Więcej ofert, wyższe pensje

W ostatni półroczu znacząco wzrosło wynagrodzenie specjalistów i menedżerów w branży IT i telekomunikacyjnej - wynika z najnowszego raportu płacowego opublikowanego przez firmę rekrutacyjną HAYS Poland. W branży tej nadal jednak można zauważyć dość duże proporcje w zarobkach pomiędzy województwem mazowieckim a innymi rejonami Polski.

Kryzys na rynku pracy polskich specjalistów i menedżerów coraz bardziej idzie w zapomnienie. "W pierwszym półroczu 2011 wyraźny wzrost zleceń, odmrażanie wcześniej wstrzymanych projektów rekrutacyjnych oraz zwiększona ilość nowych wakatów mogą świadczyć, iż rynek kandydata wraca na dobre" - twierdzi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający HAYS Poland. Firmy nie wstrzymują już rekrutacji z powodu sytuacji gospodarczej. Z najnowszego raportu płacowego opublikowanego przez HAYS wynika, że w ostatnim półroczu znacząco wzrosło wynagrodzenie specjalistów i menedżerów w branży IT i telekomunikacyjnej. Pracodawcy maja świadomość konieczności podnoszenia widełek płacowych, jeśli chcą pozyskać wyspecjalizowanych pracowników z branży IT.

Szczególnie w obszarze stanowisk programistycznych gdzie zapotrzebowanie na tego typu pracowników jest ogromne. Skutki kryzysu najbardziej odczuł sektor związany ze sprzedażą rozwiązań IT. Jednak w chwili obecnej można obserwować wzmożone zapotrzebowanie na handlowców. Brak inwestycji w infrastrukturę IT przez ostatnie dwa lata spowodowały, iż firmy musza teraz nadrobić zaległości a do tego potrzebni im są wykwalifikowani pracownicy. Firmy powiększają swoje zespoły IT, bądź tworzą nowe.

Pracodawcy najczęściej poszukują specjalistów w rozwiązaniach e-commerce. Firmy rozwijają nowe rozwiązania takie jak Internet banking, płatności internetowe itp., poszukując głównie programistów ze znajomością JAVA, J2EE lub ze znajomością Microsoft SharePoint. Na więcej ofert pracy mogą także liczyć osoby ze znajomością platformy Cognos, baz danych Oracle i rozwiązań proponowanych przez IBM. Na rynku najmniej wakatów skierowanych jest do menedżerów, choć w pewnym stopniu jest to związane z ogólnie mniejszą rotacją na tego typu stanowiskach.

Na wysokość wynagrodzenia wpływa każdy uzyskany dyplom czy certyfikat. Osoba, która swoje doświadczenie ma poparte zdanym egzaminem może liczyć na wyższą pensję. Absolwenci szkół technicznych mogą zaś liczyć na większe zainteresowanie pracodawców niż osób z dyplomem uniwersytetu. Natomiast absolwenci najbardziej uznanych uczelni ekonomicznych są poszukiwani głównie na stanowiska analityków biznesowych.

Co ciekawe zarobki menedżerów w wielu branżach spoza województwa mazowieckiego powoli wyrównują się z tymi osiąganymi w stolicy. Nie dotyczy to jednak branży informatycznej. Różnica między najwyższymi wynagrodzeniami WEB Designerów może wynieść prawie 6 500PLN (mazowieckie 13 000 PLN, śląskie 10 000 PLN, wielkopolskie 8 000 PLN, dolnośląskie 6 800 PLN), a Kierowników IT nawet 18 000 PLN (mazowieckie 40 000PLN, pomorskie 30 000PLN, małopolskie 25 000PLN a śląskie 22 000PLN).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200