Windows 10 kompatybilny z procesorami Via x86

Firma VIA Technologies wciąż jest obecna na rynku procesorów x86, co potwierdziła wsparciem systemu Windows 10.

Starsi czytelnicy z pewnością pamiętają firmę Via Technologies, której procesory w swoim czasie cieszyły się dużą popularnością. Chociaż w ostatnich latach ten tajwański producent (tak dokładniej to nie posiada on swoich fabryk, lecz zleca produkcję chipów takim firmom jak TSMC) mocno podupadł wciąż jednak jest obecny na rynku dostarczając układy SoC (oparte na architekturze ARM) dla smartfonów i tabletów, płyty z procesorami ARM dla urządzeń komunikacyjnych, "inteligentnych" i przemysłowych, a także chipsety dla płyt głównych, procesory x86 oraz płyty główne z procesorami x86 mające zastosowanie m.in. w tzw. cienkich klientach. Ponadto oferuje wiele innych rozwiązań m.in. kontrolery audio, kontrolery sieciowe a nawet chipsety dla nagrywarek CD/DVD.

Windows 10 + VIA

Dzisiaj mamy już też sygnał, że Via Technologies nie zamierza "odpuszczać" rynku x86. Tajwańska firma poinformowała bowiem właśnie o wsparciu najnowszego systemu Microsoftu, Windows 10. Kompatybilne z nim są płyty Pico-ITX EPIA-P910 i EPIA-M920 zbudowane w oparciu o komponenty klasy PC i wyposażone w leciwe czterordzeniowe procesory VIA przeznaczone dla tanich pecetów.

Zobacz również:

  • Szef Intela nie odpuści. Stawia na walkę z Nvidią o dominację na rynku chipów AI
Windows 10 kompatybilny z procesorami Via x86

Pico-ITX EPIA-P910

Oczywiście wspomniane CPU nie mają porównania z układami Skylake. Ponadto grafika wspiera jedynie DirectX 11. Pomimo tego płyty VIA mogą stanowić interesującą propozycję dla osób chcących zbudować serwer mediów. Powinny też znaleźć zastosowanie np. w systemach POS (Point of Sale).

Trzeci producent x86

Na koniec warto dodać, że chociaż firma Via Technologies to trzeci największy producent układów x86 (obecnie wspierających też Windows 10), to jej udział w rynku wynosił w 2015 roku zaledwie 1%, czyli niewiele więcej niż w roku 2014.

"Jestem zaskoczony, że nadal tutaj są" - powiedział Nathan Brookwood, główny analityk z Insight 64.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200