Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Windows 11 jest obecny na rynku od ponad roku. Doczekał się już także pierwszej dużej aktualizacji rozwojowej. Czy warto już rozpocząć proces aktualizacji do najnowszej wersji systemu operacyjnego na komputerach firmowych? Jakie problemy mogą nas czekać przy wdrożeniu oprogramowania? Na co zwrócić szczególną uwagę i jak przeprowadzić proces aktualizacji? Sprawdź jak przygotować swoją firmę na Windowsa 11.

Microsoft po sześciu latach od wprowadzenia na rynek Windowsa 10 zdecydował się zaprezentować kolejne wydanie systemu operacyjnego - Windowsa 11. Jest to niespodziewana decyzja, ponieważ przez ostatnie lata gigant z Redmond zarzekał się, że Windows 10 to ostateczna wersja najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego na komputery stacjonarne. Oprogramowanie to miało być rozwijane jako System as a Service (SaaS).

Komputery z systemem operacyjnym Windows 11
fot. msi.com

Komputery z systemem operacyjnym Windows 11

fot. msi.com

Dziś wiemy już, że Windows 10 został zastąpiony Windowsem 11. Nowa wersja systemu operacyjnego została zaprezentowana po raz pierwszy w czerwcu 2021 roku. Po niespełna czterech miesiącach otwartych testów Microsoft wprowadził na rynek finalne wydanie. Aktualizacja do Windowsa 11 ruszyła 5 października 2021 roku.

Zobacz również:

Windows 11 dostępny jest na rynku od kilku miesięcy. Czy to już odpowiedni czas, aby rozpocząć aktualizację komputerów firmowych? Na co zwrócić uwagę podczas całego procesu? Czy każdy komputer może zostać zaktualizowany? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Oficjalne logo Windowsa 11
fot. microsoft.com

Oficjalne logo Windowsa 11

fot. microsoft.com

Szybkie tempo spowodowało chaos w firmach

Microsoft w 2021 roku działał bardzo szybko i spontaniczne. Po niespodziewanej prezentacji Windowsa 11, firmy miały zaledwie cztery miesiące na przygotowanie swojej infrastruktury do wdrożenia nowego systemu operacyjnego. Wiele przedsiębiorstw nie rozpoczęło jeszcze procesu aktualizacji. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Czasu było mało, a problemów do rozwiązania wiele.

Laptop z zainstalowanym Windowsem 11
fot. msi.com

Laptop z zainstalowanym Windowsem 11

fot. msi.com

W aktualnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa działy IT cały czas zajmują się dostosowanem infrastruktury do pracy zdalnej oraz hybrydowej. W tym momencie najważniejsze jest zadbanie o ciągłość działania oraz dokładne zabezpieczenie komputerów przed wyciekiem danych i atakami hakerskimi. Dopiero po tych działaniach pracownicy IT mogą zastanawiać się nad aktualizacją komputerów do najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows 11. Niestety tym razem przedsięwzięcie to nie należy do najłatwiejszych. Co istotne wiele firm dzięki Windowsowi 11 będzie musiało przedwcześnie wymienić część komputerów służbowych na nowsze maszyny.

Nowe wymagania systemowe utrudniają proces aktualizacji

W czerwcu i lipcu 2021 roku świat technologii co chwilę obiegały kolejne informacje dotyczące minimalnych wymagań technicznych Windowsa 11. Sam system operacyjny jest w stanie działać nawet na bardzo starych konstrukcjach, co zostało potwierdzone przez jednego z internautów. W październiku 2021 roku Windowsa 11 udało się uruchomić na komputerze z 2006 roku, który korzystał z procesora Pentium 4 661. Nie zmienia to jednak faktu, że oficjalne wymagania są wyśrubowane.

Specyfikacja techniczna Windowsa 11 wymaga obecności 64-bitowego procesora z co najmniej dwoma rdzeniami o taktowaniu 1 GHz, 4 GB pamięci operacyjnej, 64 GB dysku, obsługi Secure Boot, modułu TPM 2.0 oraz karty graficznej z DirectX 12. Wymagania dotyczące wyświetlaczy (9 calowy ekran 8-bitowy o rozdzielczości 720p) można pominąć - spełnia je każdy 10 letni i nowszy komputer.

Oficjalne wymagania systemowe Windowsa 11

Oficjalne wymagania systemowe Windowsa 11

Z pozoru specyfikacja techniczna nie przeraża. Praktycznie każdy nowoczesny komputer w teorii spełnia wymagania. Niestety poza koniecznością posiadania płyty głównej z UEFI, obsługą Secure Boot oraz TPM 2.0, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo danych, trzeba spełnić dodatkowy wymóg.

Microsoft opublikował listę procesorów kompatybilnych z Windowsem 11. Wynika z niej, że najnowszy system operacyjny zainstalujemy jedynie na komputerach z 2018 roku lub nowszych. Wymagane są bowiem procesory Intel Core 8 generacji lub nowsze oraz układy AMD Ryzen 2000 lub nowsze.

W tym miejscu pojawia się spory problem. Zaledwie kilkuletnie stacje robocze, których koszt zakupu wynosił kilkanaście tysięcy złotych nie będą mogły zostać zaktualizowane do Windowsa 11. Wszystko ze względu na niekompatybilne procesory. Sytuacja ta powoduje, że w wielu przedsiębiorstwach pojawi się konieczność wymiany komputerów na nowsze. Ograniczenie ze strony Microsoftu jest dziwne, ponieważ nowszy komputer z nawet najbardziej podstawowym układem Intel Celeron lub Intel Pentium jest zgodny z Windowsem 11.

Kompatybilność z Windowsem 11 możemy sprawdzić z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji PC Health Check (Sprawdzenie kondycji komputera z systemem Windows 11), która będzie automatycznie instalowana na maszynach z Windows 10 za pośrednictwem usługi Windows Update.

Aplikacja Sprawdzenie kondycji komputera
fot. Daniel Olszewski / Computerworld.pl

Aplikacja Sprawdzenie kondycji komputera

fot. Daniel Olszewski / Computerworld.pl

Microsoft nie blokuje instalacji Windowsa 11 na niekompatybilnych komputerach. Na stronach pomocy technicznej znajdziemy nawet instrukcję, która przeprowadzi nas przez cały proces. Niestety Microsoft zastrzega, że nie wszystkie aktualizacje zabezpieczeń będą trafiać na komputery nie spełniające oficjalnych wymagań. Z tego właśnie powodu nie polecamy aktualizacji starszych komputerów niewspierających Windowsa 11.

Windows 11 i problemy wieku dziecięcego

Każdy system operacyjny posiada problemy wieku dziecięcego. Microsoft przez cztery miesiące testował Windowsa 11 przed wprowadzeniem go na rynek, ale niemożliwe jest sprawdzenie nowego oprogramowania na każdej konfiguracji sprzętowej. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy słyszeliśmy o kilku problemach z najnowszym wydaniem systemu operacyjnego, ale lista błędów prezentuje się bardzo skromnie w porównaniu z ilością usterek Windowsa 10 w analogicznym okresie czasu po premierze w 2015 roku.

Nowe ustawienia w systemu operacyjnym Windows 11
fot. microsoft.com

Nowe ustawienia w systemu operacyjnym Windows 11

fot. microsoft.com

Największym problemem były niekompatybilne sterowniki, które powodowały obniżenie wydajności na komputerach z układami AMD Ryzen. Microsoft wraz z producentem procesorów wydał już poprawkę, która całkowicie eliminuje usterkę. Windows 11 nie polubił się również z drukarkami firmy Brother - w tym przypadku również wystarczyła aktualizacja sterowników. Gigant z Redmond borykał się z błędami w oprogramowaniu Intel Killer oraz Intel SmartByte. Programy zawierały kilka luk w zabezpieczeniach. Szybko zaktualizowano również kod źródłowy systemu operacyjnego Windows 11 odpowiedzialny za Eksplorator plików - aplikacja potrafiła nie wyświetlać miniatur oraz restartować się.

Aktualnie największą niedogodnością po aktualizacji do Windowsa 11 jest dalszy brak kompatybilności z oprogramowaniem do wirtualizacji Oracle VirtualBox. Gigant z Redmond boryka się również ze sterownikami Intel Smart Sound, które w najnowszej wersji potrafią spowodować wystąpienie ekranu śmierci popularnie nazywanego blue screenem.

Laptop z Windows 11
fot. microsoft.com

Laptop z Windows 11

fot. microsoft.com

Microsoft wydał komunikat dotyczący procesu aktualizacji do Windowsa 11. Według firmy pierwsza faza aktualizacji spotkała się z pozytywną informacją zwrotną ze strony klientów, którzy nie napotkali problemów z nowym oprogramowaniem. W związku z tym podjęto decyzję o przyśpieszeniu udostępniana nowej wersji systemu na kolejne urządzenia.

Dużo nowych funkcje i zmiany wpływające na obsługę systemu

Windows 11 wygląda i działa podobnie jak Windows 10 do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić przez kilka ostatnich lat. Niestety Microsoft niebyły sobą, gdyby nie zmienił kilku kluczowych elementów wpływających na obsługę systemu. Całkowicie przeprojektowano Menu Start, a pasek zadań wyświetla przypięte aktualizacje na środku ekranu. Rozwiązanie to znamy z systemu macOS firmy Apple.

Wyżej wymienione nowości zintegrowano z przeprojektowanym centrum akcji, inaczej wyglądającym Eksploratorem plików, nową aplikacją Ustawienia oraz zaktualizowanymi aplikacjami pakietu Office 365 (zmiany trafiły już także do użytkowników Windowsa 10).

Zabezpieczenia Windowsa 11
fot. microsoft.com

Zabezpieczenia Windowsa 11

fot. microsoft.com

Niestety musimy wziąć pod uwagę, że zmiana systemu Windows 10 na Windows 11 przez kilka pierwszych dni spowoduje spadek efektywności pracowników. Będą oni musieli przyzwyczaić się od obsługi nowego systemu operacyjnego. Prawdopodobnie potrzebne będą szkolenia i sesje Q&A, które pozwolą szybciej wdrożyć Windowsa 11 w przedsiębiorstwie i rozwiać wątpliwości użytkowników.

Jak Windows 11 działa w środowisku korporacyjnym?

Na potrzeby niniejszego artykułu postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment. W dniu premiery systemu operacyjnego Windows 11 zaktualizowaliśmy jeden z naszych służbowych komputerów przenośnych. Mowa o notebooku firmy Acer, który spełnia minimalne wymagania systemu operacyjnego Windows 11. Jest to budżetowy laptop biznesowy z 2018 roku wyposażony w procesor Intel Core i3. Niewyśrubowana specyfikacja techniczna pozwoliła sprawdzić nam jak Windows 11 zachowuje się na słabszych komputerach oraz czy nie spowoduje problemów w domenie lokalnej Azure AD.

