Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Windows 11 jest obecny na rynku od kilku miesięcy. Czy warto już rozpocząć proces aktualizacji do najnowszej wersji systemu operacyjnego na komputerach firmowych? Jakie problemy mogą nas czekać przy wdrożeniu oprogramowania? Na co zwrócić szczególną uwagę i jak przeprowadzić proces aktualizacji? Sprawdź jak przygotować swoją firmę na Windowsa 11.

Microsoft po sześciu latach od wprowadzenia na rynek Windowsa 10 zdecydował się zaprezentować kolejne wydanie systemu operacyjnego - Windowsa 11. Jest to niespodziewana decyzja, ponieważ przez ostatnie lata gigant z Redmond zarzekał się, że Windows 10 to ostateczna wersja najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego na komputery stacjonarne. Oprogramowanie to miało być rozwijane jako System as a Service (SaaS).

Komputery z systemem operacyjnym Windows 11
fot. msi.com

Komputery z systemem operacyjnym Windows 11

fot. msi.com

Dziś wiemy już, że Windows 10 został zastąpiony Windowsem 11. Nowa wersja systemu operacyjnego została zaprezentowana po raz pierwszy w czerwcu 2021 roku. Po niespełna czterech miesiącach otwartych testów Microsoft wprowadził na rynek finalne wydanie. Aktualizacja do Windowsa 11 ruszyła 5 października 2021 roku.

Zobacz również:

  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Wszystkie problemy Windows 11 2022

Windows 11 dostępny jest na rynku od kilku miesięcy. Czy to już odpowiedni czas, aby rozpocząć aktualizację komputerów firmowych? Na co zwrócić uwagę podczas całego procesu? Czy każdy komputer może zostać zaktualizowany? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Oficjalne logo Windowsa 11
fot. microsoft.com

Oficjalne logo Windowsa 11

fot. microsoft.com

Szybkie tempo spowodowało chaos w firmach

Microsoft w 2021 roku działał bardzo szybko i spontaniczne. Po niespodziewanej prezentacji Windowsa 11, firmy miały zaledwie cztery miesiące na przygotowanie swojej infrastruktury do wdrożenia nowego systemu operacyjnego. Wiele przedsiębiorstw nie rozpoczęło jeszcze procesu aktualizacji. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Czasu było mało, a problemów do rozwiązania wiele.

Laptop z zainstalowanym Windowsem 11
fot. msi.com

Laptop z zainstalowanym Windowsem 11

fot. msi.com

W aktualnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa działy IT cały czas zajmują się dostosowanem infrastruktury do pracy zdalnej oraz hybrydowej. W tym momencie najważniejsze jest zadbanie o ciągłość działania oraz dokładne zabezpieczenie komputerów przed wyciekiem danych i atakami hakerskimi. Dopiero po tych działaniach pracownicy IT mogą zastanawiać się nad aktualizacją komputerów do najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows 11. Niestety tym razem przedsięwzięcie to nie należy do najłatwiejszych. Co istotne wiele firm dzięki Windowsowi 11 będzie musiało przedwcześnie wymienić część komputerów służbowych na nowsze maszyny.

Nowe wymagania systemowe utrudniają proces aktualizacji

W czerwcu i lipcu 2021 roku świat technologii co chwilę obiegały kolejne informacje dotyczące minimalnych wymagań technicznych Windowsa 11. Sam system operacyjny jest w stanie działać nawet na bardzo starych konstrukcjach, co zostało potwierdzone przez jednego z internautów. W październiku 2021 roku Windowsa 11 udało się uruchomić na komputerze z 2006 roku, który korzystał z procesora Pentium 4 661. Nie zmienia to jednak faktu, że oficjalne wymagania są wyśrubowane.

Specyfikacja techniczna Windowsa 11 wymaga obecności 64-bitowego procesora z co najmniej dwoma rdzeniami o taktowaniu 1 GHz, 4 GB pamięci operacyjnej, 64 GB dysku, obsługi Secure Boot, modułu TPM 2.0 oraz karty graficznej z DirectX 12. Wymagania dotyczące wyświetlaczy (9 calowy ekran 8-bitowy o rozdzielczości 720p) można pominąć - spełnia je każdy 10 letni i nowszy komputer.

Oficjalne wymagania systemowe Windowsa 11

Oficjalne wymagania systemowe Windowsa 11

Z pozoru specyfikacja techniczna nie przeraża. Praktycznie każdy nowoczesny komputer w teorii spełnia wymagania. Niestety poza koniecznością posiadania płyty głównej z UEFI, obsługą Secure Boot oraz TPM 2.0, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo danych, trzeba spełnić dodatkowy wymóg.

Microsoft opublikował listę procesorów kompatybilnych z Windowsem 11. Wynika z niej, że najnowszy system operacyjny zainstalujemy jedynie na komputerach z 2018 roku lub nowszych. Wymagane są bowiem procesory Intel Core 8 generacji lub nowsze oraz układy AMD Ryzen 2000 lub nowsze.

W tym miejscu pojawia się spory problem. Zaledwie kilkuletnie stacje robocze, których koszt zakupu wynosił kilkanaście tysięcy złotych nie będą mogły zostać zaktualizowane do Windowsa 11. Wszystko ze względu na niekompatybilne procesory. Sytuacja ta powoduje, że w wielu przedsiębiorstwach pojawi się konieczność wymiany komputerów na nowsze. Ograniczenie ze strony Microsoftu jest dziwne, ponieważ nowszy komputer z nawet najbardziej podstawowym układem Intel Celeron lub Intel Pentium jest zgodny z Windowsem 11.

Kompatybilność z Windowsem 11 możemy sprawdzić z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji PC Health Check (Sprawdzenie kondycji komputera z systemem Windows 11), która będzie automatycznie instalowana na maszynach z Windows 10 za pośrednictwem usługi Windows Update.

