Większość menedżerów wyższego szczebla spodziewa się recesji

Najnowsze badanie przeprowadzone przez International Data Corporation (IDC) wśród wyższej kadry kierowniczej firm z całego świata wykazało, że 59% z spodziewa się nadejścia recesji w nadchodzącym roku. Jednocześnie jedna trzecia uważa, że w tym czasie wzrosną budżety IT.

Większość menedżerów wyższego szczebla spodziewa się recesji

Fot. energepiccom/Pexels

Prawie 30% osób, które wierzą, że recesja nastąpi, uważa również, że obecnie znajdujemy się w recesji, a kolejne 26% oczekuje, że recesja rozpocznie się w drugiej połowie 2022 roku - wynika z badania IDC Worldwide C-Suite Survey 2022 Recession Sentiments.

„Biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wolniejszy wzrost - utrzymującą się inflację, rosnące stopy procentowe, ciągłe problemy z łańcuchem dostaw, potencjalny kryzys energetyczny w Europie oraz konflikt na Ukrainie - nie jest zaskakujące, że większość kadry kierowniczej uważa, iż recesja jest nieuchronna" - powiedział Tony Olvet, wiceprezes grupy, Worldwide C-Suite and Canadian Future Enterprise Research w IDC. „Szczególnie prezesi muszą przeprowadzić swoje organizacje przez okresy spowolnienia gospodarczego, nie tracąc z oczu długoterminowych celów wzrostu, a dla zdecydowanej większości liderów wymaga to strategii digital-first".

Zobacz również:

  • AI sercem pecetów
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem
  • 2024 - ciężki rok dla szukających pracy?

Podczas gdy większość przedstawicieli kadry kierowniczej w każdym z badanych regionów geograficznych uważała, że recesja jest prawdopodobna w ciągu najbliższych 12 miesięcy, najbardziej pesymistyczna odpowiedź nadeszła z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), gdzie prawie trzy czwarte respondentów C-suite spodziewa się recesji w nadchodzącym roku. Jednak podobny odsetek kierowników z regionu EMEA uważa, że recesja nie rozpocznie się przed pierwszą połową 2023 roku. Dla porównania, prawie połowa respondentów z Ameryki Północnej uważa, że już jesteśmy w recesji, podczas gdy 44% respondentów z regionu Azji/Pacyfiku uważa, że recesja rozpocznie się w drugiej połowie 2022 roku.

Jeśli chodzi o czas trwania, dwie trzecie respondentów ogółem uważa, że recesja potrwa rok lub dłużej. Podczas gdy zdecydowana większość kadry kierowniczej zarówno w regionie EMEA, jak i Azji/Pacyfiku uważa, że tak właśnie będzie, prawie 60% kadry kierowniczej z Ameryki Północnej uważa, że recesja może trwać zaledwie dwa lub trzy kwartały.

Pomimo oczekiwań dotyczących recesji, ponad jedna trzecia respondentów badania przewiduje, że w tym czasie zwiększy swoje budżety IT. Respondenci z regionu EMEA mieli najbardziej optymistyczne perspektywy dla budżetów IT - prawie dwie trzecie z nich spodziewało się zwiększenia budżetu w porównaniu z około jedną czwartą respondentów w Ameryce Północnej i Azji/Pacyfiku.

„W dzisiejszym środowisku makroekonomicznym istnieją wskaźniki spowolnionego wzrostu i nastroje wśród kadry kierowniczej przedsiębiorstw, które wyrażają obawy o potencjalną recesję. Nikt nie może pewnie przewidzieć przyszłości, ale każdy może wyciągnąć wnioski z przeszłości" - dodała Teodora Siman, Research Manager, C-Suite Tech Agenda w IDC. „Jeszcze w 2020 roku widzieliśmy, jak organizacje, które zainwestowały w technologię i cyfrowe modele biznesowe, wyszły z pandemii przed swoimi konkurentami. Inwestowanie w technologię przed spowolnieniem gospodarczym może pomóc odkryć nieefektywność procesów i zwiększyć zwinność biznesową, przygotowując organizację do radzenia sobie z nowymi zagrożeniami na rynku".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200