Wieści z OracleWorld

Zapowiadana premiera oprogramowania 10g, rozwiązania grid computing oraz zmiany w systemie licencjonowania oprogramowania – to jedne z głównych tematów odbywającej się w San Francisco konferencji Oracle.

Larry Ellison oświadczył, że jego firma rozważa wprowadzenie zmian w programie licencyjnym. W miejsce wnoszenia opłat "per procesor" klienci płaciliby stałe, roczne opłaty. Jednak podczas konferencji szef Oracle nie ujawnił bliższych szczegółów na ten temat, ani przewidywanego terminu zmian w modelu opłat z zastosowaniem przelicznika mocy. Firma zapowiedziała natomiast, że w przyszłym tygodniu przedstawi ceny licencji na najnowszą bazę Oracle 10g, dedykowana m.in. do zastosowań w architekturze grid computing.

Oracle ma zamiar utworzyć konsorcjum, którego zadaniem byłaby popularyzacja rozwiązań przetwarzania kratowego głównie do zastosowań komercyjnych. Na razie firma nie określiła jego potencjalnych członków. Współpraca ma doprowadzić do opracowania biznesowych standardów tego rozwiązania. Oracle należy już do Global Grid Forum (CGF), wraz z m.in. HP, IBM i Sun Microsystems, które jest jednak stowarzyszeniem ściśle naukowo-badawczym.

We środę popołudniu w centrum wystawienniczym Moscone w San Francisco, gdzie odbywa się OracleWorld, miał miejsce nieprzyjemny incydent. Z związku z anoniomowym doniesieniem o podłożeniu bomby, ewakuowano wszystkich zgromadzonych i odwołano przewidziane na wieczór odczyty i seminaria.