Wielka Brytania buduje jeden z najdroższych na świecie superkomputerów

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że zbuduje superkomputer wart ponad 1 mld USD, którego będzie używać przede wszystkim do badań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

Grafika: MaxiPhoto/Getty Images

Superkomputer noszący nazwę Isambard-3 będzie pracować w National Composites Center (University of Bristol) jeszcze w tym roku. To nieprzypadkowa lokalizacja, gdyż na Uniwersytecie w Bristolu mieści się Centrum Kształcenia Doktoranckiego, które zajmuje się rozwojem interaktywnej sztucznej inteligencji. Zarówno superkomputer jak i Centrum są finansowane przez rząd Wielkiej Brytanii.

Według oświadczenia Departamentu Nauki, Innowacji i Technologii, maszyna będzie złożona z wielu tysięcy najnowocześniejszych procesorów graficznych (GPU), co czyni ją jedną z najpotężniejszych w Europie i ma pomóc biznesowi oraz naukowcom wykorzystać rewolucyjny potencjał sztucznej inteligencji. Jeśli chodzi o szczegóły techniczne (w tym o liczbę rdzeni i typy procesorów) rzecznik Uniwersytetu w Bristolu odpowiada, że jest zbyt wcześnie, aby podać do publicznej wiadomości specyfikację superkomputera.

Zobacz również:

  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat
  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia

Uniwersytet posiada już kilka superkomputerów, które są używane do celów badawczych. Wszystkie działają pod kontrolą systemu Linux. Jest to np. system BlueCrystal Phase 4, który zawiera procesory graficzne Nvidia P100 i oferuje 32 węzły GPU z dwiema kartami każdy. Drugi superkomputer oferuje 525 węzłów obliczeniowych Lenovo, które korzystają z procesorów Intel E5-2680 v4 (Broadwell).

Zapowiedz budowy superkomputera Isambard-AI ma miejsce półtora miesiąca przed zorganizowaniem przez Wielką Brytanię światowego szczytu dotyczącego bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, który odbędzie się 1 i 2 listopada w Bletchley Park. Szczyt, ogłoszony po raz pierwszy przez brytyjskiego premiera Rishi Sunaka w czerwcu tego roku, ma na celu przyspieszenie badań nad sztuczną inteligencją, zdefiniowanie zagrożeń, jakie niesie ona ze sobą oraz omówienia w jaki sposób można im zapobiec poprzez działania skoordynowane na poziomie międzynarodowym.

Na szczycie uczestnicy skoncentrują się na szeregu celów, w tym zaproponowaniu procesu międzynarodowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, identyfikacji obszarów potencjalnej współpracy w zakresie badań nad bezpieczeństwem sztucznej inteligencji oraz pokazaniu, w jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji umożliwi wykorzystanie tej technologii do rozwoju gospodarczego.

Źródło: networkworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200