Wielkie koncerny będą pracować nad IPv6

Cisco ogłosił, że wraz z kilkoma innymi koncernami będzie pracować nad jak najszybszym rozwojem nowej generacji protokołu internetowego - IPv6.

Koncerny Cisco, Microsoft, IBM, Hewlett-Packard, Sun Microsystems oraz Motorola ogłosiły, że będą wspólnie prowadzić prace zmierzające do jak najszybszego wprowadzenia do powszechnego użytku nowej generacji protokołu internetowego - IPv6. Firmy zamierzają współpracować zarówno w dziedzinie tworzenia sprzętu zgodnego z IPv6, jak i oprogramowania wykorzystującego wszystkie możliwości protokołu.

IPv6 oferuje wiele funkcji niedostępnych w stosowanym obecnie protokole IPv4. Należy do nich możliwość zaadresowania większej liczby hostów niż było to możliwe dotychczas. IPv4 posiada bowiem 32-bitową przestrzeń adresową, podczas gdy w IPv6 wielkość tej przestrzeni została przewidziana na 128 bitów. Ponadto IPv6 został poszerzony w stosunku do swojego poprzednika o dodatkowe możliwości nadzoru i zapewnienia bezpieczeństwa przekazywanym przez Internet pakietom danych.

Zobacz również:

  • Powstanie pierwsza podmorska sieć światłowodowa, która połączy ze sobą bezpośrednio Australię z Afryką

HP zapowiedział, że zaimplementuje obsługę IPv6 w swoim serwerze UX11i. Sun uczynił już to samo z systemem operacyjnym Solaris 8. Także najnowszy system Microsoftu - Windows XP będzie zawierał obsługę nowej wersji protokołu. Motorola z kolei planuje wykorzystanie IPv6 przede wszystkim w urządzeniach bezprzewodowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200