Wieża pośród macierzy

Qlogic jako pierwszy wprowadził na rynek przełączniki Fibre Channel mogące pracować w konfiguracjach wieżowych

Qlogic jako pierwszy wprowadził na rynek przełączniki Fibre Channel mogące pracować w konfiguracjach wieżowych.

Mniej więcej dziesięć lat temu na rynku pojawiły się pierwsze wieżowe (tzw. stakowalne) przełączniki Ethernet. Idea rozbudowy przez dostawianie kolejnych przełączników o identycznej konfiguracji i zarządzania nimi tak jak jednym urządzeniem od razu zyskała powszechny aplauz i stakowalne przełączniki można dziś znaleźć praktycznie w każdej sieci LAN. Qlogic - amerykański producent przełączników dla sieci SAN - doszedł do wniosku, że to, co sprawdziło się w sieciach LAN, powinno również odnieść sukces w sieciach Fibre Channel. Na rynek trafiła właśnie nowa seria przełączników SANbox 5200 mogących pracować w konfiguracjach wieżowych.

Cztery razy dziesięć

Urządzenia SANbox 5200 można zestawiać w wieże składające się z maksymalnie 4 elementów. Dostępne topologie to wieża (każdy z każdym), kaskada oraz kaskada z pętlą. Producent zapewnia, że bez względu na wybraną topologię zachowana jest oryginalna kolejność operacji I/O w ramach całego zestawu. Istnieje możliwość skonfigurowania przełączników jako urządzeń wzajemnie równoważących swoje obciążenie lub też jako klastra HA.

Każdy przełącznik jest wyposażony w 4 karty interfejsów, z których każda zawiera 4 gniazda Fibre Channel. W ramach jednej wieży do dyspozycji są więc łącznie 64 porty FC z autodetekcją prędkości (1 lub 2 Gb/s). Węzły są sprzedawane z minimum 8 portami, ale można dokupować po 4 lub 8 portów. Oprócz tego, każdy przełącznik zawiera 4 porty dedykowane do wymiany ruchu z pozostałymi elementami wieży, przy czym są to porty działające z pełną (full duplex) prędkością 10 Gb/s!

Wieża pośród macierzy

Qlogic SANbox 5200 - pierwsze przełączniki Fibre Channel mogące pracować w konfiguracjach wieżowych. Dedykowane połączenia Fibre Channel między urządzeniami pracują z prędkością 10 Gb/s!

Porty 10 Gb/s wykorzystują samodzielnie opracowaną przez Qlogic implementację technologii 10 Gb/s Fibre Channel. Do ustalenia standardu w dziedzinie takich złączy jeszcze długa droga, niemniej fakt, że pojawiły się jako produkt, powinien przyspieszyć przygotowanie standardu. Na razie nikt poza Qlogic nie zaoferował urządzeń Fibre Channel pracujących z taką prędkością. Cisco i McData zapowiedziały, że urządzenia z portami do wymiany ruchu z innymi urządzeniami z prędkością 10 Gb/s pojawią się w ich ofertach mniej więcej w połowie roku. Wstępne zapowiedzi słychać już także ze strony Brocade, jednak firma nie wskazuje na razie żadnych, nawet przybliżonych dat.

Szerokopasmowe łącza między przełącznikami mają ogromną zaletę w postaci rzeczywistej wydajności sieci SAN mierzonej stosunkiem łącznego pasma na zwykłych portach do łącznego pasma na portach między przełącznikami (32 wobec 40 Gb/s). Do osiągnięcia wysokiej przepływności sieci SAN nie trzeba więc stosować zabiegów w postaci wykorzystania portów przeznaczonych dla serwerów czy systemów pamięci masowych. Znika także uciążliwy trunking, polegający na zestawianiu kilku łączy fizycznych w jedno łącze logiczne.

Zarządzanie

Atrakcyjność najnowszego rozwiązania Qlogic leży nie tylko w innowacyjnych rozwiązaniach sprzętowych, ale także w towarzyszącym im oprogramowaniu. Wraz z przełącznikami SANbox 5200 klienci otrzymują pakiet SANbox Manager pozwalający zarządzać wszystkimi funkcjami przełączników oraz podłączonymi do nich kartami HBA. Tym, co zwraca szczególną uwagę, jest możliwość aktualizacji oprogramowania firmware przełączników bez wyłączania urządzenia - takimi funkcjami charakteryzowały się dotychczas rozwiązania najwyższej klasy.