Zarządzanie oknami w Windows 11
fot. microsoft.com

Zarządzanie oknami w Windows 11

fot. microsoft.com

Z komputera korzystałem osobiście przez ostatnie kilka tygodni. Początkowo musiałem przyzwyczaić się do systemu operacyjnego i dopasować go do własnych preferencji. Niestety po aktualizacji do Windowsa 11 musiałem ręcznie ustawić na nowo tapetę oraz spersonalizować pasek zadań. Szybko okazało się, że przyciski przypięte na środku ekranu nie są moim ulubionym rozwiązaniem. Microsoft pozwala powrócić do klasycznego układu z Menu Start przy lewej krawędzi ekranu, ale opcja jest głęboko ukryta w Ustawieniach.

Pomińmy jednak kwestie moich osobistych preferencji i skupmy się na wydajności i niezawodności działania Windowsa 11.

Windows 11 jest zauważalnie szybszy od Windowsa 10

Zaktualizowany przez nas komputer posiadał wgranego Windowsa 10, który pozostawał w użyciu od 2018 roku. W przeciągu trzech lat komputer kilkukrotnie został zaktualizowany do nowszym wydań. Na laptopie znajduje się wiele programów oraz ponad 300 GB danych. Instalacji Windowsa 11 odbyła się bardzo sprawnie i bez najmniejszych problemów. Oprogramowanie instalowało się przez około godzinę. W tym czasie komputer wykonał kilka restartów, a przez większość czasu można było kontynuować pracę. Czas instalacji jest porównywalny do wgrywania aktualizacji rozwojowych Windowsa 10.

Komputer z Windows 11
fot. unsplash.com

Komputer z Windows 11

fot. unsplash.com

Warto podkreślić, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów przez pierwsze 30 dni możemy powrócić do Windowsa 10. Funkcja działa tak samo jak przy aktualizacjach rozwojowych poprzedniej wersji systemu.

Przez pierwsze dwa dni po instalacji Windowsa 11 komputer działał nieco wolnej. Było to odczuwalne podczas pracy, ale jednocześnie nie wpływało zauważalnie na jej efektywność. System operacyjny musiał dokończyć proces aktualizacji, który przeprowadzany jest w tle.

Po kilkudziesięciu godzinach pracy laptop znacząco przyśpieszył. Windows 11 mimo obecności nowych funkcji i ładniejszych grafik jest szybszy od poprzedniego wydania.

Od strony infrastrukturalnej komputer z systemem Windows 11 nie ma najmniejszych problemów z komunikacją z domeną Azure AD i współpracowaniem z innymi urządzeniami z Windowsem 10. Nie stwierdziłem żadnych problemów ze sterownikami, działaniem dysków współdzielonych oraz drukarek sieciowych. Również wszystkie polityki zabezpieczeń oraz preferencje wdrożone przez organizacje działają bez najmniejszych problemów.

Każdy program zainstalowany na komputerze przed aktualizacją do Windowsa 10 działała bez najmniejszych problemów. Mowa również o oprogramowaniu, które oficjalnie nie wspiera Windowsa 11. Microsoft posiada autorski program App Assure, który pozwala uzyskać szybką pomoc w przypadku gdy któraś z krytycznych aplikacji nie zadziała z Windowsem 11. Rozwiązanie to dostępne jest dla małych i średnich firm korzystających z platformy Microsoft 365.

Podczas testów nie obyło się jednak bez kilku drobnych usterek. Pierwotnie komputer pracował na baterii zauważalnie krócej. Błąd został załatany pierwszą aktualizacją z cyklu Patch Tuesday, która została udostępniona już 12 października 2021 roku - zaledwie tydzień po premierze Windowsa 11.

Przez niespełna trzy tygodnie borykałem się także z niepoprawnie działającym Eksploratorem plików. Po podłączeniu komputera do drugiego ekranu ikony na pasku zadań znikały i zmieniały swoje położenie. Problem został rozwiązany wraz z jedną z aktualizacji zbiorczych.

Od początku listopada nie zarejestrowałem żadnych błędów i problemów z systemem operacyjnym.

Aktualizację do Windowsa 11 musisz przeprowadzić do połowy 2025 roku

Microsoft zdaje sobie sprawę z istnienia wielu problemów, z którymi działy IT w dużych firmach muszą sobie poradzić. Najważniejszym z nich jest niekompatybilność Windowsa 11 z wybranymi komputerami. Gigant z Redmond po raz pierwszy od 2015 roku zmienił wymagania techniczne. Ucierpią na tym firmy, które rzadko wymieniają sprzęt komputerowy i do dnia dzisiejszego używają konstrukcji mających powyżej 3 lat.

Firmy korzystające ze specjalistycznego oprogramowania mogą być sceptyczne w stosunku do aktualizacji komputerów do Windowsa 11. To w pełni zrozumiałe. Brak kompatybilności z wybranymi programami jest najczęstszą przyczyną nieaktualizowania komputerów służbowych do najnowszego wydania systemu operacyjnego.

Windows 10 jeszcze przez kilka lat będzie obecny w wielu firmach na całym świecie
fot. Piero Nigro / unsplash.com

Windows 10 jeszcze przez kilka lat będzie obecny w wielu firmach na całym świecie

fot. Piero Nigro / unsplash.com

Nad optymalną datą wdrożenia Windowsa 11 w korporacjach pochylili się analitycy. Wiceprezes Gartnera - Stephen Kleynhans rekomenduje rozpoczęcie wdrożenia Windowsa 11 w biznesie w 2022 roku.

Według Kleynhansa dobrym pomysłem jest rozpoczęcie ewaluacji Windowsa 11 na początku roku. Warto zaktualizować kilka komputerów, aby przetestować ich zachowanie z wykorzystywanymi aplikacjami oraz na posiadanym przez firmę sprzęcie.

Analitycy Gartnera sugerują wdrożenie aktualizacji do Windowsa 11 w drugiej połowie 2022 roku - po wprowadzeniu na rynek pierwszej aktualizacji rozwojowej Windows 11 22H2.

Po aktualizacji do Windowsa 11 dział IT odetchnie z ulgą

Wdrożenie Windowsa 11 jest czasochłonne i wymagające. Na szczęście nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Wraz z wydaniem Windowsa 11 zmieniono politykę aktualizacji. Microsoft będzie wydawać jedną zamiast dwóch aktualizacji rozwojowych rocznie. Systemy Windows 10 Home i Pro są wspierane przez 24 miesiące. Firmy korzystające z licencji Enterprise i Education otrzymają rozszerzoną do 36 miesięcy pomoc techniczną i aktualizacje zabezpieczeń.

To dobra wiadomość dla działów IT, które do tej pory co sześć miesięcy aktualizowały Windowsa 10 na mnóstwie komputerów.

Czy warto już zaktualizować firmowe komputery do Windowsa 11?

Windows 11 pojawił się na rynku bez wielu problemów wieku dziecięcego. Microsoft postarał się i wprowadził na rynek dopracowane oprogramowanie, co potwierdziły również nasze niespełna dwumiesięczne testy.

Z drugiej strony Windows 11 to nadal nowy system, który na dodatek podnosi wymagania sprzętowe. Jednocześnie najnowsza wersja systemu Windowsa nie wprowadza żadnych kluczowych nowości, które zachęcały by firmy do szybkiego wdrożenia aktualizacji.

Aktualizacja systemu operacyjnego Windows
fot. Clint Patterson / unsplash.com

Aktualizacja systemu operacyjnego Windows

fot. Clint Patterson / unsplash.com

Zdecydowana większość przedsiębiorstw prawdopodobnie myśli już o wdrożeniu Windowsa 11. Proces ten należy odpowiednio zaplanować i zadbać o dobrą ewaluację, która pozwoli uniknąć wielu problemów. W przypadku aktualizacji z Windowsa 10 do Windowsa 11 warto zadbać również o szkolenie pracowników, którzy początkowo mogą czuć się nieco zagubieni.

Komputer z Windows 11
fot. unsplash.com

Komputer z Windows 11

fot. unsplash.com

Naszym zdaniem Windows 11 jest już systemem operacyjnym, który może trafić na komputery firmowe. Warto rozpocząć już testy oprogramowania na komputerach służbowych tak, aby być gotowym do wdrożenia nowego oprogramowania w przyszłym roku. Dobrym pomysłem jest podzielenie aktualizacji na kilka partii. Pozwoli to uniknąć problemów z kompatybilnością i nadmiernym obłożeniem działu IT, który ma do wykonania również wiele innych czynności niezwiązanych z wdrożeniem nowego Windowsa.

W kwestii Windowsa 11 zalecamy zdroworozsądkowe podejście i powolny proces aktualizacji. Sprzyja temu również fakt, że Windows 10 będzie stale wspierany do połowy 2025 roku. Do tego czasu z pewnością uda się w pełni przeprowadzić wdrożenie Windowsa 11 nawet na komputera pracujących ze specjalistycznym oprogramowaniem, które aktualnie nie wspiera nowej wersji systemu.

AKTUALIZACJA 11.04.2022

Od debiutu Windowsa 11 minęło już pół roku. Najnowsze statystyki dotyczące przyjęcia systemu operacyjnego przez rynek konsumencki oraz biznesowy nie napawają optymizmem. Analizy przeprowadzone przez firmę AdDuplex przeprowadzone na 5000 użytkowników wskazują zadziwiająco niski poziom adaptacji Windowsa 11, który wynosi zaledwie 19,4%. To wzrost o ledwie 0,01 punktu procentowego w porównaniu z identycznym badaniem przeprowadzonym w lutym 2022 roku.

Badania na większą skalę przeprowadzono w styczniu 2022 roku. Próba na 60 tysiącach komputerów ukazała, że zaledwie 16,1% z nich pracowało pod kontrolą Windowsa 11.

Microsoft wie, że ma problem z adopcją Windowsa 11. Firma zdaje sobie sprawę z niskich statystyk i rozpoczęła wysyłanie aktualizacji do Windowsa 11 dla komputerów znajdujących się w lokalnych domenach Active Directory oraz urządzeniach połączonych z Azure AD. Tym samym użytkownicy końcowi tych maszyn mogą samodzielnie zainstalować Windowa 11 na swoich komputerach służbowych, które spełniają wymagania systemu operacyjnego.

Gigant z Redmond na przestrzeni ostatnich tygodni poinformował o wielu nowych funkcjach, które w przyszłości trafią do Windowsa 11. Zabieg ten ma przyczynić się do większej popularności nowego systemu operacyjnego.

