Wieloprocesorowe systemy AMD

Podczas odbywających się w Taipei targów Computex 2001 firma AMD zaprezentowała procesory Athlon MP. Są to pierwsze układy producenta, działające w konfiguracjach wieloprocesorowych. AMD liczy na przejęcie części rynku średniej wielkości serwerów i stacji roboczych, na którym dominuje Intel i jego układ Xeon.

Podczas odbywających się właśnie na Tajwanie targów Computex 2001, AMD zaprezentował procesor Athlon MP. To pierwszy układ AMD, który potrafi pracować w systemach wieloprocesorowych. Jednocześnie firma zademonstrowała przeznaczony dla Athlona MP chipset 760MP, który współpracuje z wydajnymi układami pamięci DDR.

Pierwsze Athlony MP są taktowane zegarami o częstotliwości 1 i 1,2 GHz. Wykorzystują rdzeń Palomino, który zastosowano w przeznaczonych dla komputerów przenośnych procesorach Athlon 4. Układy MP zawierają 37,5 mln tranzystorów, czyli jedynie 500 tys. mniej niż standardowe Athlony, stosowane w komputerach typu desktop. Wystarczyło to jednak, aby zaimplementować w nowych procesorach obsługę instrukcji 3DNow Professional oraz technologię Smart MP, pozwalającą na wykorzystywanie kilku Athlonów w jednym systemie. 3DNow Professional zawiera 52 nowe rozkazy, dzięki którym Athlon MP będzie szybciej (ok. 15%) radził sobie z obliczeniami zmiennoprzecinkowymi. Ten wzrost wydajności ma być, wg AMD, widoczny nie tylko w aplikacjach zoptymalizowanych pod kątem Athlona MP, ale także w programach dedykowanych innym procesorom.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu

Oba nowe produkty są przeznaczone dla wieloprocesorowych serwerów i stacji roboczych. AMD liczy na przejęcie części tego rynku, na którym dominują obecnie procesory Intel Xeon.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200