Aplikacja Sprawdzenie kondycji komputera
fot. Daniel Olszewski / Computerworld.pl

Aplikacja Sprawdzenie kondycji komputera

fot. Daniel Olszewski / Computerworld.pl

Microsoft nie blokuje instalacji Windowsa 11 na niekompatybilnych komputerach. Na stronach pomocy technicznej znajdziemy nawet instrukcję, która przeprowadzi nas przez cały proces. Niestety Microsoft zastrzega, że nie wszystkie aktualizacje zabezpieczeń będą trafiać na komputery nie spełniające oficjalnych wymagań. Z tego właśnie powodu nie polecamy aktualizacji starszych komputerów niewspierających Windowsa 11.

Windows 11 i problemy wieku dziecięcego

Każdy system operacyjny posiada problemy wieku dziecięcego. Microsoft przez cztery miesiące testował Windowsa 11 przed wprowadzeniem go na rynek, ale niemożliwe jest sprawdzenie nowego oprogramowania na każdej konfiguracji sprzętowej. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy słyszeliśmy o kilku problemach z najnowszym wydaniem systemu operacyjnego, ale lista błędów prezentuje się bardzo skromnie w porównaniu z ilością usterek Windowsa 10 w analogicznym okresie czasu po premierze w 2015 roku.

Nowe ustawienia w systemu operacyjnym Windows 11
fot. microsoft.com

Nowe ustawienia w systemu operacyjnym Windows 11

fot. microsoft.com

Największym problemem były niekompatybilne sterowniki, które powodowały obniżenie wydajności na komputerach z układami AMD Ryzen. Microsoft wraz z producentem procesorów wydał już poprawkę, która całkowicie eliminuje usterkę. Windows 11 nie polubił się również z drukarkami firmy Brother - w tym przypadku również wystarczyła aktualizacja sterowników. Gigant z Redmond borykał się z błędami w oprogramowaniu Intel Killer oraz Intel SmartByte. Programy zawierały kilka luk w zabezpieczeniach. Szybko zaktualizowano również kod źródłowy systemu operacyjnego Windows 11 odpowiedzialny za Eksplorator plików - aplikacja potrafiła nie wyświetlać miniatur oraz restartować się.

Aktualnie największą niedogodnością po aktualizacji do Windowsa 11 jest dalszy brak kompatybilności z oprogramowaniem do wirtualizacji Oracle VirtualBox. Gigant z Redmond boryka się również ze sterownikami Intel Smart Sound, które w najnowszej wersji potrafią spowodować wystąpienie ekranu śmierci popularnie nazywanego blue screenem.

Laptop z Windows 11
fot. microsoft.com

Laptop z Windows 11

fot. microsoft.com

Microsoft wydał komunikat dotyczący procesu aktualizacji do Windowsa 11. Według firmy pierwsza faza aktualizacji spotkała się z pozytywną informacją zwrotną ze strony klientów, którzy nie napotkali problemów z nowym oprogramowaniem. W związku z tym podjęto decyzję o przyśpieszeniu udostępniana nowej wersji systemu na kolejne urządzenia.

Dużo nowych funkcje i zmiany wpływające na obsługę systemu

Windows 11 wygląda i działa podobnie jak Windows 10 do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić przez kilka ostatnich lat. Niestety Microsoft niebyły sobą, gdyby nie zmienił kilku kluczowych elementów wpływających na obsługę systemu. Całkowicie przeprojektowano Menu Start, a pasek zadań wyświetla przypięte aktualizacje na środku ekranu. Rozwiązanie to znamy z systemu macOS firmy Apple.

Wyżej wymienione nowości zintegrowano z przeprojektowanym centrum akcji, inaczej wyglądającym Eksploratorem plików, nową aplikacją Ustawienia oraz zaktualizowanymi aplikacjami pakietu Office 365 (zmiany trafiły już także do użytkowników Windowsa 10).

Zabezpieczenia Windowsa 11
fot. microsoft.com

Zabezpieczenia Windowsa 11

fot. microsoft.com

Niestety musimy wziąć pod uwagę, że zmiana systemu Windows 10 na Windows 11 przez kilka pierwszych dni spowoduje spadek efektywności pracowników. Będą oni musieli przyzwyczaić się od obsługi nowego systemu operacyjnego. Prawdopodobnie potrzebne będą szkolenia i sesje Q&A, które pozwolą szybciej wdrożyć Windowsa 11 w przedsiębiorstwie i rozwiać wątpliwości użytkowników.

Jak Windows 11 działa w środowisku korporacyjnym?

Na potrzeby niniejszego artykułu postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment. W dniu premiery systemu operacyjnego Windows 11 zaktualizowaliśmy jeden z naszych służbowych komputerów przenośnych. Mowa o notebooku firmy Acer, który spełnia minimalne wymagania systemu operacyjnego Windows 11. Jest to budżetowy laptop biznesowy z 2018 roku wyposażony w procesor Intel Core i3. Niewyśrubowana specyfikacja techniczna pozwoliła sprawdzić nam jak Windows 11 zachowuje się na słabszych komputerach oraz czy nie spowoduje problemów w domenie lokalnej Azure AD.

Zarządzanie oknami w Windows 11
fot. microsoft.com

Zarządzanie oknami w Windows 11

fot. microsoft.com

Z komputera korzystałem osobiście przez ostatnie kilka tygodni. Początkowo musiałem przyzwyczaić się do systemu operacyjnego i dopasować go do własnych preferencji. Niestety po aktualizacji do Windowsa 11 musiałem ręcznie ustawić na nowo tapetę oraz spersonalizować pasek zadań. Szybko okazało się, że przyciski przypięte na środku ekranu nie są moim ulubionym rozwiązaniem. Microsoft pozwala powrócić do klasycznego układu z Menu Start przy lewej krawędzi ekranu, ale opcja jest głęboko ukryta w Ustawieniach.

