Windows 11 2022 - małe i duże zmiany dla biznesu

Windows 11 2022 będzie pierwszą kompilacją Windowsa 11, która stanie się popularna w biznesie. Jakie nowości trafią do pracowników na całym świecie?

Ulepszone Menu Start, zaktualizowany Menedżer zadań, odświeżony Eksplorator plików oraz przygotowania do uruchomienia sklepu z aplikacjami na Windowsie to największe nowości w systemie operacyjnym Windows 11 2022. Wydana niespełna rok po premierze Windowsa 11 aktualizacja rozwojowa będzie prawdopodobnie pierwszą wersją Windowsa 11, która stanie się popularna w sektorze biznesowym.

Ustawienia Menu Start
fot. Computerworld.com

Ustawienia Menu Start

fot. Computerworld.com

Dla większości pracowników organizacji na całym świecie Windows 11 2022 będzie pierwszą dużą aktualizacją od momentu przejścia na Windowsa 10. Wielu z nich z pewnością początkowo nie będzie zadowolona ze zmiany.

Zobacz również:

 • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
 • Wielkie oczekiwania związane z AI
 • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Jakie nowości dla sektora biznesowego wprowadza Windows 11 2022? Co musi o nim wiedzieć użytkownik, a co administrator IT?

Zaczniemy od faktów. Windows 11 2022 to nowa nazwa. Najnowsza wersja Windowsa 11 przez wiele miesięcy rozwijana była jako Windows 11 22H2 i prawdopodobnie z taką nazwą spotkali się administratorzy IT. W ostatnim momencie Microsoft zmienił schemat nazewnictwa.

Jakie nowości wprowadza najnowsze wydania najpopularniejszego systemu operacyjnego na komputery?

Ulepszone Menu Start

Windows 11 wprowadził zupełnie nowe Menu Start, a Windows 11 2022 naprawia błędy i niedociągnięcia pierwszej kompilacji. Microsoft dodał opcję tworzenia folderów w Menu Start (funkcja znana z Windows 10). Nowością są też trzy różniące się od siebie układy Menu Start. Domyślny znany już z Windows 11 21H2, model z dodatkowym miejscem na przypięte aplikacje oraz model z większą ilością rekomendacji tworzonych przez sztuczną inteligencję na bazie naszych upodobań i operacji, które wykonujemy na komputerze.

Ustawienia Menu Start
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Ustawienia Menu Start

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Zmiany w Menedżerze zadań

Windows 11 21H2 otrzymał Menedżer zadań, który doskonale znamy z Windowsa 10 od ponad 7 lat. Wydanie 2022 wprowadza na pokład zupełnie nową aplikację Menedżer zadań. Microsoft przebudował przydatne narzędzie pozwalające sprawdzić wydajność komputera, zapanować nad procesami, wyłączyć wybrane aplikacje lub sprawdzić wykorzystanie pamięci.

Nowy Menedżer zadań
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Nowy Menedżer zadań

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Microsoft zdecydował się na zmianę interfejsu użytkownika. Zamiast klasycznego układu zakładek na górze, przeniesiono je na pionowy pasek boczny. Wykorzystano nowe ikony, które są większe od poprzednich. Wygląd Menedżera zadań pasuje do reszty elementów interfejsu użytkownika w Windows 11.

Gigant z Redmond dodał nowy widok - widok podsumowania, który zamienia Menedżera zadań w niewielki widget, który możemy umieścić na stałe na ekranie i na bieżąco podglądać wykorzystanie danych podzespołów.

W Menedżerze zadań w Windows 11 2022 znajdziemy nową funkcję - tryb wydajności, który pozwala ograniczyć ilość zasobów dla określonych aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu można zwiększyć wydajność wybranych programów kosztem innych aplikacji uruchomionych w tle. To dobre rozwiązanie dla komputerów o niższej wydajności.

Nowy Menedżer zadań
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Nowy Menedżer zadań

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Nowy interfejs użytkownika pozwala również zobaczyć, które procesy uruchomione przez użytkownika lub system operacyjnych pozostają aktualnie w stanie wstrzymania.

