Wiki dla biznesu: do wyboru, do koloru

Ostatnie miesiące to okres prawdziwiej eksplozji popularności Wikipedii - serwis ten szybko awansował do pierwszej dziesiątki najchętniej odwiedzanych witryn w Sieci. Jego podstawową zaletą jest fakt, iż stanowi gigantyczne kompendium wiedzy na najróżniejsze tematy, jednak użytkownicy korporacyjni docenili nie tylko prezentowaną w Wikipedii treść, ale także formę, w jakiej owa treść jest publikowana. Dlatego też coraz więcej firm wdraża mechanizmy wiki we własnych strukturach informatycznych - dzięki nim ich pracownicy mogą łatwo i wygodnie komunikować się i wspólnie pracować nad projektami.

Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się czterem takim rozwiązaniom... Poniższa czwórka wydaje nam się szczególnie atrakcyjna z trzech podstawowych powodów: są niezmiernie wygodne w obsłudze, nie wymagają instalowania czegokolwiek w systemie a na dodatek są darmowe.

1. Google Sites

Początki: Google Sites powstał w oparciu o rozwiązania przejętej przez koncern Brina i Page'a firmy Jotspot. Warto odnotować, że była to chyba pierwsza firma, która doceniła potencjał tkwiący w technologii wiki (szczególnie w zastosowaniach korporacyjnych).

Jak zacząć? Do korzystania z Google Sites niezbędne jest konto w systemie Gmail. Wystarczy zalogować się na stronie Sites.google.com i skorzystać z udostępnionego na niej narzędzia do tworzenie nowych stron (Create a Site). Użytkownik może później zdefiniować nazwę, opis, wygląd strony (dostępnych jest kilka szablonów) oraz określić zasady korzystania z niej przez innych użytkowników. I już możemy dzielić się swoimi pomysłami i uwagami z naszymi współpracownikami...

Zalety: Z serwisu może korzystać dowolna liczba użytkowników (również spoza firmy - wystarczy odpowiednio zdefiniować opcje dostępu). W Google Sites dostępne są wygodne narzędzia do edycji tekstu (podobne do tych wykorzystywanych w programach pocztowych czy prostych edytorach). Użytkownik nie musi też w ogóle znać się na programowaniu - obsługa jest prosta i intuicyjna. Co ważne, dotyczy to zarówno zwykłych użytkowników, jak i administratora danego projektu. Administrator może też w łatwy sposób kategoryzować użytkowników (decydować, którzy z nich mogą jedynie przeglądać stronę, a którzy wprowadzać lub akceptować zmiany)

Na stronie projektu można osadzić film, odnośniki czy inne treści multimedialne. Kolejna zaleta to świetnie działający menedżer wersji (dzięki któremu można wygodnie śledzić kolejność wprowadzania zmian oraz je kontrolować). Miłym dodatkiem jest także możliwość korzystania z aplikacji dostępnych w ramach serwisu Google Gadgets.

Wady: Brak opcji dostępu z urządzeń mobilnych oraz niemożność korzystania z serwisu offline. Wadą jest także limit 100 MB przestrzeni dyskowej do wykorzystania w ramach serwisu (to niewiele - szczególnie w porównaniu z tym, co firma oferuje w ramach usługi Gmail) oraz fakt, iż Google zamierza wyświetlać w Sites reklamy (na razie jednak ich nie ma).

Wiki dla biznesu: do wyboru, do koloru

Google sites oferuje m.in. wygodny edytor tekstu

2. Socialtext

Początki: Serwis powstał w 2002 r. i od tego specjalizuje się w dostarczaniu korporacjom usług społecznościowych, takich jak właśnie Wiki. Główny produkt firmy jest płatny - jednak w ramach reklamy swoich rozwiązań Socialtext udostępnia też świetny darmowy serwis Wiki. Jego głównym zadaniem jest zaprezentowanie firmom możliwości, jakie daje wdrożenie takiego oprogramowania.