Pomińmy jednak kwestie moich osobistych preferencji i skupmy się na wydajności i niezawodności działania Windowsa 11.

Windows 11 jest zauważalnie szybszy od Windowsa 10

Zaktualizowany przez nas komputer posiadał wgranego Windowsa 10, który pozostawał w użyciu od 2018 roku. W przeciągu trzech lat komputer kilkukrotnie został zaktualizowany do nowszym wydań. Na laptopie znajduje się wiele programów oraz ponad 300 GB danych. Instalacji Windowsa 11 odbyła się bardzo sprawnie i bez najmniejszych problemów. Oprogramowanie instalowało się przez około godzinę. W tym czasie komputer wykonał kilka restartów, a przez większość czasu można było kontynuować pracę. Czas instalacji jest porównywalny do wgrywania aktualizacji rozwojowych Windowsa 10.

Komputer z Windows 11
fot. unsplash.com

Komputer z Windows 11

fot. unsplash.com

Warto podkreślić, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów przez pierwsze 30 dni możemy powrócić do Windowsa 10. Funkcja działa tak samo jak przy aktualizacjach rozwojowych poprzedniej wersji systemu.

Przez pierwsze dwa dni po instalacji Windowsa 11 komputer działał nieco wolnej. Było to odczuwalne podczas pracy, ale jednocześnie nie wpływało zauważalnie na jej efektywność. System operacyjny musiał dokończyć proces aktualizacji, który przeprowadzany jest w tle.

Po kilkudziesięciu godzinach pracy laptop znacząco przyśpieszył. Windows 11 mimo obecności nowych funkcji i ładniejszych grafik jest szybszy od poprzedniego wydania.

Od strony infrastrukturalnej komputer z systemem Windows 11 nie ma najmniejszych problemów z komunikacją z domeną Azure AD i współpracowaniem z innymi urządzeniami z Windowsem 10. Nie stwierdziłem żadnych problemów ze sterownikami, działaniem dysków współdzielonych oraz drukarek sieciowych. Również wszystkie polityki zabezpieczeń oraz preferencje wdrożone przez organizacje działają bez najmniejszych problemów.

Każdy program zainstalowany na komputerze przed aktualizacją do Windowsa 10 działała bez najmniejszych problemów. Mowa również o oprogramowaniu, które oficjalnie nie wspiera Windowsa 11. Microsoft posiada autorski program App Assure, który pozwala uzyskać szybką pomoc w przypadku gdy któraś z krytycznych aplikacji nie zadziała z Windowsem 11. Rozwiązanie to dostępne jest dla małych i średnich firm korzystających z platformy Microsoft 365.

Podczas testów nie obyło się jednak bez kilku drobnych usterek. Pierwotnie komputer pracował na baterii zauważalnie krócej. Błąd został załatany pierwszą aktualizacją z cyklu Patch Tuesday, która została udostępniona już 12 października 2021 roku - zaledwie tydzień po premierze Windowsa 11.

Przez niespełna trzy tygodnie borykałem się także z niepoprawnie działającym Eksploratorem plików. Po podłączeniu komputera do drugiego ekranu ikony na pasku zadań znikały i zmieniały swoje położenie. Problem został rozwiązany wraz z jedną z aktualizacji zbiorczych.

Od początku listopada nie zarejestrowałem żadnych błędów i problemów z systemem operacyjnym.

Aktualizację do Windowsa 11 musisz przeprowadzić do połowy 2025 roku

Microsoft zdaje sobie sprawę z istnienia wielu problemów, z którymi działy IT w dużych firmach muszą sobie poradzić. Najważniejszym z nich jest niekompatybilność Windowsa 11 z wybranymi komputerami. Gigant z Redmond po raz pierwszy od 2015 roku zmienił wymagania techniczne. Ucierpią na tym firmy, które rzadko wymieniają sprzęt komputerowy i do dnia dzisiejszego używają konstrukcji mających powyżej 3 lat.

Firmy korzystające ze specjalistycznego oprogramowania mogą być sceptyczne w stosunku do aktualizacji komputerów do Windowsa 11. To w pełni zrozumiałe. Brak kompatybilności z wybranymi programami jest najczęstszą przyczyną nieaktualizowania komputerów służbowych do najnowszego wydania systemu operacyjnego.

Windows 10 jeszcze przez kilka lat będzie obecny w wielu firmach na całym świecie
fot. Piero Nigro / unsplash.com

Windows 10 jeszcze przez kilka lat będzie obecny w wielu firmach na całym świecie

fot. Piero Nigro / unsplash.com

Nad optymalną datą wdrożenia Windowsa 11 w korporacjach pochylili się analitycy. Wiceprezes Gartnera - Stephen Kleynhans rekomenduje rozpoczęcie wdrożenia Windowsa 11 w biznesie w 2022 roku.

Według Kleynhansa dobrym pomysłem jest rozpoczęcie ewaluacji Windowsa 11 na początku roku. Warto zaktualizować kilka komputerów, aby przetestować ich zachowanie z wykorzystywanymi aplikacjami oraz na posiadanym przez firmę sprzęcie.

Analitycy Gartnera sugerują wdrożenie aktualizacji do Windowsa 11 w drugiej połowie 2022 roku - po wprowadzeniu na rynek pierwszej aktualizacji rozwojowej Windows 11 22H2.

Po aktualizacji do Windowsa 11 dział IT odetchnie z ulgą

Wdrożenie Windowsa 11 jest czasochłonne i wymagające. Na szczęście nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Wraz z wydaniem Windowsa 11 zmieniono politykę aktualizacji. Microsoft będzie wydawać jedną zamiast dwóch aktualizacji rozwojowych rocznie. Systemy Windows 10 Home i Pro są wspierane przez 24 miesiące. Firmy korzystające z licencji Enterprise i Education otrzymają rozszerzoną do 36 miesięcy pomoc techniczną i aktualizacje zabezpieczeń.

