Windows 10 22H2 to ostatnie wydanie z rodziny Windows 10

Microsoft nie planuje wprowadzania na rynek nowej wersji Windowsa 10. System przechodzi w fazę wsparcia, która wygaśnie w 2025 roku.

Microsoft zaktualizował swoją mapę drogową dotyczącą oprogramowania z rodziny Windows. Dokument ten ma ułatwić użytkownikom końcowym oraz organizacjom planowanie zakupów związanych z komputerami osobistymi.

22H2 ostatecznym wydaniem Windowsa 10
Źródło: Clint Patterson on Unsplash

22H2 ostatecznym wydaniem Windowsa 10

Źródło: Clint Patterson on Unsplash

Wraz z ostatnią aktualizacją mapy drogowej Microsoft zdradził palny dotyczące Windowsa 10. Wydana w ubiegłym roku wersja 22H2 będzie finalnym wydaniem systemu operacyjnego Windows 10. Producent nie zamierza wprowadzać nowych aktualizacji, a do czasu wygaśnięcia wsparcia w 2025 roku wydawane będą jedynie mniejsze aktualizacje zabezpieczeń oraz jakościowe. Dystrybucja odbywać się będzie z wykorzystaniem mechanizmu Windows Update. Tym samym posiadacze komputerów z Windows 10 nie powinni spodziewać się już nowych funkcji. Te trafiać będą jedynie do nowszego Windowsa 11.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Windows 11 Home vs Pro - czy SMB wystarczy wersja Home?
  • Nowy ransomware wykorzystuje BitLockera do szyfrowania dysku

Oficjalne wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 10 zakończy się 14 października 2025 roku. Tego dnia cała rodzina Windows 10 osiągnie status End Of Support. Firma Microsoft zapewni dodatkowe, płatne wsparcie dla komputerów wykorzystywanych w organizacjach.

Producent zaleca wszystkim użytkownikom jak najszybsze przejście na nowszy system operacyjny Windows 11. Osoby, które nie zdecydują się na taki ruch mogą do 2025 roku korzystać z Windowsa 10 w wersji 22H2. Wydania 21H2 i starsze nie będą otrzymywać poprawek zabezpieczeń.

Bliżej daty zakończenia wsparcia dla Windowsa 10 firma Microsoft zamierza wprowadzić szeroko zakrojoną kampanię informacyjną zachęcającą do aktualizacji do Windowsa 11 lub wymiany komputera na kompatybilny z tym oprogramowaniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200