcia pulpitu - jeśli go nie usuniemy, będzie dostępny także po ponownym uruchomieniu komputera.

Widżety i zarządzanie okienkami

Windows 10 wprowadził przydatną funkcje przypinania okienek, niemniej Windows 11 znacznie ją rozwinął, sprawiając że jest bardziej użyteczna. Microsoft określił nowy mechanizm hasłem Snap Layouts. Jeśli najedziemy kursorem myszy na ten obszar w danym oknie aplikacji czy folderu, pojawi się ikona z opcją ustawienia układu. Następnie wystarczy wskazać żądaną lokalizację na ekranie i zatwierdzić zmiany lewym przyciskiem myszy.

Windows 11 i zmiany wizualne dla użytkowników - warto czekać?

Wszelkie inne otwarte okna pojawią się następnie na pozostałej, dostępnej powierzchni. Będziemy mogli łatwo rozmieścić wszystkie okna w poszczególnych miejscach. Kiedy to zrobimy, możemy jeszcze wykorzystać Snap Layouts do zgrupowania okienek podczas przełączania aplikacji jako Snap Group. Ta funkcja ułatwia później przywrócenie wszystkich ustawień, co z pewnością przekłada się na większą wygodę użytkowania. Dodajmy, że możemy też wygodnie dokować aplikacje na monitorach zewnętrznych.

Windows 11 i zmiany wizualne dla użytkowników - warto czekać?

Idąc dalej, Windows 11 oferuje jeszcze Widżety. To przydatne skróty z informacjami, które - w założeniu - zawsze chcemy mieć pod ręką. Widżety są dostępne z poziomu paska zadań. Istnieje kilka domyślnych widżetów, natomiast przydatność tej funkcji będzie dopiero zweryfikowana po czasie. Jeśli programiści dostarczą wielu ciekawych skrótów tego rodzaju, użytkownicy pewnie będą z nich korzystać. Jeśli jednak będą to tylko widżety z prognozą pogody, notowaniami z giełdy czy newsami z serwisów informacyjnych, większość osób ma już swoje ulubione miejsca do sprawdzania takich rzeczy i raczej nie będzie traciła czasu na konfigurowanie Widżetów. Wówczas funkcja ta skończy podobnie, jak widżety z Windows Vista.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200