Wiele imion Macintosha

Podczas MacWorld Expo 1995, które odbyły się w San Francisco w dniach 4-7 stycznia, zwiedzający mogli zobaczyć w działaniu pierwsze klony Macintoshy.

Podczas MacWorld Expo 1995, które odbyły się w San Francisco w dniach 4-7 stycznia, zwiedzający mogli zobaczyć w działaniu pierwsze klony Macintoshy.

Licencjobiorcami systemu operacyjnego MacOS są dwie stosunkowo niewielkie amerykańskie firmy komputerowe - Power Computing i Radius Inc. Power Computing zaprezentował model zbliżony do najnowszego PowerMacintosha 8100 z procesorem PowerPC 601 o zegarze 100 MHz. Parametrów tych można się tylko domyślać, gdyż dokładna specyfikacja nie była dostępna. Komputer zapakowany był w typową pecetową obudowę i niczym nie przypominał starannie wystylizowanego "klasycznego" Maka. Po wystartowaniu witał się jednak z użytkownikiem charakterstyczną uśmiechniętą buzią i umożliwiał pracę ze wszystkimi "makowymi" aplikacjami.

Power Computing przewiduje, że produkcja seryjna makowych klonów, przeznaczonych głównie na rynek konsumencki, ruszy w marcu tego roku i w ciągu pierwszego roku sprzeda się ich ok. 100 tysięcy. Pierwotnie ich odbiorcą ma być głównie rynek amerykański. Mają one kosztować 10-20% mniej niż oryginalne Maki i będą rozprowadzane głównie w sprzedaży wysyłkowej. Niektóre źródła podają, że Power Computing prowadzi już rozmowy w sprawie umów OEM na montaż klonów w Europie i na Dalekim Wschodzie.

Inną strategię przyjęła firma Radius, znana z produkcji kart graficznych, akceleratorów grafiki i akcesoriów niezbędnych do cyfrowej obróbki wideo na Macintoshach. Radius zdecydował się na profesjonalną ofertę dla wymagających grafików i producentów filmów interesujących się techniką cyfrową. Podczas Expo firma zaprezentowała stację roboczą VideoVision Workstation wyposażoną w oprogramowanie Radius Edit, rozszerzenia sprzętowe VideoVision Telecast i macierz dyskową. Pierwsze "Macintoshe" Radiusa mają się pojawić na rynku pod koniec czerwca tego roku. Dokładnych parametrów technicznych komputerów jeszcze nie ujawniono.


TOP 200