Wiedza w zasięgu ręki

Specjaliści już nie czekają, żeby ktoś wysłał ich na szkolenie. Chcą się kształcić na własny rachunek, a firmy oferują wiele możliwości podnoszenia kwalifikacji.

Przynajmniej jedno szkolenie z własnej kieszeni sfinansowało 38% specjalistów IT badanych w lutym i marcu br. „Ten wysoki współczynnik dość jasno wskazuje, że jest to niezwykle konkurencyjny i dynamicznie zmieniający się rynek. Aby pozostać konkurencyjnymi, specjaliści inwestują w swój rozwój zawodowy. Również rosnąca popularność kontraktów B2B spowodowała, że sami pracownicy traktują siebie jak firmę, w którą należy inwestować” – ocenia Mirosława Kowalczuk, dyrektor Działu Productized Services w Hay Group Polska, która to firma przeprowadzała badania.

Wystartuj w maratonie

Nie będę namawiała informatyków, żeby startowali na dystansie 42 km 195 m. Mowa o maratonach programowania, które z legendarnym dystansem mają tyle wspólnego, że trwają długo i dają możliwość sprawdzenia się osobom, które lubią atmosferę zawodów. Uczestnicy maratonu programowania organizowanego w Lublinie przez 36 godz. tworzą aplikacje mobilne i serwisy potrzebne mieszkańcom miasta. Mogą skorzystać m.in. z rad mentorów, nawiązać kontakty z firmami, a najlepsi również otrzymać cenne nagrody. „W naszej firmie stawiamy na młode, kreatywne osoby, dla których programowanie to pasja. Bez wahania zdecydowaliśmy się więc na udział w tym wydarzeniu” – mówi Alexey Shabalovskiy z Embiq sp. z o.o., firmy, która w tym roku dołączyła do grona sponsorów imprezy. „Jako mentor, z pewnością będę mógł wesprzeć uczestników maratonu swoją wiedzą i doświadczeniem. Z chęcią podpowiem, jak najefektywniej wdrożyć ich pomysły w życie. Zwłaszcza że aplikacje mobilne to jedna ze specjalności naszej firmy”.

Zobacz również:

Informatycy specjalizujący się w grach mogą podnieść swoje umiejętności, startując w bezpłatnym maratonie programowania Win10Hacks w Łodzi. Podczas 24-godzinnej imprezy programistycznej można się nauczyć, jak projektować gry na Windows 10 oraz jak stworzyć uniwersalną aplikację, która będzie działać na pięciu platformach: smartfonie, tablecie, komputerze, Xbox oraz HoloLens.

Specjalnym gościem tegorocznego hackatonu był Jeff Burton, jeden ze współtwórców Electronic Arts.

Wejdź na platformę

Osobom, które chcą się dokształcać zdalnie w dogodnym dla siebie czasie, można polecić platformę e-learningową dla szkolenia technicznego Certified Network Security Professional – CCNSP. To pierwszy etap certyfikacji, jaki specjalistom IT oferuje Cyberoam. Z platformy można korzystać przez całą dobę z dowolnego urządzenia i bez żadnych ograniczeń.

Wirtualna platforma dostępna jest dla wszystkich partnerów i klientów Cyberoam oraz profesjonalistów IT. Kursanci sami ustalają tempo nauki. Dodatkowo uczestnikom zapewniono stały dostęp do wirtualnych trenerów, którzy niezależnie od pory dnia odpowiedzą na ich pytania. Istnieje także możliwość zainicjowania na czacie dyskusji z innymi osobami korzystającymi z platformy i wspólne omówienie wybranego zagadnienia.

Wśród treści zamieszczanych na platformie znajdują się krótkie, interaktywne moduły wideo z opcją zatrzymania i ponownego uruchomienia w innym terminie, prezentacje ćwiczeń laboratoryjnych oraz podręcznik online z licznymi grafikami. Uczestnikom kursu udostępniono także możliwość tworzenia własnego laboratorium przy użyciu wirtualnych narzędzi Cyberoam. By przejść do kolejnego modułu, trzeba zaliczyć poprzednie (uzyskać pozytywne oceny).

„Szkolenia i zdobywanie wiedzy to kluczowy warunek rozwoju. Od lat realizujemy strategię, której celem jest zwiększenie liczby ekspertów mogących pochwalić się naszymi certyfikatami technicznymi. Uruchomienie wirtualnej platformy, a tym samym sprawienie, że szkolenia są jeszcze łatwiejsze, a jednocześnie bogatsze w treści i bardziej interaktywne, to kolejny krok w jej realizacji” – mówi Paweł Śmigielski, Country Channel Manager Cyberoam. Osoby zainteresowane szkoleniem mogą zarejestrować się na portalu eConnect.

W kierunku biznesu

Sytuacja rynkowa i rozwój technologii powodują, że informatycy na kolejnych szczeblach kariery muszą coraz bardziej angażować się w rozwój firmy. Żeby im to ułatwić, firma doradcza Deloitte uruchomiła „CIO Programme”, czyli ścieżkę szkolenia umiejętności biznesowych i zarządczych.

„Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że dyrektorzy IT muszą i będą mieć coraz większy wpływ na strategię biznesową firmy. Chcemy dostarczać im wiedzę, która wykracza poza ich dotychczasowe kompetencje, oraz sprawiać, by stali się pełnoprawnymi partnerami dla CEO i CFO. Naszym celem jest obalenie mitu, że zadania działów IT ograniczają się jedynie do sprawowania kontroli nad systemami teleinformatycznymi” – mówi Andrzej Lachowski, partner oraz lider zespołu Technology Integration i FSI Consulting w Deloitte.


TOP 200