Więcej sprzętu niż programów

Zaledwie kilka aplikacji graficznych wykorzystuje już w pełni możliwości nowego procesora Pentium MMX.

Zaledwie kilka aplikacji graficznych wykorzystuje już w pełni możliwości nowego procesora Pentium MMX.

Po wprowadzeniu przez Intela 4 nowych modeli procesorów Pentium wyposażonych w multimedialne instrukcje MMX - 166 i 200 MHz dla komputerów PC oraz 150 i 166 MHz dla notebooków, większość producentów zapowiedziała dostarczenie na rynek - w niedługim czasie - gotowych zestawów. W Polsce własne modele komputerów PC z nowymi układami wprowadzają już do sprzedaży: nowosądecki Optimus i wrocławskie JTT. Tymczasem niewielka liczba aplikacji wykorzystuje możliwości MMX.

Procesor to nie wszystko

Dzięki procesorom MMX wydajność dostępnych obecnie na rynku starszych wersji aplikacji multimedialnych ma wzrosnąć o ok. 10-20%.Większy wzrost wydajności przetwarzania obrazu, wideo, dźwięku oraz grafiki trójwymiarowej można będzie osiągnąć, dopiero wówczas gdy na rynku pojawią się aplikacje, umożliwiające obsługę 57 nowych instrukcji multimedialnych. Aby przekonstruować starsze wersje swoich aplikacji, producenci oprogramowania będą musieli skorzystać z narzędzia dostarczonego przez Intela (VTune). Muszą przeanalizować kod aplikacji, odnaleźć w nim miejsca, w których wykorzystanie instrukcji MMX w znacznym stopniu zwiększy wydajność przetwarzania, następnie zaś zmienić kod i ponownie go skompilować. W opinii programistów, jest to zadanie bardzo pracochłonne. Intel twierdzi jednak, że wydajność aplikacji zaprojektowanych specjalnie dla MMX wrośnie o ok. 60%.

Najpopularniejsze gry

W tydzień po premierze procesorów Pentium MMX na światowym rynku dostępne były przede wszystkim gry, wykorzystujące pełne możliwości nowych układów. W sprzedaży pojawiły się również programy edukacyjne (Ultimate Human Body 2 DK Multimedia, The Timetables of Technology) i rozrywkowe (Visual Home Deluxe, The Third Dimension).

Wśród aplikacji do zastosowań profesjonalnych na razie na rynku dostępny jest jedynie PhotoDeluxe Adobe Systems, Director 5.0 Macromedii, Easy Photo produkcji Strom Technology, XG SoftSynthesizer Yamahy oraz SoftDV Codec Sony. Rozpoczęcia prac nad nowymi wersjami aplikacji graficznych dla Pentium MMX nie zapowiedział kanadyjski Corel oraz wielu innych, znanych producentów oprogramowania, służącego do przetwarzania obrazu. Dpiero za dwa miesiące Intel przystosuje do obsługi multimedialnego Pentium swój system wideokonferencyjny Video Phone.

MMX po polsku

Według przedstawicieli firmy Nexus, zajmującej się tworzeniem oprogramowania multimedialnego, wchodzącej w skład holdingu Optimusa, do kwietnia br. większość programów edukacyjnych i gier zostanie przystosowana do korzystania z możliwości procesora Pentium MMX. Początkowo Nexus zapowiadał premierę oprogramowania w wersji dla MMX na styczeń br. Dwie gry przygotowywane przez oddział Optimusa, które pojawią się na rynku w br., zostaną od razu wyposażone w obsługę Pentium MMX.

Specjaliści z Super Memo World, producenta oprogramowania do nauki języków obcych, powiedzieli, że w kolejnej wersji pakietu Super Memo 8 uzupełnionego o technologię Genius, prawdopodobnie zostanie wdrożona obsługa multimedialnych rozszerzeń. Producent Super Memo zastrzegł jednak, iż obsługa 57 nowych instrukcji będzie wbudowana do pakietu, o ile nie okaże się to zadaniem zbyt pracochłonnym, wymagającym zmiany dużej części stworzonego już kodu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200