Niski stopień adaptacji Windowsa 11 wynika również z wewnętrznych polityk największych firm, które jeszcze nie zdecydowały się na aktualizację do Windowsa 11 lub dopiero planują rozpoczęcie tego procesu w przyszłości.

AKTUALIZACJA 03.06.2022

System operacyjny Windows 11 pod koniec maja 2022 roku wkroczył w kolejną fazę rozwoju. Microsoft przekazał, że oprogramowanie jest w pełni gotowe do szerokiego wdrożenia. Co to oznacza? Według producenta oprogramowanie zostało dokładnie przetestowane i nadaje się do wykorzystania nie tylko na komputerach osobistych oraz stacjach roboczych, ale również w sprzęcie infrastruktury krytycznej przeznaczonym do wykonywania ważnych z punktu widzenia organizacji funkcji.

Komputer w trakcie aktualizacji do Windowsa 11
Źródło: Johny vino / Unsplash

Komputer w trakcie aktualizacji do Windowsa 11

Źródło: Johny vino / Unsplash

Według giganta z Redmond stabilność i kompatybilność wsteczna Windowsa 11 stoją na tak wysokim poziomie, że system ten może spokojnie zastąpić Windowsa 10 na urządzeniach o strategicznym znaczeniu. Oznacza to, że według producenta oprogramowania nic nie stoi na przeszkodzie, aby Windows 11 pojawił się na komputerach wykorzystywanych przez kadrę kierowniczą oraz zarząd. Dodatkowo Windows 11 może być bez obaw wykorzystywany np. w medycynie lub przemyśle - w miejscach, gdzie kluczowa jest stabilność działania.

Po 11 miesiącach od zaprezentowania pierwszej wersji Windowsa 11 i 8 miesiącach od debiutu pierwszej stabilnej kompilacji Microsoft stwierdził, że system jest w pełni przetestowany, a wszystkie komputery spełniające minimalne wymagania systemowe powinny zostać jak najszybciej zaktualizowane do nowszej wersji oprogramowania.

Windows 11 otrzymał status "designated for broad deployment". Według Microsoft już odpowiedni czas na aktualizacje komputerów z Windowsem 10, które z różnych względu nie zostały jeszcze zaktualizowane do Windowsa 11.

Microsoft jako organizacja w maju 2022 roku rozpoczął proces aktualizacji wszystkich komputerów pracowników do Windowsa 11. Operacja nie została jeszcze w pełni ukończona.

Producent w oficjalnych komunikatach prasowych dla biznesu podkreśla, że Windows 11 jest oprogramowaniem szybszym i bezpieczniejszym od poprzednich wydań systemu operacyjnego Windows. Z jądrem systemu zintegrowano wbudowaną piaskownicę, która pozwala stworzyć odizolowane środowisko dla niezidentyfikowanych aplikacji, co pomaga chronić komputery służbowe przed zainfekowaniem.

Microsoft wymienia pięć kluczowych zalet Windowsa 11 dla administratorów IT:

  • udoskonalone polityki grup,
  • zautomatyzowana konfiguracja nowych maszyn,
  • pojedyncze logowanie do komputera oraz wszystkich usług Microsoft 365,
  • tryb kiosku,
  • łatwiejsze zarządzanie aktualizacjami rozwojowymi i bezpieczeństwa.

AKTUALIZACJA 01.07.2022

Microsoft w dalszym ciągu nie jest zadowolony z adaptacji Windowsa 11 na rynku konsumenckim oraz biznesowym. Producent przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowej wersji systemu operacyjnego Windows 11 - 22H2. Dodatkowo w międzyczasie wprowadzane są zmiany zaprojektowane specjalnie z myślą o komputerach wykorzystywanych w organizacjach.

Aktualizacja z 23 czerwca 2022 roku - KB5014668 - wprowadziła nowy mechanizm wyszukiwania, który został zintegrowany z Menu Start. Element ten otrzymał nowe funkcje do wykorzystania w organizacjach, które używają Microsoft Azure, Active Directory lub Microsoft InTune do zarządzania komputerami służbowymi.

Producent zdecydował się dodać wyróżnienia wyszukiwania, które wyświetlają informacje godne uwagi oraz interesujące wydarzenia powiązane z kalendarzem - np. światami czy rocznicami. Wszystkie wiadomości wyświetlane są w skali globalnej oraz regionalnej (krajowej). Co istotne administratorzy IT mogą wyróżnić najważniejsze wiadomości dotyczące dziedzin związanych z działalnością organizacji lub powiązanymi z samą organizacją. Mogą one dotyczyć wydarzeń, sugerować kontakty, pliki oraz inne elementy powiązane z ekosystemem Microsoft 365.

Nowa wyszukiwarka w Windows 11
Źródło: Microsoft.com

Nowa wyszukiwarka w Windows 11

Źródło: Microsoft.com

Nowy system wyszukiwania z dodatkowymi funkcjami dla organizacji wprowadzany jest stopniowo. Microsoft deklaruje, że pojawi się na wszystkich komputerach pracujących pod kontrolą Windowsa 11 za kilka tygodni.

Udziały rynkowe Windowsa 11 poniżej oczekiwań - czas na działania naprawcze

Portal AdDuplex udostępnił najnowsze dane statystyczne dotyczące wykorzystania systemów operacyjnych z rodziny Windows w czerwcu 2022 roku. Wynika z nich, że zaledwie 23,1% wszystkich badanych komputerów z Windowsem pracowało pod kontrolą Windowsa 11. Najpopularniejszy jest Windows 10 21H2 z udziałami na poziomie 38,2%. Na drugim miejscu jest nieco starsze wydanie Windows 10 21H1 z wynikiem 23,9%. Kolejne pozycje należą do starszych wydań Windowsa 10, a ich udziały rynkowe są pomijalne (w zależności od wersji od niecałego procenta do nieco ponad 5%).

Microsoft zdecydował się wydać nową aktualizację zmieniającą numer wersji Windowsa 11 z 21H2 na 22H2. Dla administratorów to dobra i zła wiadomość. Większość firm nie zmigrowała jeszcze do Windowsa 11, więc uniknie procesu aktualizacji z Windowsa 11 21H2 do Windowsa 11 22H2. Z drugiej strony Microsoft usprawnił wybrane elementy systemu operacyjnego Windows 11, co ma zachęcić przedsiębiorstwa do jak najszybszego przeprowadzenia aktualizacji sprzętu komputerowego do Windowsa 11.

Windows 11 22H2 pozwoli efektywniej zarządzać wykorzystaniem energii elektrycznej. Administratorzy IT będą mogli zintegrować komputery z systemem energetycznym. Mechanizm Windows Update otrzyma możliwość wymuszania instalacji aktualizacji oprogramowania w momencie, gdy źródła energii pochodzą z OZE lub firma korzystać z tańszej taryfy energetycznej.

Najważniejsze zmiany dotyczą jednak zakresu bezpieczeńtwa. Microsoft wzmocni skuteczność funkcji Smart App Control, która chroni system przed niezaufanymi i niepodpisanymi aplikacjami. Zaktualizowany zostanie rownież element Windows Sandbox.

Microsoft usunie z Windowsa 11 wsparcie dla SMB1. Administratorzy będą mogli ręcznie uruchomić go ponownie.

Komputery z Windows 11 połączone do domeny nie będą wymagać logowania do konta Microsoft, ale stanie się to obowiązkowe na urządzeniach korzystających jedynie z pakietu Microsoft 365 lub sprzęcie skonfigurowanym jako prywatny.

AKTUALIZACJA 26.07.2022

Microsoft udostępnia interaktywne symulacje, aby zwiększyć udziały rynkowe Windowsa 11 w organizacjach

Microsoft zdecydował się na wydanie szeregu interaktywnych przewodników oraz materiałów ukazujących doświadczenia z korzystania z Windowsa 11. Najnowsze materiały promocyjne mają za zadanie zachęcić użytkowników Windowsa 10 do aktualizacji. Microsoft liczy również, że nowa kampania pozwoli łatwiej przekonać do Windowsa 11 pracowników organizacji.

Jedna z symulacji promujących Windows 11
Źródło: microsoft.com

Jedna z symulacji promujących Windows 11

Źródło: microsoft.com

Gigant z Redmond na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy wielokrotnie próbował zachęcić organizacje do aktualizacji komputerów do najnowszego systemu operacyjnego Windows 11. Niskie statystyki w tym przypadku zawdzięczamy również znacznemu zwiększeniu wymagań technicznych względem Windowsa 10.

Producent udostępnił cztery symulowane przewodniki, których zadaniem jest interaktywne wyjaśnienie działania nowych funkcji obecnych w systemie operacyjnym Windows 11.

W scenkach tematycznych biorą udział wyimaginowani pracownicy IT - Megan i Allan z firmy Consto. Pierwsze wideo wprowadza użytkownika w nowe funkcje Windowsa 11. Skupia się na funkcji wyszukiwania oraz możliwościach współpracy.

Drugie wideo dotyczy wdrażania drukarki w chmurze z wykorzystaniem Universal Print.

Trzecia symulacja podkreśla sam proces aktualizacji systemu operacyjnego z Windowsa 10 do Windowsa 11. W tej scence tematycznej poruszone zostały tematy Windows Update dla Biznesu oraz Microsoft Endpoint Manager.

Ostatnie wideo z cyklu przeprowadza użytkownika nowego komputera z Windows 11 przez proces aktywacji i konfiguracji urządzenia z wykorzystaniem funkcji Autopilot, która pozwala na wdrożenie zasad stosowanych w organizacji bezpośrednio przez pracownika.

Microsoft udostępnił również nową stronę dla administratorów, w której zgromadzono interaktywne materiały promocyjne. Są one dostępne jedynie w języku angielskim.

AKTUALIZACJA 09.08.2022

Do sieci trafiły nowe informacje dotyczące Windows 11, które mogą być niepokojące dla administratorów IT rozważających aktualizacje komputerów służbowych do najnowszej wersji systemu operacyjnego od Microsoftu.

Windows 11 i Windows Server 2022 z poważnymi problemami
Źródło: microsoft.com

Windows 11 i Windows Server 2022 z poważnymi problemami

Źródło: microsoft.com

Gigant z Redmond wydał niecodzienne oświadczenie. Informuje w nim, że użytkownicy komputerów z Windows 11 oraz Windows Server 2022 zawierających jedne z najnowszych procesorów mogą być narażone na utratę danych zgromadzonych w pamięci masowej.

Urządzenia z systemem Windows, które obsługują najnowszy zestaw instrukcji Vector Advanced Encryption Standard (AES) (VAES) mogą być podatne na uszkodzenie danych (otwiera się w nowej karcie)

- podała firma w swoim ostrzeżeniu.

