Większe piractwo, mniejsze straty

Według danych BSA, straty poniesione przez producentów oprogramowania z powodu nielegalnego wykorzystywania aplikacji, zmalały w 2001 r. do 10,9 mld USD. W Polsce wskaźnik nielegalnego oprogramowania spadł z 54% w 2000 r. do 53%, a w skali globalnej wzrósł do 40%.

Z raportu opublikowanego przez BSA (Business Software Alliance) wynika, że producenci oprogramowania, w 2001 r., z powodu działalności piratów stracili ok. 10,97 mld USD - rok wcześniej sumę tę szacowano na 11,75 mld. Wpływ na to miał jednak spadek cen oprogramowania. W skali globalnej, odsetek nielegalnie wykorzystywanych aplikacji wzrósł natomiast do 40%.

Najwyższe straty producenci odnotowali w Azji - szacuje się, że wartość nielegalnie użytkowanego oprogramowania w tej części świata wyniosła ok. 4,7 mld USD. Raport stwierdza , że "wskaźnik piractwa" w krajach azjatyckich wynosi nawet do 92% (w Chinach) - oznacza to, że ponad 9 na 10 wykorzystywanych programów to nielegalne kopie.

Zobacz również:

  • Rząd Ghany pracuje nad regulacjami dotyczącymi AI

Według BSA, wskaźnik nielegalnego oprogramowania w Europie Zachodniej wzrósł o 3% do 37%. W Polsce W Polsce wskaźnik nielegalnego oprogramowania spadł z 54% w 2000 r. do 53% w roku ubiegłym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200