To dobra wiadomość dla działów IT, które do tej pory co sześć miesięcy aktualizowały Windowsa 10 na mnóstwie komputerów.

Czy warto już zaktualizować firmowe komputery do Windowsa 11?

Windows 11 pojawił się na rynku bez wielu problemów wieku dziecięcego. Microsoft postarał się i wprowadził na rynek dopracowane oprogramowanie, co potwierdziły również nasze niespełna dwumiesięczne testy.

Z drugiej strony Windows 11 to nadal nowy system, który na dodatek podnosi wymagania sprzętowe. Jednocześnie najnowsza wersja systemu Windowsa nie wprowadza żadnych kluczowych nowości, które zachęcały by firmy do szybkiego wdrożenia aktualizacji.

Aktualizacja systemu operacyjnego Windows
fot. Clint Patterson / unsplash.com

Aktualizacja systemu operacyjnego Windows

fot. Clint Patterson / unsplash.com

Zdecydowana większość przedsiębiorstw prawdopodobnie myśli już o wdrożeniu Windowsa 11. Proces ten należy odpowiednio zaplanować i zadbać o dobrą ewaluację, która pozwoli uniknąć wielu problemów. W przypadku aktualizacji z Windowsa 10 do Windowsa 11 warto zadbać również o szkolenie pracowników, którzy początkowo mogą czuć się nieco zagubieni.

Komputer z Windows 11
fot. unsplash.com

Komputer z Windows 11

fot. unsplash.com

Naszym zdaniem Windows 11 jest już systemem operacyjnym, który może trafić na komputery firmowe. Warto rozpocząć już testy oprogramowania na komputerach służbowych tak, aby być gotowym do wdrożenia nowego oprogramowania w przyszłym roku. Dobrym pomysłem jest podzielenie aktualizacji na kilka partii. Pozwoli to uniknąć problemów z kompatybilnością i nadmiernym obłożeniem działu IT, który ma do wykonania również wiele innych czynności niezwiązanych z wdrożeniem nowego Windowsa.

W kwestii Windowsa 11 zalecamy zdroworozsądkowe podejście i powolny proces aktualizacji. Sprzyja temu również fakt, że Windows 10 będzie stale wspierany do połowy 2025 roku. Do tego czasu z pewnością uda się w pełni przeprowadzić wdrożenie Windowsa 11 nawet na komputera pracujących ze specjalistycznym oprogramowaniem, które aktualnie nie wspiera nowej wersji systemu.

AKTUALIZACJA 11.04.2022

Od debiutu Windowsa 11 minęło już pół roku. Najnowsze statystyki dotyczące przyjęcia systemu operacyjnego przez rynek konsumencki oraz biznesowy nie napawają optymizmem. Analizy przeprowadzone przez firmę AdDuplex przeprowadzone na 5000 użytkowników wskazują zadziwiająco niski poziom adaptacji Windowsa 11, który wynosi zaledwie 19,4%. To wzrost o ledwie 0,01 punktu procentowego w porównaniu z identycznym badaniem przeprowadzonym w lutym 2022 roku.

Badania na większą skalę przeprowadzono w styczniu 2022 roku. Próba na 60 tysiącach komputerów ukazała, że zaledwie 16,1% z nich pracowało pod kontrolą Windowsa 11.

Microsoft wie, że ma problem z adopcją Windowsa 11. Firma zdaje sobie sprawę z niskich statystyk i rozpoczęła wysyłanie aktualizacji do Windowsa 11 dla komputerów znajdujących się w lokalnych domenach Active Directory oraz urządzeniach połączonych z Azure AD. Tym samym użytkownicy końcowi tych maszyn mogą samodzielnie zainstalować Windowa 11 na swoich komputerach służbowych, które spełniają wymagania systemu operacyjnego.

Gigant z Redmond na przestrzeni ostatnich tygodni poinformował o wielu nowych funkcjach, które w przyszłości trafią do Windowsa 11. Zabieg ten ma przyczynić się do większej popularności nowego systemu operacyjnego.

Niski stopień adaptacji Windowsa 11 wynika również z wewnętrznych polityk największych firm, które jeszcze nie zdecydowały się na aktualizację do Windowsa 11 lub dopiero planują rozpoczęcie tego procesu w przyszłości.

AKTUALIZACJA 03.06.2022

System operacyjny Windows 11 pod koniec maja 2022 roku wkroczył w kolejną fazę rozwoju. Microsoft przekazał, że oprogramowanie jest w pełni gotowe do szerokiego wdrożenia. Co to oznacza? Według producenta oprogramowanie zostało dokładnie przetestowane i nadaje się do wykorzystania nie tylko na komputerach osobistych oraz stacjach roboczych, ale również w sprzęcie infrastruktury krytycznej przeznaczonym do wykonywania ważnych z punktu widzenia organizacji funkcji.

Komputer w trakcie aktualizacji do Windowsa 11
Źródło: Johny vino / Unsplash

Komputer w trakcie aktualizacji do Windowsa 11

Źródło: Johny vino / Unsplash

Według giganta z Redmond stabilność i kompatybilność wsteczna Windowsa 11 stoją na tak wysokim poziomie, że system ten może spokojnie zastąpić Windowsa 10 na urządzeniach o strategicznym znaczeniu. Oznacza to, że według producenta oprogramowania nic nie stoi na przeszkodzie, aby Windows 11 pojawił się na komputerach wykorzystywanych przez kadrę kierowniczą oraz zarząd. Dodatkowo Windows 11 może być bez obaw wykorzystywany np. w medycynie lub przemyśle - w miejscach, gdzie kluczowa jest stabilność działania.