Microsoft wyjaśnił, że problem z wybranymi urządzeniami polega na wykorzystaniu trybów szyfrów blokowych AES-XTS, lub AES-GCM. Z oficjalnego oświadczenia prasowego nie dowiedzieliśmy się w jaki sposób objawia się usterka oraz jak można dowiedzieć się, czy posiadamy w swojej domenie narażone komputery.

Microsoft przekazał jedynie, że problem został rozwiązany z wykorzystaniem dwóch łatek - z 24 maja 2022 roku oraz 14 czerwca 2022 roku, a firma informuje o nim po fakcie.

Co istotne poprawki nie rozwiązują problemu w 100%. Według niektórych raportów zastosowanie łatek może spowodować znaczne spowolnienie wykonywania operacji opartych na AES. Wydajność może spaść nawet o 50% względem wydajności odnotowywanej przed instalacją łatek.

Problem dotyka BitLockera oraz load balacerów funkcji TLS (Transport Layer Security).

Microsoft przekazuje -

Dodaliśmy nowe ścieżki kodu do wersji Windows 11 (oryginalne wydanie) i Windows Server 2022 programu SymCrypt, aby wykorzystać instrukcje VAES (vectorized AES)". SymCrypt jest podstawową biblioteką kryptograficzną w systemie Windows. Instrukcje te działają na rejestrach Advanced Vector Extensions (AVX) dla sprzętu z najnowszymi obsługiwanymi procesorami.

Jeśli problem z wydajnością zbyt mocno uderzy w punkty końcowe, Microsoft zaleca zainstalowanie aktualizacji preview (wydania niestabilne!) z 23 czerwca (Windows 11, Windows Server 2022) lub aktualizacji zabezpieczeń z 12 lipca (Windows 11, Windows Server 2022), ponieważ powinny one przywrócić początkowe wskaźniki wydajności.

Niestety najnowsza usterka Windowsa 11 jest dużym strzałem w kolano dla firmy Microsoft. Już przed opublikowaniem informacji o problemach administratorzy IT nie byli chętni do szybkiej aktualizacji infrastruktury IT swoich organizacji do najnowszych wydań Windowsa i Windowsa Server. Spodziewamy się, że po upublicznieniu wyżej wymienionych informacji proces aktualizacji komputerów służbowych może jeszcze bardziej spowolnić.

AKTUALIZACJA 30.08.2022

Administratorzy IT otrzymają w Windows 11 nową funkcję

Microsoft wdrożył do systemu operacyjnego Windows 11 funkcję, z której ucieszą się administratorzy systemów IT zarządzający sporą liczbą komputerów pracujących pod kontrolą najnowszej wersji Windowsa.

Aktualizacja wprowadza nową funkcję kompresji SMB, która umożliwia szybsze i wygodniejsze przesyłanie plików dla administratorów IT.

Dzięki kompresji SMB administratorzy, użytkownicy oraz aplikacje będą mogły żądać kompresji plików podczas ich przesyłania przez sieć. Rozwiązanie to eliminuje konieczność ręcznej kompresji i dekompresji plików, co zwiększa prędkość przesyłania oraz eliminuje zbędny ruch sieciowy. Funkcja ta korzysta z mocy obliczeniowej komputera w celu zoptymalizowania ruchu sieciowego. Jej wpływ jest nieodczuwalny na wydajność całego systemu.

Kompresja SMB zadziała z plikami o wadze poniżej 100 MB. Wcześniej systemu operacyjny bez uprzedniej modyfikacji rejestru systemowego nie kompresował tak małych plików.

Według Ned Pyle z Microsoft aktualizacja spowoduje, że "niektóre mniejsze, mniej skompresowane pliki będą teraz zużywały trochę niewykorzystanych zasobów procesora do ich skompresowania."

Rozwiązanie Microsoft ma mieć zastosowanie do dużych, mało skompresowanych plików takich jak VHDX, ISO czy DMP.

Aktualizacja pojawi się 13 września 2022 roku podczas kolejnej aktualizacji z cyklu Patch Tuesday. Zainteresowani mogą już dziś pobrać poprawkę KB506691 dla systemu operacyjnego Windows 11 oraz KB5016693 dla Windows Server 2022.

Windows 11 otrzyma wsparcie dla WDDM 3.1

Microsoft przygotowuje się rownież do aktualizacji sterowników graficznych w systemie operacyjnym Windows 11. Programiści oraz zainteresowani użytkownicy testują aktualizmie sterowniki Windows Display Driver Model (WDDM) 3.1, które w stabilnym wydaniu pojawią się wraz z aktualizacją do Windows 23H2. To kolejna funkcja, która ma zachęcić organizacje do przejścia na nowszy system operacyjny Microsoftu.

Microsoft jednocześnie prowadzi prace nad nowym sterownikiem Secure Boot oraz możliwością wykonywania zrzutów z kernela bezpośrednio w Menedżerze zadań.

Windows 11 w końcu kompatybilny z Oracle VirtualBox

Oracle po niespełna roku od premiery stabilnej wersji Windowsa 11 zdecydował się na dodanie wsparcia dla nowego systemu operacyjnego dla swojego oprogramowania do wirtualizacji - Virtualbox.

Po długim czasie Oracle zdecydowało się wydawcę nowe oprogramowanie. Producent przygotowuje się do premiery Virtualbox w wersji 7.0. Aktualnie udostępniono aplikację w wersji 7.0.0 Beta 1. Nowością jest pełna obsługa systemu operacyjnego Windows 11 oraz maszyn wirtualnych z Windows 11.

Użytkownicy biznesowi nie czują powodów do wymiany Windowsa 10 na Windowsa 11

Z najnowszych badań wynika, że w niemal rok po premierze Windowsa 11 użytkownicy komputerów z systemem operacyjnym Windows 10 nie odczuwają potrzeby, aby aktualizować swoje urządzenia do Windowsa 11. Swoisty status quo nie został zaburzony nawet przez zbliżającą się aktualizację rozwojową - do Windows 11 w wersji 22H2.

Windows 11 nadal nie jest mile widzianym gościem w organizacjach
Źródło:  Windows / Unsplash

Windows 11 nadal nie jest mile widzianym gościem w organizacjach

Źródło: Windows / Unsplash

Z danych z ankiety "What are your plans for Windows 11? (Business focus)" wynika, że większość respondentów - 69,1% korzysta na swoich komputerach służbowych z Windowsa 10. Na drugim miejscu znajduje się Windows 11 z udziałami na poziomie 16,3%. Nieco poniżej 5% respondentów korzysta z Windowsa 7, a 1,8% nadal używa Windowsa 8.1.

Co ciekawe pomimo wyższych wymagań systemowych ponad połowa respondentów - 51,3% posiada już sprzęt, który jest w pełni kompatybilny z Windowsem 11. Poniżej 40% ankietowanych posiada komputer, który z powodu braku modułu Trusted Platform Module lub niekompatybilnego procesora/układu graficznego nie jest kompatybilny z Windows 11.

Aż 9% użytkowników stwierdziło, że w ogóle nie planuje przesiadki na Windowsa 11.

Nieco ponad 40% użytkowników nie sprecyzowała kiedy zamierzają zaktualizować swoje komputery służbowe do Windowsa 11. Zaledwie 2,8% respondentów zaktualizuje komputer w przeciągu pół roku, a 10,5% w ciągu najbliższego roku.

Uczestnicy ankiety zostali również zapytani o funkcje Windowsa 11, które są dla nich najważniejsze. Najcześciej głosowano na lepsze bezpieczeństwo. Dla wielu osób, które wypełniły ankietę Windows 11 nie wprowadza żadnych ekscytujących funkcji. Część z nich irytuje się zmianami, które wymuszają zmianę stylu pracy z komputerem oraz budowanie swoich przyzwyczajeń na nowo.

Wiele osób ubolewa nad niespójnym interfejsem oraz zmianami ustawień, które w Windows 10 bardzo dobrze się sprawdzały.

AKTUALIZACJA 10.09.2022

Microsoft zachęca do aktualizacji Windowsa 11 nowymi zabezpieczeniami

Microsoft cały czas próbuje zachęcić organizacje oraz odbiorców indywidualnych do jak najszybszej aktualizacji komputerów do najnowszego Windowsa 11. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy Microsoft znacząco rozbudował wbudowane funkcje zabezpieczeń obecne w systemie operacyjnym Windows 11 21H2, które trafią również do Windowsa 11 22H2.

Najnowsze testy ochrony przed dumpingiem danych uwierzytelniających LSASS na rozwiązaniach antywirusowych klasy korporacyjnej pokazują, jak duże postępy dokonał Microsoft w zabezpieczeniach Defender for Endpoint.

Usługa Local Security Authority Subsystem Service (LSASS) służy do uwierzytelnia użytkowników, którzy logują się na komputerze z systemem Windows. Złośliwe oprogramowanie i podatności często wykorzystują proces LSASS do kradzieży danych uwierzytelniających od użytkowników domeny za pomocą dumpingu. Można je następnie wykorzystać do przemieszczania się w obrębie całej sieci docelowej.

W tym teście LSASS credential dump wykorzystano 15 różnych metod ataku, Microsoft Defender for Endpoint bardzo dobrze poradził sobie z zablokowaniem ich wszystkich. Domyślne rozwiązanie obecne w Windows 11 porównywano z zabezpieczeniami klasy korporacyjnej: Avast Ultimate Business Security, Bitdefender GravityZone Business Security Enterprise czy Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert.

AKTUALIZACJA 24.09.2022

Microsoft udostępnił aktualizację do Windows 11 2022

Po wielu miesiącach testów w ramach programu Windows Insider, 20 września 2022 roku Microsoft oficjalnie wydał na rynek pierwszą aktualizację rozwojową dla systemu operacyjnego Windows 11. Niemalże rok po premierze Windows 11 w wersji 21H2 na rynku pojawił się Windows 11 2022 znany wcześniej jako Windows 11 22H2. Nowe wydanie jest dedykowane dla głównie sektora odbiorców instytucjonalnych. Microsoft kusi korporacje do aktualizacji swoich komputerów z Windowsa 10 do nowszego Windowsa 11 z wykorzystaniem nowych zabezpieczeń i funkcji bezpieczeństwa.

Windows 11 2022
Źródło: microsoft.com

Windows 11 2022

Źródło: microsoft.com

Aktualizacja do Windows 11 2022 jest już dostępna za pośrednictwem mechanizmu Windows Update. Pełna dostępność oprogramowania zostanie osiągnięta w ciągu kilku tygodniu. Nowe wydanie otrzymało numer kompilacji 22621.521 i będzie wspierane przez 24 miesiące od daty premiery (do 10.08.2024) dla wydań Home, Oprócz, Pro for Workstation i Pro Education oraz 36 miesięcy dla wersji Enterprise oraz Educations (do 14.10.2025).

