Większe, cięższe notebooki

W roku 1997 notebooki pod względem funkcjonalności i wydajności ponownie zbliżą się do komputerów biurkowych.

W roku 1997 notebooki pod względem funkcjonalności i wydajności ponownie zbliżą się do komputerów biurkowych.

Najwięksi producenci komputerów przenośnych zapowiadają wprowadzenie w 1997 r. w swym sprzęcie wyświetlaczy z aktywną matrycą o rozmiarach 13,3-14,1'', szybszych napędów CD-ROM i modemów, pojemniejszych dysków twardych i procesorów korzystających z multimedialnych instrukcji MMX.

Według analityków rynku, użytkownicy notebooków nie są zainteresowani kompromisem między wagą urządzenia a jego wyposażeniem. Nowe modele komputerów przenośnych będą miały zmieniony kształt - będą cieńsze i większe przez wykorzystanie wyświetlaczy o większej przekątnej. Uzupełnienie notebooków w nowe elementy spowoduje prawdopodobnie zwiększenie wagi urządzeń.

Procesory MMX

Prawdopodobnie od I kw. 1997 r., część komputerów przenośnych będzie wyposażona w intelowski procesor P55C - Pentium z instrukcjami multimedialnymi MMX. Układ ten będzie oferowany producentom w trzech wersjach. Pierwsza będzie umożliwiać łączenie procesora z płytą główną za pomocą taśmy, druga za pomocą wtyków. Trzecie rozwiązanie, tzw. Mobile Module, pozwoli firmom OEM korzystać z tej samej konstrukcji płyty głównej również w przyszłych generacjach procesorów, prawdopodobnie aż do 1998 r. Mobile Module będzie koncepcyjnie zbliżony do rozwiązania nazywanego "kartami siostrzanymi" (daughter card), które ma być wykorzystane w układach Klamath. Wyposażony zostanie w procesor, pamięć podręczną drugiego poziomu, układy wspomagające. Według przedstawicieli Intela, koncern nie planuje na razie produkcji płyt głównych dla notebooków umożliwiających podłączenie Mobile Module. Zajmą się tym prawdopodobnie niezależne firmy.

Przedstawiciele Cyrixa zapowiadają, iż pierwsze testowe wersje procesora M2 dla notebooków pojawią się w I poł. 1997 r. Koncern zamierza rozpocząć produkcję tego typu układów dla komputerów przenośnych, konkurencyjnych dla intelowskich modeli Pentium Pro z MMX w III kw. 1997 r. Procesory AMD K6 z instrukcjami MMX, ze względu na zaawansowane funkcje zarządzania energią i niską emisję, również będzie można montować w komputerach przenośnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200