Po 11 miesiącach od zaprezentowania pierwszej wersji Windowsa 11 i 8 miesiącach od debiutu pierwszej stabilnej kompilacji Microsoft stwierdził, że system jest w pełni przetestowany, a wszystkie komputery spełniające minimalne wymagania systemowe powinny zostać jak najszybciej zaktualizowane do nowszej wersji oprogramowania.

Windows 11 otrzymał status "designated for broad deployment". Według Microsoft już odpowiedni czas na aktualizacje komputerów z Windowsem 10, które z różnych względu nie zostały jeszcze zaktualizowane do Windowsa 11.

Microsoft jako organizacja w maju 2022 roku rozpoczął proces aktualizacji wszystkich komputerów pracowników do Windowsa 11. Operacja nie została jeszcze w pełni ukończona.

Producent w oficjalnych komunikatach prasowych dla biznesu podkreśla, że Windows 11 jest oprogramowaniem szybszym i bezpieczniejszym od poprzednich wydań systemu operacyjnego Windows. Z jądrem systemu zintegrowano wbudowaną piaskownicę, która pozwala stworzyć odizolowane środowisko dla niezidentyfikowanych aplikacji, co pomaga chronić komputery służbowe przed zainfekowaniem.

Microsoft wymienia pięć kluczowych zalet Windowsa 11 dla administratorów IT:

  • udoskonalone polityki grup,
  • zautomatyzowana konfiguracja nowych maszyn,
  • pojedyncze logowanie do komputera oraz wszystkich usług Microsoft 365,
  • tryb kiosku,
  • łatwiejsze zarządzanie aktualizacjami rozwojowymi i bezpieczeństwa.

AKTUALIZACJA 01.07.2022

Microsoft w dalszym ciągu nie jest zadowolony z adaptacji Windowsa 11 na rynku konsumenckim oraz biznesowym. Producent przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowej wersji systemu operacyjnego Windows 11 - 22H2. Dodatkowo w międzyczasie wprowadzane są zmiany zaprojektowane specjalnie z myślą o komputerach wykorzystywanych w organizacjach.

Aktualizacja z 23 czerwca 2022 roku - KB5014668 - wprowadziła nowy mechanizm wyszukiwania, który został zintegrowany z Menu Start. Element ten otrzymał nowe funkcje do wykorzystania w organizacjach, które używają Microsoft Azure, Active Directory lub Microsoft InTune do zarządzania komputerami służbowymi.

Producent zdecydował się dodać wyróżnienia wyszukiwania, które wyświetlają informacje godne uwagi oraz interesujące wydarzenia powiązane z kalendarzem - np. światami czy rocznicami. Wszystkie wiadomości wyświetlane są w skali globalnej oraz regionalnej (krajowej). Co istotne administratorzy IT mogą wyróżnić najważniejsze wiadomości dotyczące dziedzin związanych z działalnością organizacji lub powiązanymi z samą organizacją. Mogą one dotyczyć wydarzeń, sugerować kontakty, pliki oraz inne elementy powiązane z ekosystemem Microsoft 365.

Nowa wyszukiwarka w Windows 11
Źródło: Microsoft.com

Nowa wyszukiwarka w Windows 11

Źródło: Microsoft.com

Nowy system wyszukiwania z dodatkowymi funkcjami dla organizacji wprowadzany jest stopniowo. Microsoft deklaruje, że pojawi się na wszystkich komputerach pracujących pod kontrolą Windowsa 11 za kilka tygodni.

Udziały rynkowe Windowsa 11 poniżej oczekiwań - czas na działania naprawcze

Portal AdDuplex udostępnił najnowsze dane statystyczne dotyczące wykorzystania systemów operacyjnych z rodziny Windows w czerwcu 2022 roku. Wynika z nich, że zaledwie 23,1% wszystkich badanych komputerów z Windowsem pracowało pod kontrolą Windowsa 11. Najpopularniejszy jest Windows 10 21H2 z udziałami na poziomie 38,2%. Na drugim miejscu jest nieco starsze wydanie Windows 10 21H1 z wynikiem 23,9%. Kolejne pozycje należą do starszych wydań Windowsa 10, a ich udziały rynkowe są pomijalne (w zależności od wersji od niecałego procenta do nieco ponad 5%).

Microsoft zdecydował się wydać nową aktualizację zmieniającą numer wersji Windowsa 11 z 21H2 na 22H2. Dla administratorów to dobra i zła wiadomość. Większość firm nie zmigrowała jeszcze do Windowsa 11, więc uniknie procesu aktualizacji z Windowsa 11 21H2 do Windowsa 11 22H2. Z drugiej strony Microsoft usprawnił wybrane elementy systemu operacyjnego Windows 11, co ma zachęcić przedsiębiorstwa do jak najszybszego przeprowadzenia aktualizacji sprzętu komputerowego do Windowsa 11.

Windows 11 22H2 pozwoli efektywniej zarządzać wykorzystaniem energii elektrycznej. Administratorzy IT będą mogli zintegrować komputery z systemem energetycznym. Mechanizm Windows Update otrzyma możliwość wymuszania instalacji aktualizacji oprogramowania w momencie, gdy źródła energii pochodzą z OZE lub firma korzystać z tańszej taryfy energetycznej.

Najważniejsze zmiany dotyczą jednak zakresu bezpieczeńtwa. Microsoft wzmocni skuteczność funkcji Smart App Control, która chroni system przed niezaufanymi i niepodpisanymi aplikacjami. Zaktualizowany zostanie rownież element Windows Sandbox.

Microsoft usunie z Windowsa 11 wsparcie dla SMB1. Administratorzy będą mogli ręcznie uruchomić go ponownie.

Komputery z Windows 11 połączone do domeny nie będą wymagać logowania do konta Microsoft, ale stanie się to obowiązkowe na urządzeniach korzystających jedynie z pakietu Microsoft 365 lub sprzęcie skonfigurowanym jako prywatny.