Warto podkreślić, że pierwsza wersja Windowsa 11 z października 2021 roku będzie serwisowana i aktualizowana jeszcze przez ponad rok - do 10 października 2023 roku. Microsoft dał zatem administratorom oraz dyrektorom IT odpowiednią ilość czasu na zaplanowanie procesu aktualizacji.

Windows 11 2022 wprowadza na pokład nowe funkcje bezpieczeństwa, które mają zachęcić organizacje do przeprowadzenie szybkiego procesu aktualizacji komputerów pracujących pod kontrolą Windows 10 21H2 oraz Windows 11 21H2 do Windows 11 2022.

Aktualizacja oferuje nowe rozwiązanie bezpieczeństwa - Smart App Control. Zadaniem aplikacji jest blokowanie procesu instalacji nowych aplikacji, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla systemu operacyjnego. Całość wykorzystuje algorytmy sztucznego uczenia maszynowego oraz jest połączone z bazą danych utrzymywaną w chmurze Microsoft Azure, która na bieżąco aktualizowana jest o najnowsze zagrożenia.

System operacyjny Windows 11 2022 posiada również dodatkowe zabezpieczenia dla oprogramowania, które korzysta z bezpośredniego dostępu do kernela systemu operacyjnego np. sterowników sprzętowych. Nie zabrakło również funkcji związanych z wirtualizacją. Pojawiła się funkcji HVCI - HyperVisor protected Code Integrity, która dba o ochronę przed złamaniem zabezpieczeń zastosowanych w danych urządzeniu pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11.

Poza funkcjami związanymi z zabezpieczeniami Microsoft kusi również nowymi rozwiązaniami z zakresu wzrostu wydajności pracy wielozadaniowej oraz produktywności.

System operacyjny został zoptymalizowany pod kątem zużycia energii oraz wykorzystania zasobów sprzętowych. Dodatkowo Microsoft zastosował nowy system rozmieszczania okien na pulpicie roboczym. Całość uzupełniają nowe powiadomienia, które mogą być zintegrowana z aplikacjami firm trzecich oraz odpowiednio dezaktywowane w konkretnych przedziałach czasu z wykorzystaniem funkcji nie przeszkadzać i trybu skupienia.

To nie koniec nowości, które przewidziała firma Microsoft. Wraz z październikową aktualizacją w ramach Patch Tuesday udostępniona zostanie nowa wersja Eksploratora plików, która pozwoli na korzystanie z kilku lokalizacji z jednego okna oraz zaoferuje lepszą integrację z aplikacjami Microsoft 365.

Microsoft zaleca wszystkim użytkownikom jak najszybszą aktualizacje systemu operacyjnego do Windows 11 2022. Oprogramowanie można zainstalować na urządzeniach pracujących pod kontrolą Windows 10 oraz Windows 11.

AKTUALIZACJA 07.10.2022

Jak Windows 11 wyewoluował przez 12 miesięcy?

System operacyjny Windows 11 został wydany 4 października 2021 roku. Od jego debiutu minęło już zatem pełne 12 miesięcy, na przestrzeni których firma Microsoft poprawiła wiele błędów, niedociągnięć oraz wprowadziła nowe funkcje.

Na uczczenie pierwszej rocznicy wydania systemu operacyjnego Windows 11 wszyscy użytkownicy oraz osoby zainteresowane aktualizacją swoich komputerów mogą zdecydować się na instalację pierwszej dużej aktualizacji rozwojowej zmieniającej numer wersji systemu z Windows 11 21H2 na Windows 11 2022 (oprogramowanie znane również jako Windows 11 22H2).

Wraz z wydaniem Windows 11 2022 nowe oprogramowanie jest już gotowe do wdrożenia w organizacjach.

Przeważająca większość organizacji nadal bazuje na systemie operacyjnym Windows 10, który będzie wspierany do 2025 roku. Administratorzy i dyrektorzy IT podchodzą do aktualizacji systemów operacyjnych z rodziny Windows w bardzo ostrożny sposób. W większości pamiętają oni problemy, jakie pojawiły się po wydaniu jednego z najbardziej przełomowych wydań Windowsa - Windowsa 95. Później sytuacja powtórzyła się wraz z Windowsem Vista, dzięki któremu Windows XP (oprogramowanie starsze o 5 lat, co w pierwszych latach XXI wieku oznaczało ogromną różnicę w zastosowanych technologiach) przez wiele lat był najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów.

Na szczęście wszystko wskazuje na to, że Microsoft uczy się na błędach. Firma rewelacyjnie przygotowała się do wprowadzenia na rynek Windowsa 10, który nie miał problemów, które nękały Windows Millennium Edition, Windows Vista oraz Windows 8. W przypadku Windowsa 11 jest podobnie. Początkowo system sprawiał problemy z kompatybilnością ze względu na wymóg obecności układu TPM oraz nowoczesnego procesora. Poza wpadką z listą obsługiwanych procesorów, która bazuje na dacie premiery danego układu, a nie na jego rzeczywistej wydajności, Microsoft uniknął dużych problemów z wdrożeniem nowej wersji systemu operacyjnego.

Windows 11 2022 na Microsoft Surface Studio
Źródło: microsoft.com

Windows 11 2022 na Microsoft Surface Studio

Źródło: microsoft.com

Niska popularność Windowsa 11 jest również pokłosiem zmian na rynku, które wywołała niespodziewana pandemia COVID-19. W latach 2019-2021 działy IT organizacji musimy przestawić się na zupełnie nowy poziom pracy zdalnej o świadczenia pomocy technicznej dla swoich użytkowników. W tym czasie poczyniono również wiele zakupów sprzętu. Po tak intensywnym czasie działy IT nie są zainteresowane kolejnym dużym projektem, którym jest migracja użytkowników końcowych do nowej wersji systemu operacyjnego.

Z drugiej strony dla firm, które posiadają kompatybilne komputery aktualizacja do Windows 11 niesie za sobą aktualnie same korzyści. Oprogramowanie wprowadza nowe zabezpieczenia, lepszą obsługę nowych technologii oraz wiele innych korzyści.

Według badań Total Economic Impact pełne wdrożenie Windowsa 11 w organizacji może przynieść wymierny wzrost wydajności pracy.

Można narzekać na nowe wymagania, które stawia przed komputerami Windows 11, ponieważ Windows, który zawsze traktowany był jako system operacyjny na każde urządzenie nie jest kompatybilny z dużą ilością sprzętu. Z drugiej strony organizacje powinny być zadowolone, ponieważ Windows 11 i wymóg obecności modułu TPM na pokładzie znacząco podwyższa poziom bezpieczeństwa całego środowiska, w którym pracują użytkownicy końcowi.

Najnowsza wersja Windowsa 11 wprowadza funkcje takie jak ulepszona ochrona przed atakami phishingowymi, zaktualizowany Microsoft Defender SmartScreen oraz program Windows Defender Application Control dedykowany dla większych przedsiębiorstw. Całość uzupełnia Smart App Control - funkcja, która skutecznie zapobiega uruchamianiu przez pracowników złośliwych aplikacji.

Administratorzy IT skorzystają również z Windows Autopatch - rozwiązania, które pozwala szybko, skutecznie oraz bez przerw w ciągłości działania komputerów wprowadzać na nie najnowsze poprawki zabezpieczeń.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem, o którym niewiele się mówi jest program Microsoft Endpoint Manager, który umożliwia sprawdzenie zgodności aplikacji i sterowników ze sprzętem. Pozwala on uniknąć problemów związanych z błędną konfiguracją oprogramowania i sterowników, a także instalacją złośliwego oprogramowania.

Windows Update zintegrowano z rozwiązaniem Update Compiliance, która pomaga zapewnić, że użytkownicy regularnie aktualizują swój system operacyjny, aby nie gromadziło się na nim złośliwe oprogramowanie.

Dział IT może teraz przekazywać pracownikom komunikaty organizacyjne nad paskiem zadań, ostrzegając ich o sprawach wymagających natychmiastowej uwagi.

Aplikacja Microsoft Store została zintegrowana z Microsoft Intune, aby zapewnić lepszą kontrolę nad aplikacjami używanymi przez pracowników i upewnić się, że korporacyjne zasady dotyczące aplikacji są przestrzegane. Uwaga! opcji tej nie znajdziemy w Windows 10 - pracownicy swobodnie mogą instalować aplikacje firm trzech bez wiedzy działów IT.

Microsoft pomyślał również o wideo spotkaniach, które już na dobre wpisały się do naszego rytmu pracy. Windows 11 wprowadza opcję Windows Studio Effects, której zadaniem jest redukcja hałasu w tle oraz zapewnienie lepszego kadrowania obrazu z kamerki. Rozwiązanie to działa natywnie w Microsoft Teams oraz Zoom.

Gigant z Redmond przygotowuje się do prezentacji wszystkich wyżej wymienionych funkcji dla administratorów oraz dyrektorów IT na zbliżającej się konferencji Microsoft Ignite (13-14 października 2022 roku).

Administratorzy i dyrektorzy IT, którzy niechętnie patrzą na system operacyjny Windows 11 powinni przetestować nowe funkcje i poważnie rozważyć przyśpieszenie wdrożenia Windowsa 11. Oprogramowanie to wprowadza wiele ważnych funkcji, które pozwalają chronić się przed zagrożeniami cybernetycznymi, których stale przybywa.

AKTUALIZACJA 14.10.2022

Microsoft prezentuje nowe funkcje systemu operacyjnego Windows 11 i ogłasza integrację z iCloud

W środę, 12 października 2022 roku, zaledwie dzień po wydaniu nowych łatek z okazji Patch Tuesday, Microsoft zaprezentował oczekiwane od miesięcy nowe komputery i tablety należące do rodziny Microsoft Surface.

Wraz z prezentacją nowego sprzętu Microsoft zdecydował się na zapowiedź nowych funkcji, które wkrótce trafią do systemu operacyjnego Windows 11 2022 (22H2).

Zaprezentowane w pierwszej połowie października funkcje znacząco ułatwia współpracę w organizacjach, które wykorzystują smartfony służbowe pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego iOS.

Microsoft od czasu zakończenia wsparcia dla własnego systemu Windows 10 Mobile otwarcie rekomenduje Androida jako mobilny system operacyjny kompatybilny z komputerami z Windowsem oraz wszystkimi usługami Microsoft.

Aplikacje firmy Microsoft znajdziemy również na smartfonach od Apple, ale z wielu usług zintegrowanych z iPhone'm do tej pory nie można było wygodnie skorzystać na komputerach z Windowsem.

