Więcej szybkiego internetu w całej Polsce

Zakończył się bezprecedensowy nabór wniosków o dofinansowanie do budowy sieci szybkiego internetu. Pula finansowania to niemal 9 mld zł.

Unpslash

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że zakończył się największy w historii nabór wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam. To największa w historii inwestycja w budowę sieci telekomunikacyjnej podzielona na dwie części, dzięki której szybki internet o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dotrze do ponad 1,6 mln miejsc. „64 operatorów złożyło rekordową liczbę 307 wniosków na dofinansowanie w ramach 187 obszarów – to bezprecedensowa sytuacja. Projekt opiewa na kwotę prawie 9 mld złotych i jest to największa inwestycja w tym obszarze, jaką kiedykolwiek poczyniliśmy w Polsce. Operatorzy zadeklarowali 750 mln jako kwotę inwestycji własnych, niezależnych od dofinansowania, co świadczy o ich olbrzymim zaangażowaniu w ten projekt” – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Obecnie dostęp do internetu – wg GUS – ma już 98% polskich gospodarstw domowych. Gorzej nieco wygląda jego szybkość i stabilność, zwłaszcza poza dużymi miastami. Od 2014 w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa sukcesywnie poprawiano dostęp do internetu szerokopasmowego w obszarach, w których przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie dostarczali takich usług. Ponad 4 mld zł, w większości z Pieniądze z funduszy unijnych dofinansowały budowę sieci, która swoim zasięgiem obejmie ponad 2 mln gospodarstw domowych.

Zobacz również:

  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech

Odbędą się dwa nabory. Dla celów realizacji projektu Polskę podzielono na 402 obszary inwestycyjne.

Od 4 lipca do 4 sierpnia br. trwał nabór do inwestycji C1.1.1 KPO.

Priorytet I: Zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego w ramach FERC (wkrótce zostanie uruchomiony).

Całość projektu szacowana jest na ponad 10 mld złotych – to niemal podwojenie kwoty, która od 2015 roku była przeznaczana na działania, których celem jest zwiększenie zasięgu sieci.

Jednym z dodatkowych kryteriów oceny projektów w ramach naboru wniosków „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam”, które premiują wnioskodawców, realizujących na terenie projektu więcej inwestycji własnych, jest deklaracja kwoty inwestycji własnych.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało także, że podczas naboru zastosowano nową metodę szacowania wartości inwestycji i ustalania jej warunków.

Informację o miejscach, w których CPPC otrzymało wnioski o dofinansowanie inwestycji w budowę sieci telekomunikacyjnej można znaleźć pod tym linkiem. Resort uruchomił także wyszukiwarkę punktów adresowych.

Pula punktów adresowych dotyczy wyłącznie I części inwestycji – kolejne mogą pojawić się w II części bądź w innych działaniach.

CPPC rozpoczęło już proces oceny złożonych wniosków.

Ministerstwo niedługo ogłosi rozpoczęcie kolejnej kolejną rundę inwestycyjną, tym razem w ramach Priorytetu I FERC. Tym razem chcemy zainwestować publiczne środki w budowę sieci szybkiego internetu na 152 obszarach.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200