AKTUALIZACJA 26.07.2022

Microsoft udostępnia interaktywne symulacje, aby zwiększyć udziały rynkowe Windowsa 11 w organizacjach

Microsoft zdecydował się na wydanie szeregu interaktywnych przewodników oraz materiałów ukazujących doświadczenia z korzystania z Windowsa 11. Najnowsze materiały promocyjne mają za zadanie zachęcić użytkowników Windowsa 10 do aktualizacji. Microsoft liczy również, że nowa kampania pozwoli łatwiej przekonać do Windowsa 11 pracowników organizacji.

Jedna z symulacji promujących Windows 11
Źródło: microsoft.com

Jedna z symulacji promujących Windows 11

Źródło: microsoft.com

Gigant z Redmond na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy wielokrotnie próbował zachęcić organizacje do aktualizacji komputerów do najnowszego systemu operacyjnego Windows 11. Niskie statystyki w tym przypadku zawdzięczamy również znacznemu zwiększeniu wymagań technicznych względem Windowsa 10.

Producent udostępnił cztery symulowane przewodniki, których zadaniem jest interaktywne wyjaśnienie działania nowych funkcji obecnych w systemie operacyjnym Windows 11.

W scenkach tematycznych biorą udział wyimaginowani pracownicy IT - Megan i Allan z firmy Consto. Pierwsze wideo wprowadza użytkownika w nowe funkcje Windowsa 11. Skupia się na funkcji wyszukiwania oraz możliwościach współpracy.

Drugie wideo dotyczy wdrażania drukarki w chmurze z wykorzystaniem Universal Print.

Trzecia symulacja podkreśla sam proces aktualizacji systemu operacyjnego z Windowsa 10 do Windowsa 11. W tej scence tematycznej poruszone zostały tematy Windows Update dla Biznesu oraz Microsoft Endpoint Manager.

Ostatnie wideo z cyklu przeprowadza użytkownika nowego komputera z Windows 11 przez proces aktywacji i konfiguracji urządzenia z wykorzystaniem funkcji Autopilot, która pozwala na wdrożenie zasad stosowanych w organizacji bezpośrednio przez pracownika.

Microsoft udostępnił również nową stronę dla administratorów, w której zgromadzono interaktywne materiały promocyjne. Są one dostępne jedynie w języku angielskim.

AKTUALIZACJA 09.08.2022

Do sieci trafiły nowe informacje dotyczące Windows 11, które mogą być niepokojące dla administratorów IT rozważających aktualizacje komputerów służbowych do najnowszej wersji systemu operacyjnego od Microsoftu.

Windows 11 i Windows Server 2022 z poważnymi problemami
Źródło: microsoft.com

Windows 11 i Windows Server 2022 z poważnymi problemami

Źródło: microsoft.com

Gigant z Redmond wydał niecodzienne oświadczenie. Informuje w nim, że użytkownicy komputerów z Windows 11 oraz Windows Server 2022 zawierających jedne z najnowszych procesorów mogą być narażone na utratę danych zgromadzonych w pamięci masowej.

Urządzenia z systemem Windows, które obsługują najnowszy zestaw instrukcji Vector Advanced Encryption Standard (AES) (VAES) mogą być podatne na uszkodzenie danych (otwiera się w nowej karcie)

- podała firma w swoim ostrzeżeniu.

Microsoft wyjaśnił, że problem z wybranymi urządzeniami polega na wykorzystaniu trybów szyfrów blokowych AES-XTS, lub AES-GCM. Z oficjalnego oświadczenia prasowego nie dowiedzieliśmy się w jaki sposób objawia się usterka oraz jak można dowiedzieć się, czy posiadamy w swojej domenie narażone komputery.

Microsoft przekazał jedynie, że problem został rozwiązany z wykorzystaniem dwóch łatek - z 24 maja 2022 roku oraz 14 czerwca 2022 roku, a firma informuje o nim po fakcie.

Co istotne poprawki nie rozwiązują problemu w 100%. Według niektórych raportów zastosowanie łatek może spowodować znaczne spowolnienie wykonywania operacji opartych na AES. Wydajność może spaść nawet o 50% względem wydajności odnotowywanej przed instalacją łatek.

Problem dotyka BitLockera oraz load balacerów funkcji TLS (Transport Layer Security).

Microsoft przekazuje -

Dodaliśmy nowe ścieżki kodu do wersji Windows 11 (oryginalne wydanie) i Windows Server 2022 programu SymCrypt, aby wykorzystać instrukcje VAES (vectorized AES)". SymCrypt jest podstawową biblioteką kryptograficzną w systemie Windows. Instrukcje te działają na rejestrach Advanced Vector Extensions (AVX) dla sprzętu z najnowszymi obsługiwanymi procesorami.

Jeśli problem z wydajnością zbyt mocno uderzy w punkty końcowe, Microsoft zaleca zainstalowanie aktualizacji preview (wydania niestabilne!) z 23 czerwca (Windows 11, Windows Server 2022) lub aktualizacji zabezpieczeń z 12 lipca (Windows 11, Windows Server 2022), ponieważ powinny one przywrócić początkowe wskaźniki wydajności.

Niestety najnowsza usterka Windowsa 11 jest dużym strzałem w kolano dla firmy Microsoft. Już przed opublikowaniem informacji o problemach administratorzy IT nie byli chętni do szybkiej aktualizacji infrastruktury IT swoich organizacji do najnowszych wydań Windowsa i Windowsa Server. Spodziewamy się, że po upublicznieniu wyżej wymienionych informacji proces aktualizacji komputerów służbowych może jeszcze bardziej spowolnić.

AKTUALIZACJA 30.08.2022

Administratorzy IT otrzymają w Windows 11 nową funkcję

Microsoft wdrożył do systemu operacyjnego Windows 11 funkcję, z której ucieszą się administratorzy systemów IT zarządzający sporą liczbą komputerów pracujących pod kontrolą najnowszej wersji Windowsa.

