Win95B bez USB

Nowa wersja OEM systemu Windows 95 nie obsługuje interfejsu USB.

Nowa wersja OEM systemu Windows 95 nie obsługuje interfejsu USB.

Już wkrótce do użytkowników dotrze nowa wersja systemu Windows (Win95B), umożliwiająca tworzenie bardzo długich partycji na dysku - do 8 GB. Win95B wykorzystuje 32-bitową tabelę FAT (FAT-32), która zastępuje starą tabelę 16-bitową (FAT-16). Jest to bardzo przydatna opcja, ale Win95B OSR2 (Windows 95 OEM Service Release 2) nie zawiera ważnego elementu - wsparcia dla nowego, szybkiego interfejsu szeregowego USB (Universal Serial Bus). Microsoft wbudował sterownik USB, ale służy on wyłącznie do komunikowania się z kamerą, dołączaną do systemu.

Wielu producentów komputerów PC wyposaża już sprzęt w port USB, do którego można podłączyć 128 urządzeń zewnętrznych, spiętych w łańcuch, podobnie jak w przypadku standardu SCSI. Microsoft twierdzi, że zamierza wyposażyć w sterowniki USB jedną z kolejnych wersji systemu Windows 95, w momencie gdy technologia ta zyska większą liczbę zwolenników.

Alex Saunders, szef działu sprzedaży systemu Win95 z Microsoft mówi: "Sprawa przypomina problem kury i jajka - czyli, co było pierwsze; w każdym razie po wprowadzeniu tej technologii do większej liczby komputerów, pomyślimy o wyposażeniu Win95 w sterowniki obsługujące porty USB".

Technologia USB jest bardzo interesującym rozwiązaniem, jeden port może obsługiwać większą liczbę urządzeń I/O (takich jak klawiatury, skanery itp.). Obecnie muszą one być podłączane do oddzielnych interfejsów szeregowych, co jest kłopotliwe zarówno z punktu widzenia rozwiązań sprzętowych - komputer musi być wyposażony w większą liczbę portów - jak i programistycznych.

Obserwatorzy rynku twierdzą, że najprawdopodobniej sterowniki USB zostaną wprowadzone do wersji OSR3 Windows 95, która pojawi się w II poł. 1997 r. Wersję OSR2 udostępniono producentom komputerów PC we wrześniu ub.r. Niektóre firmy, talie jak Compaq i Dell, preinstalują już ten pakiet w oferowanych przez siebie systemach. Aby mieć system Win95B, trzeba więc kupić nowy sprzęt. Innego sposobu przejścia na najnowszą wersję systemu Windows obecnie nie ma.


TOP 200