Windows 10 IoT przejdzie gruntowną modyfikację

Korporacja zapowiada, że w najbliższych miesiącach wprowadzi do platformy Windows 10 IoT znaczące zmiany. Chodzi tu konkretnie o systemy operacyjne Windows 10 IoT Core i Windows 10 IoT Enterprise, które mają być znacznie odchudzone i oferować szereg dodatkowych opcji.

Korporacja informuje, że kolejne wersje tych produktów będą odchudzone o co najmniej o 40% (chodzi oczywiście o wielkość). Będą też wspierać oraz wykorzystywać możliwości oferowane przez najnowsze modele układów CPU, jak również zawierać moduł pozwalający instalować na bieżąco na urządzeniach mobilnych aktualizacje, pobierając je drogą bezprzewodową (opcja znana pod skrótem OTA; over-the-air update). Użytkownicy takich systemów uzyskają także możliwość uruchamiania linuksowych obciążeń, wykorzystując kontenery konfigurowane za pośrednictwem oprogramowania Azure IoT Edge.

Wspomniane powyżej udoskonalenia zostaną wkrótce udostępnione deweloperom w postaci wersji testowych obu systemów, a gotowe już do użytkowania i instalowania systemy trafią do rąk końcowych użytkowników na początku 2021 roku.

Zobacz również:

Microsoft zamierza też w dłuższej perspektywie połączyć ze sobą systemy Windows 10 IoT Core i Windows 10 IoT Enterprise (które zostały zaprojektowane z myślą o obsługiwaniu różnych obciążeń IoT) i w miejsce tych dwóch produktów oferować jeden, ale za to wspierający wszystkie rodzaje obciążeń IoT.

Będzie to jeden system Windows 10 IT noszący nazwę Windows 10 IoT Enterprise, który powinien pojawić się w połowie przyszłego roku. System ten będzie można uruchamiać również na urządzeniach wyposażonych w procesory linii i.MX8 produkowane przez firmę NXP. Obecnie oprogramowanie Windows 10 IoT Enterprise akceptuje tylko procesory firm Intel, AMD i Qualcomm.


TOP 200