Aktualizacja wprowadza nową funkcję kompresji SMB, która umożliwia szybsze i wygodniejsze przesyłanie plików dla administratorów IT.

Dzięki kompresji SMB administratorzy, użytkownicy oraz aplikacje będą mogły żądać kompresji plików podczas ich przesyłania przez sieć. Rozwiązanie to eliminuje konieczność ręcznej kompresji i dekompresji plików, co zwiększa prędkość przesyłania oraz eliminuje zbędny ruch sieciowy. Funkcja ta korzysta z mocy obliczeniowej komputera w celu zoptymalizowania ruchu sieciowego. Jej wpływ jest nieodczuwalny na wydajność całego systemu.

Kompresja SMB zadziała z plikami o wadze poniżej 100 MB. Wcześniej systemu operacyjny bez uprzedniej modyfikacji rejestru systemowego nie kompresował tak małych plików.

Według Ned Pyle z Microsoft aktualizacja spowoduje, że "niektóre mniejsze, mniej skompresowane pliki będą teraz zużywały trochę niewykorzystanych zasobów procesora do ich skompresowania."

Rozwiązanie Microsoft ma mieć zastosowanie do dużych, mało skompresowanych plików takich jak VHDX, ISO czy DMP.

Aktualizacja pojawi się 13 września 2022 roku podczas kolejnej aktualizacji z cyklu Patch Tuesday. Zainteresowani mogą już dziś pobrać poprawkę KB506691 dla systemu operacyjnego Windows 11 oraz KB5016693 dla Windows Server 2022.

Windows 11 otrzyma wsparcie dla WDDM 3.1

Microsoft przygotowuje się rownież do aktualizacji sterowników graficznych w systemie operacyjnym Windows 11. Programiści oraz zainteresowani użytkownicy testują aktualizmie sterowniki Windows Display Driver Model (WDDM) 3.1, które w stabilnym wydaniu pojawią się wraz z aktualizacją do Windows 23H2. To kolejna funkcja, która ma zachęcić organizacje do przejścia na nowszy system operacyjny Microsoftu.

Microsoft jednocześnie prowadzi prace nad nowym sterownikiem Secure Boot oraz możliwością wykonywania zrzutów z kernela bezpośrednio w Menedżerze zadań.

Windows 11 w końcu kompatybilny z Oracle VirtualBox

Oracle po niespełna roku od premiery stabilnej wersji Windowsa 11 zdecydował się na dodanie wsparcia dla nowego systemu operacyjnego dla swojego oprogramowania do wirtualizacji - Virtualbox.

Po długim czasie Oracle zdecydowało się wydawcę nowe oprogramowanie. Producent przygotowuje się do premiery Virtualbox w wersji 7.0. Aktualnie udostępniono aplikację w wersji 7.0.0 Beta 1. Nowością jest pełna obsługa systemu operacyjnego Windows 11 oraz maszyn wirtualnych z Windows 11.

Użytkownicy biznesowi nie czują powodów do wymiany Windowsa 10 na Windowsa 11

Z najnowszych badań wynika, że w niemal rok po premierze Windowsa 11 użytkownicy komputerów z systemem operacyjnym Windows 10 nie odczuwają potrzeby, aby aktualizować swoje urządzenia do Windowsa 11. Swoisty status quo nie został zaburzony nawet przez zbliżającą się aktualizację rozwojową - do Windows 11 w wersji 22H2.

Windows 11 nadal nie jest mile widzianym gościem w organizacjach
Źródło:  Windows / Unsplash

Windows 11 nadal nie jest mile widzianym gościem w organizacjach

Źródło: Windows / Unsplash

Z danych z ankiety "What are your plans for Windows 11? (Business focus)" wynika, że większość respondentów - 69,1% korzysta na swoich komputerach służbowych z Windowsa 10. Na drugim miejscu znajduje się Windows 11 z udziałami na poziomie 16,3%. Nieco poniżej 5% respondentów korzysta z Windowsa 7, a 1,8% nadal używa Windowsa 8.1.

Co ciekawe pomimo wyższych wymagań systemowych ponad połowa respondentów - 51,3% posiada już sprzęt, który jest w pełni kompatybilny z Windowsem 11. Poniżej 40% ankietowanych posiada komputer, który z powodu braku modułu Trusted Platform Module lub niekompatybilnego procesora/układu graficznego nie jest kompatybilny z Windows 11.

Aż 9% użytkowników stwierdziło, że w ogóle nie planuje przesiadki na Windowsa 11.

Nieco ponad 40% użytkowników nie sprecyzowała kiedy zamierzają zaktualizować swoje komputery służbowe do Windowsa 11. Zaledwie 2,8% respondentów zaktualizuje komputer w przeciągu pół roku, a 10,5% w ciągu najbliższego roku.

Uczestnicy ankiety zostali również zapytani o funkcje Windowsa 11, które są dla nich najważniejsze. Najcześciej głosowano na lepsze bezpieczeństwo. Dla wielu osób, które wypełniły ankietę Windows 11 nie wprowadza żadnych ekscytujących funkcji. Część z nich irytuje się zmianami, które wymuszają zmianę stylu pracy z komputerem oraz budowanie swoich przyzwyczajeń na nowo.

Wiele osób ubolewa nad niespójnym interfejsem oraz zmianami ustawień, które w Windows 10 bardzo dobrze się sprawdzały.

AKTUALIZACJA 10.09.2022

Microsoft zachęca do aktualizacji Windowsa 11 nowymi zabezpieczeniami

Microsoft cały czas próbuje zachęcić organizacje oraz odbiorców indywidualnych do jak najszybszej aktualizacji komputerów do najnowszego Windowsa 11. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy Microsoft znacząco rozbudował wbudowane funkcje zabezpieczeń obecne w systemie operacyjnym Windows 11 21H2, które trafią również do Windowsa 11 22H2.