Microsoft na konferencji prasowej oficjalnie poinformował o rozpoczęciu integracji systemu operacyjnego Windows 11 z usługami rozwijanymi przez Apple. Ogłoszono między innymi automatyczną synchronizację zdjęć z biblioteki iCloud w preinstalowanej na Windows 11 aplikacji Zdjęcia. Po zrobieniu zdjęcia telefonem Apple iPhone automatycznie pojawi się ono na komputerze z systemem Windows 11.

Gigant z Redmond zapowiedział również, ze w przyszłości pojawią się dodatkowe aplikacje firmy Apple w oficjalnym sklepie z aplikacjami - Microsoft Store. Mowa o usługach Apple Music oraz Apple TV.

Poza lepszą integracją systemu operacyjnego Windows 11 z usługami dostarczanymi przez Apple, Microsoft zapowiedział jeszcze jedną użyteczną funkcję.

Windows 11 otrzyma wkrótce wbudowany rejestrator ekranu. Wraz z jedną z przyszłych aktualizacji oprogramowania zaimplementowany zostanie natywny program pozwalający nagrywać ekran i zapisywać nagranie jako plik wideo. Całość zostanie zintegrowana z Narzędziem Wycinanie, które można wywołać po przytrzymaniu klawiszy Windows + Shift + S. Aby nagrać ekran komputera nie trzeba już będzie sięgać po program Microsoft PowerPoint lub aplikacje firm trzecich.

AKTUALIZACJA 10.11.2022

Microsoft wdraża szybsze aktualizacje w Windows Update for Business dla systemu operacyjnego Windows 11

Gigant z Redmond zareagował na aktualną sytuację związaną z bezpieczeństwem cybernetycznym. W związku ze zwiększoną ilością złośliwego oprogramowania firma Microsoft zdecydowała się na wprowadzenie przyśpieszonych aktualizacji w Windows Update for Business. Biznesowa wersja Windows Update odpowiedzialna jest teraz za szybsze wdrażanie aktualizacji zabezpieczeń systemu operacyjnego Windows 11 na komputerach skonfigurowanych z wykorzystaniem Microsoft InTune, służbowych kont Microsoft 365 oraz obecnych w domenie Active Directory.

Dzięki automatyzacji aktualizacji narażeni na niebezpieczeństwo użytkownicy (m. in. przetwarzający dane osobowe) otrzymają szybsze wprowadzanie łatek bezpieczeństwa. Nowe rozwiązanie ma ułatwić administratorom IT wdrażanie najważniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa aktualizacji na komputerach wykorzystywanych w organizacjach.

Administratorzy IT otrzymają zaktualizowaną konsolę zarządczą z nowymi alertami oraz powiadomieniami. Możliwe będzie stworzenie zasady przyspieszającej aktualizację (expedite updates). Dostępne jest również monitorowanie stanu aktualizacji oraz sprawdzanie błędów na dedykowanym pulpicie nawigacyjnym.

Z przyśpieszonych aktualizacji systemu operacyjnego Windows 11 mogą skorzystać organizacje posiadające Windows 11 Enterprise oraz usługi Microsoft 365 Business Premium.

Najnowsze statystyki nie sprzyjają Windowsowi 11

Badania przeprowadzone nieco ponad rok po debiucie Windows 11 i miesiąc po wydaniu pierwszej dużej aktualizacji - Windows 11 2022 Update nie są sprzyjające dla najnowszego systemu operacyjnego giganta z Redmond. W dalszym ciągu odbiorcy indywidualni oraz organizacje korzystają z Windowsa 10, który posiada pełne wsparcie jeszcze przez trzy lata.

Z danych zebranych na początku listopada wynika, że system operacyjny Windows 11 zainstalowany jest na zaledwie 5,44% komputerów podłączonych do sieci. To bardzo niska liczba, która nie zadawała producenta. Warto podkreślić jednak, że w październiku udziały rynkowe wzrosły o 1,83 punkta procentowego, co zawdzięczamy wydaniu aktualizacji rozwojowej Windows 11 22H2 wprowadzającej funkcje, o które zabiegali użytkownicy. Gigant z Redmond przywrócił wybrane rozwiązania z Windows 10 oraz popracował nad interfejsem użytkownika.

Martwi fakt, że według Statcounter z Windowsa 7 korzysta więcej osób, niż z Windowsa 11. Niewspierany już system z 2009 roku posiada 9,61% udziały.

Niezmiennie najpopularniejszym systemem operacyjnym na komputery pozostaje Windows 10 z udziałami na poziomie 71,29%.

Z systemów operacyjnych z rodziny Windows korzysta 76% komputerów podłączonych do sieci. Na drugim miejscu znajduje się macOS z udziałami na poziomie 15,7%, które systematycznie rosną od momentu wprowadzenia na rynek komputerów z procesorami Apple Silicon w 2020 roku.

Kolejny pakiet integracji Windows 11 z usługami Apple dostępny

Wraz z debiutem Windows 11 2022 Update firma Microsoft niespodziewanie poinformowała o rozpoczęciu współpracy z Apple w celu lepszej integracji usługi iCloud z systemem operacyjnym Windows 11.

Na początku współpracy udostępniono integrację systemu operacyjnego Windows 11 z usługą iCloud Photos. Rozwiązanie to pozwala na lepsza integrację smartfonów Apple iPhone z komputerami pracującymi pod kontrolą systemu operacyjnego Windows.

W ostatnich aktualizacjach systemu operacyjnego Windows wydanych na przestrzeni października i listopada 2022 roku zaktualizowano wbudowaną w system operacyjny Windows 11 aplikację Zdjęcia, która uzyskała możliwość podłączenia biblioteki iCloud Photos.

Z okazji debiutu nowej funkcji wypowiedział się Dave Grochocki, Principal Product Manager Lead for Microsoft's Windows inbox apps:

Wiemy, że wielu klientów Windows ma kolekcje zdjęć i wideo na swoich iPhone'ach, które chcieliby móc oglądać na swoim komputerze. Integracja iCloud Photos ułatwi osobom posiadającym iPhone'a bezpośredni dostęp do wszystkich swoich cennych wspomnień w jednym zorganizowanym miejscu i jest kolejnym krokiem w naszych ciągłych wysiłkach, aby doświadczenia na Windows 11 były bezproblemowe.

Przy okazji udostępniono nowy widok galerii, który pozwala na alternatywne oglądanie zdjeć.

Aby uruchomić nową funkcję konieczne jest zainstalowanie dodatku iCloud for Windows z Microsoft Store i zalogować się na konto iCloud.

W kolejnych krokach Microsoft wprowadzi na system operacyjny Windows 11 aplikacje pozwalające korzystać z Apple TV oraz Apple Music.

AKTUALIZACJA 23.11.2022

Windows 11 z poważnym problemem dla administratorów IT

Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec problemów z pierwszą aktualizacją rozwojową dla Windowsa 11. Pomimo zapewnień firmy Microsoft o stabilności aktualizacji oraz wysokiej dojrzałości samego systemu operacyjnego, administratorzy IT organizacji, które pracują już na Windows 11 otrzymali niemiłą niespodziankę.

Lista znanych problemów Windowsa 11 22H2 wydłuża się, a tym samym system operacyjny nie zaskarbia sobie sympatii administratorów IT odpowiedzialnych za aktualizację infrastruktury sprzętowej w organizacjach.

Microsoft informuje o błędzie, który nie pozwala na poprawne połączenie z usługą RDP (Remote Desktop Connection). Popularny protokół do zdalnego dostępu do maszyn nie funkcjonuje na wybranych urządzeniach pracujących pod kontrolą Windows 11 2022 Update. Jednocześnie Microsoft przekazuje tymczasową metodę obejścia problemu i obiecuje wdrożenie aktualizacji, która go rozwiąże w niedalekiej przyszłości.

Gigant z Redmond uspokaja, ale jedynie użytkowników domowych. Producent twierdzi, że problem nie dotyczy domyślnie używanej przez system operacyjny Windows 11 aplikacji Pulpit zdalny. Występuje jedynie w aplikacjach firm trzecich, które są wykorzystywane przez organizacje.

Windows 11 otrzyma wskaźnik połączenia z VPN widoczny na pasku zadań

Użytkownicy komputerów z systemem operacyjnym Windows 11, którzy często pracują w połączeniu z VPN otrzymają wkrótce bardzo użyteczną nowość. Microsoft zdecydował się na zaktualizowanie paska zadań w jednej z kompilacji testowych Windowsa 11. Nowością jest wskaźnik informujący użytkownika o korzystaniu z połączenia VPN.

Dzięki nowej ikonie możliwe będzie szybkie upewnienie się, że ruch sieciowy przechodzi przez szyfrowany tunel połączenia VPN. To mała, ale bardzo znacząca zmiana. Dotychczas system operacyjny Windows 11 nie pozwalał na tak szybkie i niewymagające interakcji sprawdzenie statusu połączenia z VPN.

Nowy wskaźnik posiada ikonę kłódki w kolorze niebieskim, która nakładana jest na wskaźnik połączenia z siecią przewodową lub bezprzewodową. Funkcja aktualnie jest na wczesnym etapie rozwoju i działa jedynie przy połączeniach przewodowych. System nie rozpoznaje również zewnętrznych aplikacji do obsługi VPN. Wskaźnik nie aktywuje się, gdy za ruch VPN odpowiada aplikacja zewnętrzna np. Cisco AnyConnect lub OpenVPN.

Wyżej wymieniona funkcja pojawiła się kompilacji 25247 Windows 11 w kanale Dev Channel. Aktualnie nie wiadomo kiedy rozwiązanie zostanie dopracowane i udostępnione wszystkim użytkownikom.

Windows Subsystem for Linux osiąga pełną stabilność

Ponad rok po wydaniu Windows Subsystem for Linux na Windowsa 11 w Sklepie Microsoft Store rozwiązanie osiągnęło pełną stabilność i wyszło ze stadium wersji zapoznawczej.

Wraz z wydaniem Windows Subsystem for Linux 1.0.0, Microsoft usunął etykietę "Preview". Aplikację można pobrać z Microsoft Store oraz GitHub.

Identyczna aplikacja dostępna jest dla użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 od 2017 roku.

Wydanie Windows Subsystem for Linux na Windowsa 11 w stabilnej wersji jest kolejnym krokiem w celu ujednolicenia funkcjonalności nowego systemu operacyjnego.

Windows 11 może otrzymać kolejną aktualizację rozwojową już w Q1 2023

Z okazji pierwszej rocznicy obecności Windows 11 na rynku firma Microsoft zdecydował się wydać pierwszą aktualizację rozwojową. Najnowsze informacje pozwalają sądzić, że już na początku przyszło roku użytkownicy Windows 11 otrzymają uaktualnienie Windows 11 22H2 Moment 2 Update. Będzie to pomniejsza aktualizacja rozwojowa, która wprowadzi do systemu operacyjnego zapowiedziane funkcje, które nie zostały dołączone wraz z Windows 11 2022 Update.

