Wiemy już, jakie procesory będą obsługiwać usługi AI oferowane przez firmę xAI

Elon Musk poinformował, że należący do niego start-up xAI kupi w najbliższym czasie od firmy Nvidia co najmniej 300 tysięcy procesorów graficznych Blackwell B200, które będą instalowane w serwerach obsługujących aplikacje używane do szkolenia sztucznej inteligencji.

Układ Blackwell B200

Szacuje się, że zakup ten będzie kosztować firmę xAI co najmniej 9 mld USD. To olbrzymia kwota, ale biorąc pod uwagę fakt iż aktywa firmy oszacowano ostatnio na 18 miliardów dolarów, będzie ją na to stać. Firma xAI jest twórcą chatbota Grok, ale w planach ma znaczne poszerzenie swojego portfolio produktów związanych ze sztuczną inteligencją, inwestując mocno w klastry GPU. Układy Blackwell B200 będą obsługiwać takie właśnie klastry.

Nieoficjalnie wiadomo, że firma xAI korzysta z usług chmury Oracle Cloud, wynajmując w niej serwery zawierające ogółem 16 tys. procesorów graficznych Nvidia H100. Szacuje się najwięcej procesorów tego typu – bo 350 tys. - ma obecnie do dyspozycji firma Meta. Musk poinformował, że zbudowany przez firmę xAI klaster xAI 100k H100 będzie dostępny online za kilka miesięcy. Będzie go wtedy można używać do szkolenia nawet największych modeli AI.

Zobacz również:

  • Ten robot może usiąść za kółkiem samochodu i kierować nim
  • Musk pokazał własny model AI
  • Platforma X zezwala na publikowanie treści tylko dla dorosłych
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200