Więcej szerokopasmowego Internetu

Każdego dnia ub. r. na świecie przybywało 112 tys. nowych abonentów szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii Digital Subscriber Line. Przez cały rok przybyło ich 41 mln, co powiększyło globalną liczbę użytkowników DSL do 138,8 mln.

Raport, przygotowany przez firmę badawczą Point Topic na zlecenie DSL Forum, wskazuje, iż w ciągu roku nastąpił 42 proc. wzrost liczby użytkowników cyfrowych łącz abonenckich. Tradycyjnie już największą liczbę abonentów usług DSL odnotowano w Unii Europejskiej (wzrost o 53 proc. w stosunku do 2004 roku) - do grona użytkowników szerokopasmowego internetu dołączyło kolejne 16,7 mln osób, a całkowita ich liczba wyniosła 48,2 mln. W skali światowej do krajów UE należy ponad 1/3 rynku usług DSL. Najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem świata, biorąc pod uwagę rynek usług szerokopasmowych, okazał się Środkowy Wschód wraz z Afryką. W ciągu 12 miesięcy ub. r. nastąpił tam przyrost liczby abonentów o 112,5 proc., osiągając pułap prawie 3 mln abonentów. O niemal 80 proc. zwiększyła się liczba linii DSL w krajach Ameryki Łacińskiej, głównie za sprawą inwestycji w sieci telekomunikacyjne na terenach Brazylii i Meksyku.

Więcej szerokopasmowego Internetu

DSL na świecie

W ubiegłym roku do grona krajów, gdzie doliczono sie ponad miliona łączy DSL, dołączyły kolejne państwa, głównie z Europy. Do listy TOP 20 w 2005 r. weszły Szwecja, Szwajcaria, Meksyk, Polska i Turcja. Prym wśród państw o największej liczbie użytkowników cyfrowych łącz abonenckich wiodą Chiny (26,359 mln). Zaraz za Państwem Środka ulokowały się Stany Zjednoczone (18,834 mln) oraz Japonia (14,540 mln).

Więcej szerokopasmowego Internetu

Top 20 - kraje o największej liczbie abonentów DSL

Na rynkach wschodzących znaczne ożywienie inwestycji w DSL można zauważyć m.in. w Czechach, Rosji, Tajlandii, Malezji, Nowej Zelandii oraz Wenezueli (80 proc. wzrostu liczby użytkowników w stosunku do 2004 roku). Procentowo najszybciej pod tym względem rozwijały się Indie, które zanotowały 400 proc. skok chętnych na korzystanie z szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Według analityków Point Topic, coraz więcej państw dysponuje infrastrukturą telekomunikacyjną, przystosowaną do świadczenia usług DSL. W 17 badanych krajach przynajmniej 20 proc. łączy umożliwia korzystanie z szerokopasmowego dostępu do Internetu. Przodują na tym polu takie regiony, jak: Południowa Korea (28,1 proc.), Tajwan (27,9 proc.) i Francja (27,6). W niedługim czasie do tego grona dołączą również Niemcy i Szwecja (obecnie 19 proc. pokrycia łączami cyfrowymi) oraz kraje o mniejszej populacji, takie jak Islandia oraz Nowa Zelandia (również 19 proc.).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200