Microsoft zdecydował się już na wydanie Windows 11 22H2 Moment 1. Oprogramowanie, które pojawiło się w Windows Update u wszystkich użytkowników przynosi ulepszony Eksplorator plików, sugestie działań podczas kopiowania, menu przepełnienia paska zadań oraz zaktualizowane możliwości udostępniania.

W ramach drugiej aktualizacji Windows 11 Moment 2 Update doczekamy się odświeżonego paska zadań zoptymalizowanego pod kątem urządzeń z wbudowanymi ekranami dotykowymi. Microsoft skupi się na lepszym dostosowaniu Windows 11 do tabletów oraz urządzeń 2-w-1.

Microsoft zaleca aktualizację do Windows 11 użytkownikom Windows 8.1

Microsoft wystosował nową informację prasową, w której zachęca do przejścia na Windows 11 użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8.1 z 2013 roku.

Windows 8.1
Źródło: microsoft.com

Windows 8.1

Źródło: microsoft.com

Gigant z Redmond przypomina, ze zbliża się koniec cyklu życia Windowsa 8.1. Wsparcie dla tej wersji oprogramowania zostanie zakończone 10 stycznia 2023 roku. Po tej dacie Microsoft nie będzie udostępniać pomocy technicznej, aktualizacji oprogramowania oraz co najważniejsze aktualizacji zabezpieczeń i poprawek.

Co ciekawe Microsoft zaleca uaktualnienie nie do Windowsa 10, z którym kompatybilne są wszystkie urządzenia pracujące pod kontrolą Windowsa 8.1, a bezpośrednio do Windowsa 11. Warto nadmienić, że na rynku nie ma urządzeń z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows 8.1, które spełniają wszystkie wymagania systemu operacyjnego Windows 11.

Microsoft poza aktualizacją oprogramowania rekomenduje wymianę sprzętu na nowszy, z Windows 11 na pokładzie.

W grudniu mniejsza ilośc aktualizacji Windows 11

Gigant z Redmond poinformował, że w grudniu 2022 roku w związku z sezonem świąteczno-urlopowym wyda mniej aktualizacji systemu operacyjnego Windows 11. Oczywiście firma nadal będzie wspierać swoje systemy i wydawać łatki bezpieczeństwa, ale nie zamierza dokładać pracy administratorom IT przed świętami.

Firma zrezygnuje z aktualizacji "C" zawierającej poprawki niezwiązane z bezpieczeństwem. Ukazuje się ona zazwyczaj w ostatnim lub przedostatnim tygodniem miesiąca.

"Z powodu minimalnych operacji podczas świąt i nadchodzącego zachodniego nowego roku nie będzie wydania zapoznawczego (znanego jako wydanie "C") w miesiącu grudniu 2022 r. Będzie natomiast miesięczna aktualizacja zabezpieczeń (znana jako wydanie "B") dla grudnia 2022. Normalne comiesięczne serwisowanie dla obu wydań B i C zostanie przywrócone w styczniu 2023 r. " - przekazali przedstawiciele firmy.

AKTUALIZACJA 18.01.2023

Tempo przyjęcia Windows 11 w 2022 roku poniżej oczekiwań

Rok 2022 przeszedł już do historii. Microsoft liczył na znaczny wzrost udziałów rynkowych swojego najnowszego systemu operacyjnego w ubiegłym roku. Posiadamy już pełne statystyki wykorzystania systemów operacyjnych Windows na przestrzeni 2022 roku. Dane niestety nie są optymistyczne dla firmy Microsoft. Windows 10 traci co prawda na ważności, a Windows 11 zdobywa udziały rynkowe, ale proces trwa dłużej, niż zakładano.

Na początku 2022 roku - w styczniu Windows 10 zainstalowany był na 81% urządzeń z Windowsem, podczas gdy udziały Windowsa 11 wynosiły zaledwie 2,6%. Największy skok odnotowano w lutym, gdy ilośc urządzeń z Windows 11 skoczyła do 7,9%, co obyło się głównie kosztem Windowsa 10 - jego udziały spadły do 75%.

Od marca wzrost udziałów rynkowych Windowsa 11 znacząco wyhamował. W maju 2022 roku udało się przebić barierę 10%, a w grudniu udział rynkowe wynosiły 16,97%. Dla porównania Windows 10 zainstalowany był na 67,95% urządzeń pracujących pod kontrolą Windowsa.

Wiele firm nadal nie zdecydowało się na przeprowadzenie aktualizacji do Windowsa 11. Długi okres wsparcia Windowsa 10 oraz zwiększone wymagania sprzętowe sprzyjają dalszemu odwlekaniu tej decyzji. Udziały rynkowe Windowsa 11 wzrastają głównie na rynku konsumenckim - system w wersji Home nie ma możliwości downgrade do Windowsa 10. Korporacje wdrażają Windows 11 na nowszych urządzeniach, ale popularną taktyką jest cofanie do Windowsa 10 w celu zachowania spójnej infrastruktury IT w obrębie organizacji.

Podsystem Android dla Windows 11 zostanie zaktualizowany do Androida 13

Jedną z największych nowości Windowsa 11 jest umożliwienie korzystania z aplikacji napisanych z myślą o Androidzie. Microsoft współpracuje z Google, a aplikacje dostępne są za pośrednictwem Amazon AppStore na wybranych rynkach.

Wykorzystanie Windows 10 i Windows 11 w 2022 roku
Źródło statcounter.com

Wykorzystanie Windows 10 i Windows 11 w 2022 roku

Źródło statcounter.com

Microsoft poinformował, że w 2023 roku podsystem Android dla Windowsa 11 zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji Androida 13. Od momentu premiery Windowsa 11 rozwiązanie oparte jest na Androidzie 12, który nie jest już najnowszą wersją zielonego robocika.

Zgodnie z dziennikiem zmian Google, również Microsoft deklaruje - najważniejszą nowością Androida 13 w Windows 11 będzie zwiększenie wydajności działania.

Microsoft planuje dużo zmian Windowsa 11 na 2023 rok

Z najnowszych informacji wewnętrznych firmy Microsoft wynika, że gigant z Redmond planuje dalsze wprowadzanie nowych funkcji do Windowsa 11 w celu zachęcenia użytkowników starszych wersji Windowsa do aktualizacji.

W 2023 roku na rynku powinny pojawić się dwie mniejsze aktualizacje nazywane przez firmę Microsoft Moments. Pierwsza z nich pojawi się na przełomie lutego/marca, a druga w okolicach czerwca. Jesienią zaprezentowany zostanie Windows 11 23H2 - duże wydanie rozwojowe, które Microsoft wydaje raz do roku.

Co istotne dla użytkowników biznesowych Microsoft pozwala wyłączać administratorom IT automatycznie uruchamianie nowych funkcji, które pojawią się w automatycznie instalowanych aktualizacjach typu Moments. Domyślnie funkcje z tego typu aktualizacji pojawią się na biznesowych komputerach wraz z dużą aktualizacją Windows 11 23H2 jesienią tego roku. Takie działanie ułatwia prace administratorom IT i ogranicza potrzeby szkolenia pracowników. Poprawiana jest również kompatybilność ze specjalistycznymi narzędziami.

Wiosenna aktualizacja Windowsa 11 ma przynieść kolejne zmiany w obrębie interfejsu użytkownika. Pojawią się animacje ikon w Ustawieniach, ujednolicone ustawienia resetowania i przywracania komputera.

Widgety otrzymają możliwość wyświetlania w trybie pełnoekranowym, a mechanizm ich tworzenia trafi w końcu do deweloperów zewnętrznych. Oznacza to, że niebawem w Windows 11 pojawią się widgety innych firm.

Microsoft wprowadzi również prawdziwe pole wyszukiwania, które po kliknięciu nie będzie przenosić użytkownika w zupełnie inne miejsce, a pozwoli od razu wyszukać dany element.

Windows 11 otrzyma inteligentne narzędzia, które mają sugerować użytkownikowi działania, które wydłużą czas pracy komputera na baterii bez widocznego wpływu na komfort użytkowania.

W kolejnym wydaniu Momentum 3 w okolicach wakacji Microsoft wprowadzi do Windowsa 11 nową aplikację Outlook, która zastąpi programy Poczta i Kalendarz przeniesione wprost z Windowsa 10. Ruch ten ma ujednolicić usługi Microsoft. Nowa aplikacja Outlook bazować będzie na wersji webowej Outlook Web Access. Pozwoli również na dodawanie wielu kont innych usługodawców.

Microsoft wycofuje ze sprzedaży licencje na Windows 10

Z ostatnim dniem stycznia 2023 roku firma Microsoft wycofała z oficjalnej dystrybucji sprzedaż licencji na systemy operacyjne z rodziny Windows 10. To kolejny krok w stronę przyśpieszenia migracji organizacji z Windows 10 na Windows 11. W oficjalnym sklepie Microsoft nie zakupimy już licencji na system Windows 10, a oficjalni sprzedawcy nie dostaną dodatkowych puli kluczy systemowych. Po wyprzedaniu posiadanych stanów magazynowych będą oni sprzedawać jedynie licencje na system Windows 11.

W oficjalnym oświadczeniu umieszczonym na stronach firmy Microsoft przekazano:

31 stycznia 2023 roku będzie ostatnim dniem, w którym Windows 10 będzie oferowany w sprzedaży. Windows 10 będzie nadal wspierany aktualizacjami zabezpieczeń, które pomogą chronić Twój komputer przed wirusami, oprogramowaniem szpiegowskim i innym złośliwym oprogramowaniem do 14 października 2025 roku.

Nieoficjalnie wiadomo, że ruch związany z wycofaniem Windows 10 ze sprzedaży ma za zadanie przyczynić się do zwiększenia sprzedaży systemu operacyjnego Windows 11.

Windows 10 został wycofany ze sprzedaży po ponad 7 latach od debiutu rynkowego. Od 11 stycznia 2023 roku jest to najstarszy wspierany przez firmę Microsoft system operacyjny z rodziny Windows. Wydania Windows 7 oraz Windows 8.1 utraciły wsparcie 10 stycznia bieżącego roku.

Windows 11 otrzyma nowy system plików, który znamy z serwerów

Gigant z Redmond ogłosił sporą zmianę. Firma zamierza w przyszłości wprowadzić do systemu operacyjnego Windows 11 nowy system plików i zastąpić tym samym obecny od czasów Windowsa NT system NTFS - New Technology File System.

Decyzja Microsoftu jest podobna do działań firmy Apple, która w 2017 roku zaprezentowała nowy system plików APFS zastępujący system plików HFS+, którego początki sięgają 1998 roku.