Jak zacząć? Wystarczy wejść na stronę firmyhttp://www.eu.socialtext.net/nlw/login.html i wybrać opcję "Get your own free Socialtext wiki" - później należy wybrać typ strony, jaki nas interesuje i zarejestrować się.

Zalety: Wielką zaletą mechanizmów wiki jest fakt, że dostarczają użytkownikowi nie tylko samą informację, ale też jej pełen kontekst (komentarze, opinie, wcześniejsze projekty) - Socialtext wypełnia to zadanie wręcz wzorowo. Użytkownik może w łatwy sposób umieszczać w swoich wpisach zewnętrzne źródła informacji, cytaty, odnośniki, wątki RSS. Istotną zaletą serwisu jest też możliwość korzystania z niego z urządzeń mobilnych, opatrywania treści specjalnymi "metkami" oraz dostępność dodatkowych narzędzi (np. mechanizmu blogowego).

Wady: Z darmowego serwisu może korzystać maksymalnie pięciu użytkowników. Niektórych może też zniechęcić dość uproszczony edytor tekstu.

Wiki dla biznesu: do wyboru, do koloru

Strona Socialtext

3. Wikispaces

Początki: Wikispaces to niewielki start-up, stworzony przed trzema laty w San Francisco. Firma skupia się na dostarczaniu usług wiki najróżniejszym organizacjom i instytucjom - od wielkich przedsiębiorstw po uczelnie.

Jak zacząć?: Wystarczy odpowiedzić stronęhttp://Wikispaces.com i stworzyć nową witrynę (w tym celu należy wypełnić formularz w rogu witryny).

Zalety: darmowa wersja Wikispaces przeznaczona jest dla dowolnej liczby użytkowników, zaś dostępna powierzchnia dyskowa to aż 2 GB na każdy projekt. Zaletą witryny jest też świetny edytor typu WYSIWYG (What You See is What You Get), pozwalający m.in. na wygodne osadzanie na stronie dowolnych treści zewnętrznych (np. klipów z Youtube.com). Historię wpisów i komentarzy możemy wygodnie przeglądać - wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę.

Wady: Brak mobilnego dostępu do strony oraz reklamy wyświetlane na stronie (aczkolwiek jest ich niewiele).

Wiki dla biznesu: do wyboru, do koloru

W Wikispace możemy m.in. wygenrować szczegółowe statystyki projektu

4. PB Wiki

Początki: Firma wystartowała w 2006 r. i od tego czasu oferuje serwisy wiki wielu amerykańskim instytucjom edukacyjnym, a także takim gigantom jak AT&T, Cisco czy Citi.

Jak zacząć: Aby stworzyć nową stronę wiki, wystarczy odwiedzić stronęhttp://pbwiki.com i kliknąć czerwony przycisk z napisam "Create a wiki".

Zalety: Najnowsza wersja PB Wiki jest wyjątkowo łatwa w obsłudze - to świetne narzędzie dla osób, które nie miały wcześniej doświadczeń z takimi serwisami. Na stronie projektu są tylko dwie zakładki (View i Edit), zaś sama edycja jest niespecjalnie skomplikowana. Ciekawym pomysłem jest również możliwość wykonania kopii zapasowej witryny i zachowania jej na lokalnym dysku (tak na wszelki wypadek). Oczywiście mamy tu też wszystkie podstawowe opcje - cytowanie zewnętrznych zasobów, osadzanie materiałów multimedialnych itp., zaś dodatkową zaletą jest rozbudowany mechanizm indeksowania i przeszukiwania wpisów.

Wady: Z jednego projektu może korzystać maksymalnie trzech użytkowników.

Wiki dla biznesu: do wyboru, do koloru

Przykładowa strona w PBWiki

Opracowano na podstawie tekstu "Four free wikis worth trying out" C.G. Lyncha, dziennikarza magazynu Network World.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200