Menedżer zadań zintegrowano z nowymi skrótami klawiszowymi, które ułatwiają wykonywanie niektórych zadań. Zaliczamy do nich:

 • Alt-E - Zakończ wybrane zadanie
 • Alt-M - Przełącza wybraną aplikację w tryb efektywności lub usuwa ją z trybu efektywności
 • Alt-N - Uruchom nowe zadanie

Eksplorator plików z natywną integracją z OneDrive

Oczekiwany przez wielu użytkowników zupełnie nowy Eksplorator plików trafi do Windowsa 11 2022 wraz z kolejnymi aktualizacjami rozwojowymi. Jednak da się już korzystać z jednej z jego nowości. Mowa o integracji z usługą przechowywania plików w chmurze - Microsoft OneDrive.

OneDrive zintegrowany z Eksploratorem plików
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

OneDrive zintegrowany z Eksploratorem plików

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Eksplorator plików posiada opcję wyświetlania rekomendacji z pakietu Microsoft 365. Dodatkowo pojawiło się bezpośrednie przekierowanie do OneDrvie z informacją o stanie synchronizacji oraz ilości zajętego miejsca w chmurze.

OneDrive zintegrowany z Eksploratorem plików
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

OneDrive zintegrowany z Eksploratorem plików

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Integracja Eksploratora plików z autorską usługą chmurową zajęła firmie Microsoft aż 15 lat.

Sam Eksplorator plików otrzymał niewielki lifting wyglądu. Pojawił się bardziej użyteczny panel nawigacyjny, który ułatwia dostęp do ostatnich lokalizacji oraz przypiętych lokalizacji.

Nowe gesty na urządzeniach z ekranem dotykowym

Użytkownicy komputerów przenośnych z ekranami dotykowymi pewnością z chęcią skorzystają z nowych gestów, które pojawiły się wraz z aktualizacją do Windows 11 2022.

Przeciągnięcie palcem w górę od paska zadań pozwala wysunąć Menu Start. Przesunięcie po Menu Start w dół chowa je do paska zadań.

Przeciągnięcie trzema palcami w dół od okna aplikacji powoduje jej minimalizację.

Przeciągnięcie palcem w lewo po obszarze przypiętych aplikacji w Menu Start pozwala wyświetlić wszystkie aplikacje

Przeciągnięcie palcem od prawej strony ekranu pozwala uruchomić szybkie ustawienia.

Przeciąganie trzema palcami w lewo lub w prawo pozwala przełączać się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami.

Wbudowana aplikacja do edycji wideo

Windows 11 2022 dostarczany jest z natywną aplikacją do edycji materiałów wideo. Aplikacja Clipchamp to podstawowy edytor wideo, którego Microsoft przejął w ramach akwizycji jednej ze spółek. Aplikacja zastępuje Windows Movie Maker ze starych wersji Windowsa.

Clipchamp
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Clipchamp

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

W aplikacji znajdziemy wiele szablonów, które pozwalają przygotowywać proste materiały wideo, reklamy, pokazy slajdów lub posty do mediów społecznościowych.

Windows 11 2022 - najważniejsze informacje dla administratorów IT

Windows 11 2022 wprowadza kilka zmiana dla administratorów IT. Z pewnością nie są to zmiany rewolucyjne. Do najważniejszych z nich znajdziemy nowe Zasady Grupy GPO. Pozwalają one na:

 • Wyłączenie wysuwanych szybkich ustawień
 • Wyłączenie wysuwanych elementów Centrum powiadomień i kalendarza
 • Wyłączenie wszystkich ustawień paska zadań
 • Wyłączenie wyszukiwania (w całym menu Start i na pasku zadań)
 • Ukrycie widoku zadań z paska zadań
 • Zablokowanie możliwości dostosowywania opcji "Przypięte" w menu Start
 • Ukrycie opcji "Polecane" w menu Start
 • Wyłączenie menu kontekstowego Start
 • Ukrycie opcji 'Wszystkie aplikacje' w Start

Microsoft zwiększył również natywne zabezpieczenia w Windows 11 2022. Urządzenia, które posiadają procesory Intel 8 generacji i nowsze, będą domyślnie korzystać z zabezpieczeń opartych na wirtualizacji (VBS) i integralności kodu chronionej przez hiperwizor (HVCI). Rozwiązanie to chroni przed złośliwym oprogramowaniem, ransomware i bardziej wyrafinowanymi atakami. Całość uzupełnia Microsoft Defender SmartScreen i Smart App Control oraz włączenie Windows Credential Guard domyślnie na urządzeniach z Windows 11 Enterprise.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200