Wśród funkcji typowo zarządczych istotne jest to, że oprogramowanie pozwala na pełną diagnostykę urządzeń, portów, ścieżek, typów operacji I/O itd. Informacje są pobierane za pośrednictwem interfejsu SNMP, co oznacza, że uzyskane dane źródłowe można łatwo analizować także za pośrednictwem narzędzi zewnętrznych, obejmujących szerszy zakres infrastruktury niż tylko sieć SAN. Kolejna ważna funkcja to możliwość podziału sieci SAN na strefy (zoning) za pomocą graficznych narzędzi metodą "przeciągnij i upuść".

Graficzny interfejs użytkownika konsoli administracyjnej - SANbox Manager - został ujednolicony z innymi aplikacjami SANbox Management Suite. Oprogramowanie zarządzające Qlogic działa na platformach Windows (2000, 2003, XP - tylko konsola), Linux (Red Hat, SuSE) oraz Solaris.

Coraz więcej dla małych

Podobnie jak niegdyś w przypadku urządzeń Ethernet, oferta Qlogic jest skierowana do małych i średnich firm. Patrząc na powyższe parametry, wydaje się to nieco szokujące - w końcu jeszcze do niedawna przełączniki z 64 portami Fibre Channel były oferowane tylko przez McData i InRange (obecnie CNT) - z przeznaczeniem dla najbardziej wymagających klientów. Tymczasem najtańsza konfiguracja SANbox 5200, czyli jedno urządzenie wyposażone w 8 portów, kosztuje jedynie ok. 5,8 tys. USD.

Qlogic wychodzi z założenia, że konsolidacja systemów pamięci masowych i wprowadzanie w życie wymogów prawnych odnośnie do przechowywania informacji archiwalnych znacząco podniesie popyt na rozwiązania Fibre Channel, w tym w dużej mierze ze strony firm średnich, a nawet małych. Oferowanie im relatywnie "małych", 8- czy 16-portowych urządzeń nie zabezpieczy ich potrzeb na dostatecznie długo, zaś próba sprzedania im od razu rozwiązania z najwyższej półki w wielu przypadkach nie wchodzi w grę.

Przełomowe produkty mają zwykle to do siebie, że współpracują z ograniczoną liczbą systemów i aplikacji innych firm. Qlogic przeczy tej zasadzie - firma przetestowała nowe przełączniki z długą listą macierzy, bibliotek taśmowych, oprogramowania backupowego i systemów operacyjnych.

Strzał w dziesiątkę

Wieżowe przełączniki Qlogic trafiają na rynek w momencie, gdy na rynku przełączników dla dużych sieci SAN trwa wojna między Cisco, CNT (dawniej InRange) oraz McData. Oferując urządzenia pozwalające na tanie skalowanie przepustowości sieci SAN, Qlogic włożył kij w mrowisko - te same urządzenia będzie bowiem w stanie oferować zarówno małym, średnim, jak i dużym firmom. Łatwo skalowalne, a ponadto proste w instalacji i zarządzaniu przełączniki FC to idealna oferta dla kanału dystrybucyjnego. Qlogic już to wykorzystuje (alians z Microsoftem, współpraca OEM z HP), sprzedając poprzez partnerów znacznie więcej urządzeń niż konkurenci.

Być może wieżowe przełączniki Fibre Channel pojawią się wkrótce w ofertach innych producentów. Qlogic przyznaje, że jego samotność w tym nowym segmencie rynku raczej nie potrwa długo. Z drugiej strony, przewaga technologiczna i czasowa, jaką firmie udało się uzyskać, może sprawić, że ktoś z konkurentów zechce ją kupić, by w długim okresie obniżyć swoje wydatki na badania i rozwój. Zwłaszcza że oprócz sprzętu Fibre Channel, Qlogic ma w swojej ofercie rozwiązania iSCSI i akceleratory TCP/IP (o akceleratorach pisaliśmy szerzej w CW 43/2003), które można integrować z sieciami SAN wykorzystującymi przełączniki FC Qlogic. IDC przewiduje, że konsolidacja na rynku dostawców rozwiązań dla sieci SAN nastąpi jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200