Wielka Brytania - powrót do depozytu klucza?

Brytyjczycy już wkrótce mogą być zmuszani do zdawania klucza szyfrującego, jeśli będą podejrzani o popełnienie przestępstwa. Ci, którzy tego nie zrobią, mogą pójść do więzienia.

Regulacje prawne nakładające na osoby podejrzane obowiązek oddania kluczy szyfrujących do potencjalnie obciążających je materiałów wprowadzono już w 2000 roku głośnym w owym czasie aktem RIP (Regulation of Investigatory Powers Information Centre), a ściślej w jego trzeciej części. Jednak trzecia część po dziś dzień nie została faktycznie wprowadzona w życie - a teraz władze najwidoczniej sobie o niej przypomniały.

Przedstawiciele władz argumentują, że powszechność aplikacji do szyfrowania danych uzasadnia konieczność wprowadzenia takiego obowiązku dla dobra śledztw prowadzonych przez policję. Każdy kto odmówi wydania kluczy, może zostać przez sąd skazany na karę do dwóch lat więzienia - za samą odmowę wydania kluczy. Jeszcze surowiej będą traktowani podejrzani o terroryzm, im za odmowę grozi pięć lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200