Większość bez aktywacji

Zmiany wprowadzone w Windows XP będą dostępne jedynie poprzez Windows Update.

Zmiany wprowadzone w Windows XP będą dostępne jedynie poprzez Windows Update.

Windows XP trafi do sprzedaży 25 października. Wkrótce po przekazaniu systemu do produkcji przedstawiciele Microsoftu poinformowali o kilku zmianach, jakie wprowadzono niemal w ostatniej chwili. Najważniejsza dotyczy kontrowersyjnej procedury WPA (Windows Product Activation) - aktywacji systemu operacyjnego za pomocą kodu przekazanego przez Microsoft, tworzonego na podstawie numeru seryjnego danej kopii oprogramowania i klucza generowanego wg bieżącej konfiguracji komputera. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, każdy użytkownik systemu po 30 dniach korzystania z Windows XP musiałby dokonać jego aktywacji.

Nierozerwalny związek

Jeszcze w sierpniu Microsoft podjął decyzję, że w zdecydowanej większości przypadków użytkownicy nie będą musieli dokonywać ani aktywacji, ani ewentualnej reaktywacji oprogramowania. Firma sprzedaje aż 90% licencji na Windows wraz z nowymi komputerami. Kierownictwo firmy zdecydowało, że w przypadku nowych komputerów z Windows XP w wersji OEM technologia zabezpieczeń WPA będzie powiązana wyłącznie z BIOS-em. Oznacza to, że użytkownicy będą mogli bez konieczności powtórnej aktywacji wielokrotnie instalować system i wymienić wszystkie jego elementy, łącznie z płytą główną, pod warunkiem że będzie ona miała BIOS pochodzący od tego samego producenta sprzętu.

Zmieniła się również procedura aktualizacji systemu - z poprzednich wersji Windows do XP. Zmiana dotyczy liczby elementów zestawu komputerowego, które można wymienić bez konieczności powtórnej aktywacji systemu operacyjnego. Ich liczba wzrosła z 4 do 6, pod warunkiem że w komputerze zainstalowana jest karta sieciowa. Powtórna wymiana tego samego elementu wyposażenia komputera nie będzie już traktowana jako kolejna zmiana konfiguracji. Natomiast dodawanie nowych komponentów do systemu nie spowoduje konieczności powtórnej aktywacji.

Tańszy Professional

Wprowadzono również zmiany, dotyczące licencjonowania produktu i cen. Według przedstawicieli Microsoftu, większość producentów komputerów będzie wyposażać swoje systemy w wersję Home Edition, dlatego firma zdecydowała również o wprowadzeniu atrakcyjnej oferty dla użytkowników Windows XP Home Edition, mającej zachęcić użytkowników do migracji do wersji Professional. Pakiet XP Pro Step-Up będzie dostępny w USA w cenie 125 USD, co pozwala zaoszczędzić 75 USD w porównaniu z pełną wersją Professional. Microsoft zaoferuje również licencje typu Family, które umożliwią użytkownikom zakup dodatkowych kopii Windows XP po niższej cenie (8-12%).

Okazało się również, że dodatkowe oprogramowanie kodujące MP3 i odtwarzające DVD będzie tańsze niż sądzono. Oprogramowanie do tworzenia plików MP3 będzie kosztowało ok. 10 USD. Aplikacja służąca do odtwarzania DVD będzie nieco droższa, jednak jej cena nie przekroczy 20 USD. Będzie można je pobrać przez Internet.

Potencjalne poprawki

W związku z tym, że Windows XP trafił już do produkcji, niektóre modyfikacje wprowadzone w ostatniej chwili przez Microsoft będą dostępne jedynie za pośrednictwem funkcji Windows Update.

Znaczące zmiany wprowadzono w komunikatorze internetowym Windows Messenger, który po dokonaniu aktualizacji będzie mógł współpracować z Exchange Server 2000 jako serwerem autentykacji. Ma to zwiększyć atrakcyjność tego oprogramowania dla użytkowników korporacyjnych. Przedstawiciele Microsoftu życzyliby sobie, aby Windows Messenger był wykorzystywany jako narzędzie do komunikacji wewnątrzfirmowej.

Po zainstalowaniu Windows XP, za pośrednictwem Windows Update będzie można również uaktualnić oprogramowanie Windows Movie Maker (WMM) do wersji 1.2, która zapewnia wsparcie dla Windows Media Audio 8 oraz Windows Media Video 8, a także trybu wyświetlania obrazu w rozdzielczości 640 x 480. Wraz z pudełkowymi wersjami Windows XP będzie dostarczany tylko WMM 1.1.

XP wie lepiej

W porównaniu z wersją RC 2 (Release Candidate 2) Microsoft zdecydował się również uniemożliwić instalowanie niektórych sterowników, o których wiadomo że powodują problemy. Dotychczas Windows XP jedynie ostrzegał użytkownika o możliwości wystąpienia problemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200