Windows 10 pobił kolejny rekord

Z miesiąca na miesiąc maleje liczba komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7, a firma analityczna Net Applications podała niedawno iż padł właśnie kolejny rekord popularności rywalizującego z tym oprogramowaniem systemu Windows 10.

Informuje ona bowiem, że w sierpniu tego roku ponad 50% wszystkich komputerów PC pracowało pod kontrolą systemu Windows 10.

Według Net Applications pod koniec sierpnia pod kontrolą systemu Windows 10 pracowało na całym świecie dokładnie 50,99% wszystkich komputerów PC. Tak więc kolejny rekord popularności tego systemu został pobity. Warto w tym momencie przypomnieć, że dwa lata temu komputerów takich było dokładnie o 20 procent mniej.

Zobacz również:

  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań
  • Polska w czołówce państw, które odniosą największe korzyści z wdrażania technologii AI
  • Premiera kolejnej wersji systemu RHEL 9

Trzeba w tym momencie zaznaczyć, że niektóre firmy analityczne (takie jak np. StatCounter) twierdzą, że granica 50% została przekroczona już kilka miesięcy temu. Jednak wyliczenia firmy Net Applications wydają się być bardziej wiarygodne, o czym świadczą jej wcześniejsze raporty dotyczące tej materii, które wiernie odzwierciedlały rzeczywistość.

Net Applications podaje, że w sierpniu tego roku prawie co trzeci pecet na świecie pracował pod kontrolą systemu Windows 7 (dokładnie 30,34). Dwa lata temu komputerów takich było według niej 43,82%. Jeśli chodzi i inne systemy Windows, to ich udział w tym rynku wynosi obecnie odpowiednio 4,21% (Windows 8.1), 1,57% (Windows XP) i 0,63% (Windows 8.1).

Jeśli chodzi o inne niż Windows systemy operacyjne, to prym wiedzie MAC OS (8%). I na koniec informacja, jak Net Applications prowadzi takie badanie. Twierdzi, że najlepszą metodą identyfikowania systemów operacyjnych są dane dostarczane jej przez przeglądarki zainstalowane na pecetach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200