Najnowsze testy ochrony przed dumpingiem danych uwierzytelniających LSASS na rozwiązaniach antywirusowych klasy korporacyjnej pokazują, jak duże postępy dokonał Microsoft w zabezpieczeniach Defender for Endpoint.

Usługa Local Security Authority Subsystem Service (LSASS) służy do uwierzytelnia użytkowników, którzy logują się na komputerze z systemem Windows. Złośliwe oprogramowanie i podatności często wykorzystują proces LSASS do kradzieży danych uwierzytelniających od użytkowników domeny za pomocą dumpingu. Można je następnie wykorzystać do przemieszczania się w obrębie całej sieci docelowej.

W tym teście LSASS credential dump wykorzystano 15 różnych metod ataku, Microsoft Defender for Endpoint bardzo dobrze poradził sobie z zablokowaniem ich wszystkich. Domyślne rozwiązanie obecne w Windows 11 porównywano z zabezpieczeniami klasy korporacyjnej: Avast Ultimate Business Security, Bitdefender GravityZone Business Security Enterprise czy Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert.

AKTUALIZACJA 24.09.2022

Microsoft udostępnił aktualizację do Windows 11 2022

Po wielu miesiącach testów w ramach programu Windows Insider, 20 września 2022 roku Microsoft oficjalnie wydał na rynek pierwszą aktualizację rozwojową dla systemu operacyjnego Windows 11. Niemalże rok po premierze Windows 11 w wersji 21H2 na rynku pojawił się Windows 11 2022 znany wcześniej jako Windows 11 22H2. Nowe wydanie jest dedykowane dla głównie sektora odbiorców instytucjonalnych. Microsoft kusi korporacje do aktualizacji swoich komputerów z Windowsa 10 do nowszego Windowsa 11 z wykorzystaniem nowych zabezpieczeń i funkcji bezpieczeństwa.

Windows 11 2022
Źródło: microsoft.com

Windows 11 2022

Źródło: microsoft.com

Aktualizacja do Windows 11 2022 jest już dostępna za pośrednictwem mechanizmu Windows Update. Pełna dostępność oprogramowania zostanie osiągnięta w ciągu kilku tygodniu. Nowe wydanie otrzymało numer kompilacji 22621.521 i będzie wspierane przez 24 miesiące od daty premiery (do 10.08.2024) dla wydań Home, Oprócz, Pro for Workstation i Pro Education oraz 36 miesięcy dla wersji Enterprise oraz Educations (do 14.10.2025).

Warto podkreślić, że pierwsza wersja Windowsa 11 z października 2021 roku będzie serwisowana i aktualizowana jeszcze przez ponad rok - do 10 października 2023 roku. Microsoft dał zatem administratorom oraz dyrektorom IT odpowiednią ilość czasu na zaplanowanie procesu aktualizacji.

Windows 11 2022 wprowadza na pokład nowe funkcje bezpieczeństwa, które mają zachęcić organizacje do przeprowadzenie szybkiego procesu aktualizacji komputerów pracujących pod kontrolą Windows 10 21H2 oraz Windows 11 21H2 do Windows 11 2022.

Aktualizacja oferuje nowe rozwiązanie bezpieczeństwa - Smart App Control. Zadaniem aplikacji jest blokowanie procesu instalacji nowych aplikacji, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla systemu operacyjnego. Całość wykorzystuje algorytmy sztucznego uczenia maszynowego oraz jest połączone z bazą danych utrzymywaną w chmurze Microsoft Azure, która na bieżąco aktualizowana jest o najnowsze zagrożenia.

System operacyjny Windows 11 2022 posiada również dodatkowe zabezpieczenia dla oprogramowania, które korzysta z bezpośredniego dostępu do kernela systemu operacyjnego np. sterowników sprzętowych. Nie zabrakło również funkcji związanych z wirtualizacją. Pojawiła się funkcji HVCI - HyperVisor protected Code Integrity, która dba o ochronę przed złamaniem zabezpieczeń zastosowanych w danych urządzeniu pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11.

Poza funkcjami związanymi z zabezpieczeniami Microsoft kusi również nowymi rozwiązaniami z zakresu wzrostu wydajności pracy wielozadaniowej oraz produktywności.

System operacyjny został zoptymalizowany pod kątem zużycia energii oraz wykorzystania zasobów sprzętowych. Dodatkowo Microsoft zastosował nowy system rozmieszczania okien na pulpicie roboczym. Całość uzupełniają nowe powiadomienia, które mogą być zintegrowana z aplikacjami firm trzecich oraz odpowiednio dezaktywowane w konkretnych przedziałach czasu z wykorzystaniem funkcji nie przeszkadzać i trybu skupienia.

To nie koniec nowości, które przewidziała firma Microsoft. Wraz z październikową aktualizacją w ramach Patch Tuesday udostępniona zostanie nowa wersja Eksploratora plików, która pozwoli na korzystanie z kilku lokalizacji z jednego okna oraz zaoferuje lepszą integrację z aplikacjami Microsoft 365.

Microsoft zaleca wszystkim użytkownikom jak najszybszą aktualizacje systemu operacyjnego do Windows 11 2022. Oprogramowanie można zainstalować na urządzeniach pracujących pod kontrolą Windows 10 oraz Windows 11.

Aktualizacja: 23 września 2022 16:54
Aktualizacja: 09 września 2022 16:54
Aktualizacja: 30 sierpnia 2022 18:07
Aktualizacja: 09 sierpnia 2022 15:14
Aktualizacja: 26 lipca 2022 14:14
Aktualizacja: 01 lipca 2022 16:59
Aktualizacja: 03 czerwca 2022 13:12
Aktualizacja: 11 kwietnia 2022 14:51
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200