Większość zysków ze smartfonów trafia do Apple'a

iPhone'y sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Dzięki temu to właśnie do kasy Apple wpływa lwia część zysków generowanych przez rynek smartfonów.

Smartfony iPhone to najważniejsza część biznesu Apple, która radzi sobie wyśmienicie. Z najnowszych danych Canaccord Genuity wynika, że do amerykańskiej firmy należało w 2015 roku 17,2% rynku smartfonów. 23,9% przypadło w udziale Samsungowi, natomiast trzecie miejsce na podium "zgarnęła" firma Huawei (8%).

Apple naprawdę radzi sobie wyśmienicie?

Apple pod względem sprzedanych smartfonów od lat ustępuje pola Samsungowi, więc być może część z was uzna, że użyłem określenia "wyśmienicie" na wyrost. Z pewnością jednak zmienicie zdanie gdy przejdziemy do zysków. W raporcie Canaccord Genuity czytamy bowiem, że stosowana przez Samsunga niska marża (nie sprzedaje przecież tylko modeli z najwyższej półki) nie pozwala mu się cieszyć z takich zysków, jakie osiąga Apple. Co więcej, pomiędzy tymi firmami jest wręcz prawdziwa przepaść, co prezentuje poniższy wykres:

Większość zysków ze smartfonów trafia do Apple'a

Podział zysków na rynku smartfonów

Patrząc na ten wykres należy dodać, że:

- firmy Microsoft, HTC, Lenovo i Sony zanotowały straty (dlatego Apple i Samsung osiągnęły wynik przekraczający 100%)

Zobacz również:

  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań
  • Apple zapewni aktualizacje zabezpieczeń iPhone'a przez 5 lat

- firmy Huawei, Xiaomi i ZTE nie podzieliły się informacjami na temat zysków (można jednak założyć, że w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych konkurentów są na plusie).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200