NTFS jest jeszcze starszy - zadebiutował w 1993 roku razem z systemem Windows NT 3.1 zastępując system plików FAT będący standardem dla systemów z rodziny MS-DOS.

W niektórych wydaniach Windowsa 11 system plików NTFS zostanie zastąpiony przez nowszy system plików ReFS. ReFS to rozwiązanie, które dostępne jest na rynku od 11 lat. Zaimplementowano je w systemach operacyjnych Windows Server. ReFS to nowoczesny system plików, który lepiej radzi sobie z obsługą dużych plików oraz skalowaniem danych. jest również bardziej odporny na uszkodzenia plików.

ReFS pozwala na obsługę dysków o pojemności do 35 petabajtów.

System plików ReFS w przyszłości stanie się standardem dla Windowsa 11 Enterprise oraz Business.

AKTUALIZACJA 23.02.2023

Microsoft oficjalnie wprowadza kompatybilność Windows 11 z komputerami Mac wyposażonymi w procesory Apple Silicon

Komputery Mac od czasu przejścia z procesorów PowerPC na Intel w 2006 roku posiadają autorskie oprogramowanie Boot Camp, które pozwala uruchamiać na nich system operacyjny Windows. Jego rozwój został zatrzymany przez firmę Apple w 2020 roku, kiedy to na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze modele z autorskimi procesorami Apple Silicon korzystającymi z architektury ARM.

Dodatkowo po premierze Windows 11 i podniesieniu wymagań systemowych żaden komputer Mac nie spełnia wymagań dla systemu Windows 11 ze względu na obecność autorskich układów do zabezpieczeń, zamiast standardowego modułu szyfrującego TPM 2.0

Myśleliśmy, że czasy Windowsa na Macu dobiegają końca, ale Microsoft zdecydował się na nietypowe wdrożenie.

Co prawda Apple nie rozwija już narzędzia Boot Camp, które nie jest dostępne na modelach z układami Apple Silicon, ale Microsoft wprowadził autoryzację systemu operacyjnego Windows 11 dla instancji uruchamianych na maszynach wirtualnych w narzędziu Parallels Desktop dla systemu operacyjnego macOS.

Wiele osób oczekiwało, że Microsoft się ugnie i finalnie zgodzi się na autoryzację systemu Windows do użytku na krzemowych komputerach Mac firmy Apple w programie Parallels Desktop, co finalnie nastąpiło w lutym 2023 roku - niespełna 1,5 roku po premierze systemu operacyjnego Windows 11. Dzięki temu ruchowi posiadacze najnowszych komputerów Mac mają możliwość w pełni legalnej instalacji całkowicie bezpiecznego systemu operacyjnego Windows 11 bez obawy o kompatybilność.

Autoryzację otrzymała wersja Windows 11 zaprojektowana dla komputerów z procesorami ARM we wszystkich wydaniach - Home, Pro, Education czy Enterprise.

To bardzo dobra informacja dla organizacji, które z różnych powodów do tej pory wstrzymywały wymianę komputerów Mac z procesorami Intel na nowsze egzemplarze oparte o chipy Apple Silicon.

Windows 11 Moment 3 coraz bliżej debiutu rynkowego

Wiosną tego roku użytkownicy systemu operacyjnego Windows 11 mogą oczekiwać nowej, niewielkiej aktualizacji rozwojowej opracowywanej jako Windows 11 Moment 3.

Wydanie nowej aktualizacji na przestrzeni najbliższych tygodni jest o tyle ciekawe, że w dalszym ciągu nie zakończył się rollout wersji 22H2, która zadebiutowała jesienią 2022 roku. Oprogramowanie to w dalszym ciągu dostępne jest do aktualizacji poprzez ręczne wymuszenie z poziomu Windows Update lub konsoli administracyjnej administratora na komputerach włączonych do domeny.

Udziały rynkowe Windows 11 rosną, ale do wyprzedzenia Windowsa 10 nadal daleka droga

Firma Microsoft ma niewielkie powody do radości. Po ponad roku od wdrożenia Windowsa 11 zauważalnie wzrasta jego poziom wykorzystania. Niestety nie ma róży bez kolców - do przegonienia Windowsa 10 nadal daleka droga.

Windows 11 w dalszym ciągu nie jest takim hitem, na jaki liczyła firma Microsoft, a dla rynku nie jest to dużym zaskoczeniem. Zaktualizowane wymagania systemowe sprawiają, że niektóre urządzenia nie mogą zostać zaktualizowane do Windows 11, i to jest główny powód, dla którego wiele osób ciągle stawia na Windowsa 10, którego korzenie sięgają 2015 roku.

W najnowszych badaniach Steam za styczeń 2022 roku system operacyjny Windows 11 osiągnął 30,33% udział rynkowy, co oznacza wzrost o około 2% w stosunku do grudnia 2022 roku.

AKTUALIZACJA 10.03.2023

Windows 11 z chatbotem Bing i nowymi rozwiązaniami dla firm

Microsoft znacząco przyśpieszył integrację swojego systemu operacyjnego i rozwijanych aplikacji z pakietu Microsoft 365 z ChatemGPT. Gigant z Redmond jest pierwszą firmą technologiczną, która na tak szeroką skalę zdecydowała się na natywnie wykorzystanie sztucznej inteligencji w systemie operacyjnym.

Ostatnia aktualizacja oprogramowania dla systemu operacyjnego Windows 11 skupia się na wdrożeniu chatbotu wyszukiwarki Bing oraz nowych funkcji dla przedsiębiorstw, które mają zachęcić do szybszej migracji z Windowsa 10.

Pole wyszukiwania na pasku zadań systemu Windows 11 zostało zintegrowane z nowym chatbotem Bing napędzanym przez sztuczną inteligencję. Chatbot, który jest zasilany przez technologię z OpenAI LLC, odpowiada na pytania w języku systemu operacyjnego. Jeśli pytanie jest zbyt ogólnikowe, może automatycznie poprosić użytkownika o podanie większej ilości szczegółów na dany temat.

Na temat najnowszego rozwiązania wypowiedział się Panos Panay - Szef Produktu w Microsoft.

Pole wyszukiwania jest jedną z najczęściej używanych funkcji w systemie Windows, z której każdego miesiąca korzysta ponad pół miliarda użytkowników. Teraz, dzięki integracji Windows 11 z nowym systemem wyszukiwania Bing wspieranym przez sztuczną inteligencję, użytkownik będzie miał dostęp do odpowiedzi, których szuka, szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a wyniki wyszukiwania będą bardziej dopasowane do jego potrzeb.

Przy okazji wprowadzono kilka zmian, które trafią jedynie do urządzeń w organizacjach. Pierwszą funkcją biznesową jest ulepszone menu Start na urządzeniach z systemem Windows 11 Pro lub wyższym, które wpięte są w domenę organizacji. Ulepszone menu Start wykorzystuje sztuczną inteligencję do rekomendowania treści istotnych dla pracy użytkowników, takich jak dokumenty, nad którymi aktualnie pracują. Całość integruje się z usługami Microsoft 365 oraz zasobami sieciowymi organizacji.

Podobne funkcje trafią do Eksploratora Plików, który również będzie polecać istotne pliki - łącznie z dokumentami, które przechowywane są na dysku sieciowym OneDrive lub w zasobach SharePoint.

Trzecią nowością jest natywną aplikacja Windows 365.

Wszyscy użytkownicy systemu operacyjnego Windows 11 mogą korzystać z obsługi systemu iOS w aplikacji Łącze z telefonem. W przyszłości z wykorzystaniem komputera z Windows można będzie odpowiadać na wiadomości iMessage, a także wykonywać połączenia głosowe.

AKTUALIZACJA 17.04.2023

Microsoft powoli ogranicza wsparcie rozwojowe dla Windows 10

Od premiery systemu operacyjnego Windows 11 minęło już ponad półtorej roku. Jednocześnie Windows 10 jest dostępny na rynku od niespełna 8 lat. Microsoft podczas prezentacji Windowsa 11 w czerwcu 2021 obiecał utrzymać wsparcie dla Windows 10 do 2025 roku.

Firma zamierza wywiązać się z obietnicy, ale powyższe wsparcie dotyczy aktualizacji zabezpieczeń i jakościowych. Microsoft powoli zaczyna rezygnować z wydawania aktualizacji rozwojowych dla systemów operacyjnych z rodziny Windows 10. Gigant z Redmond zmienił cykl wprowadzania aktualizacji, które pojawiać się będą w czwarty wtorek każdego miesiąca.

Jednocześnie przed zakończeniem wsparcia dla Windows 10 wydana zostanie jeszcze prawdopodobnie jedna duża aktualizacja tego systemu operacyjnego.

Microsoft nie zamierza integrować Windows 10 z funkcjami związanymi ze sztuczną inteligencją. Są one ekskluzywne dla Windowsa 11.

Windows 11 otrzyma nową funkcję bezpieczeństwa

Specjalnie z myślą o użytkownikach biznesowych oraz organizacjach firma Microsoft opracowuje właśnie nową funkcję bezpieczeństwa, która wkrótce zasili firmowe komputery pracujące pod kontrolą Windowsa 11 Pro oraz Windowsa 11 Enterprise.

Gigant z Redmond zaoferuje funkcję o nazwie wykrywanie obecności, której zadaniem będzie zwiększenie prywatności użytkowników komputerów przenośnych, którzy pracują z biura oraz przestrzeni publicznych.

Osoby, które lubią odchodzić od komputera jednocześnie zapominając go zablokować mają powody do radości. System operacyjny Windows 11 będzie sprawdzał naszą aktywność w systemie operacyjnym. W przypadku braku ciągłej aktywności system operacyjny z wykorzystaniem nowych narzędzi programistycznych API będzie w stanie zablokować dostęp do określonych, krytycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa aplikacji takich jak np. poczta czy komunikatory sieciowe.

Aktualizacja: 17 kwietnia 2023 17:12
Aktualizacja: 10 marca 2023 12:00
Aktualizacja: 23 lutego 2023 18:06
Aktualizacja: 10 lutego 2023 13:26
Aktualizacja: 18 stycznia 2023 18:11
Aktualizacja: 23 listopada 2022 10:12
Aktualizacja: 10 listopada 2022 15:59
Aktualizacja: 14 października 2022 11:59
Aktualizacja: 07 października 2022 14:19
Aktualizacja: 23 września 2022 16:54
Aktualizacja: 09 września 2022 16:54
Aktualizacja: 30 sierpnia 2022 18:07
Aktualizacja: 09 sierpnia 2022 15:14
Aktualizacja: 26 lipca 2022 14:14
Aktualizacja: 01 lipca 2022 16:59
Aktualizacja: 03 czerwca 2022 13:12
Aktualizacja: 11 kwietnia 2022 14:51
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200