Wikipedia zebrała 16 mln dolarów

Zbiórka pieniędzy na funkcjonowanie serwisu zakończyło się dużym sukcesem i w krótkim czasie zgromadzono przewidzianą kwotę. Założyciel Wikipedii złożył podziękowania darczyńcom i przypomniał o 10-leciu serwisu, które przypada w styczniu 2011.

Fundacja Wikimedia zebrała do końca 2010 roku 16 mln dolarów. Jimmy Wales w podziękowaniach dla donatorów podaje, że jest to największa kwota, jaką udało się uzyskać w dotychczasowych zbiórkach. Zgromadzono ją także w najkrótszym czasie. Jeśli ktoś ciągle chce się dołożyć do tej kwoty, to istnieje taka możliwość.

Zbiórka objęła ponad 500 tys. datków dla Fundacji Wikimedia i blisko 130 tys. datków dla lokalnych fundacji partnerskich z całego świata. W czasie jej trwania, dwa dni okazały się najbardziej owocnymi w historii zbiórek Wikipedii. Średnia wielkość datku wynosiła 22 dolary.

Wikipedia jest dzisiaj piątym serwisem na świecie pod względem liczby odwiedzin - powiedział Jimmy Wales. Mimo to, wszyscy pracownicy, infrastruktura i budżet stanowią jedynie ułamek budżetu innych serwisów z pierwszej dziesiątki.

Założyciel Wikipedii przypomina także o 10 rocznicy serwisu oraz imprezach okolicznościowych, które w wielu miejscach na całym świecie będą organizowane przez wolontariuszy. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie Wikipedii.

Tegoroczna zbiórka zawierała w sobie wszystko to, co kochamy w projektach Wikimedia: jednoczenie się ludzi, przekazywanie tego, co mają i wspólne czynienie niesamowitych rzeczy - dodał Wales.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200