Więcej o Merced

Na Microprocessor Forum w kalifornijskim San Jose przedstawiciele Intela i Hewlett-Packarda ujawnili kilka szczegółów dotyczących budowy procesora Merced, jako pierwszej implementacji architektury IA-64.

Na Microprocessor Forum w kalifornijskim San Jose przedstawiciele Intela i Hewlett-Packarda ujawnili kilka szczegółów dotyczących budowy procesora Merced, jako pierwszej implementacji architektury IA-64.

Pracownik działu marketingu firmy Intel, odpowiedzialny za nadawanie roboczych nazw nowym konstrukcjom procesorów - prawdopodobnie jest zamiłowanym geografem (spod znaku Wodnika), gdyż nowe typy procesorów, jakie wchodzą na rynek, zostały określone nazwami rzek, wpadających do Pacyfiku. Po procesorze Klamath (rzeka w Kalifornii, czyli układzie Pentium II) ukaże się Deschutes (rzeka w Oregonie - Pentium Pro dla notebooków), następny to Katmai (rzeka na Alasce, czyli ulepszony Dechutes z rozszerzoną listą poleceń MMX2), Wilamette (rzeka w Oregonie i jednocześnie procesor dla komputerów klasy desktop, szybszy od poprzedników o ok. 50%) i Merced (rzeka w Kalifornii), który może spowodować rewolucję na światowym rynku komputerowym.

Od początku porozumienia Hewlett-Packarda z Intelem wszystkie informacje dotyczące budowy procesora są strzeżone. Większość wiadomości, które docierały do mediów, pochodziły z nieoficjalnych źródeł i w dużym stopniu opierały się wyłącznie na przypuszczeniach. Spotkanie prasowe, które odbyło się 14 października br. podczas prestiżowej konferencji Microprocessor Forum w stolicy Doliny Krzemowej, jest pierwszym, na którym przedstawiciele obu firm zdecydowali się omówić założenia architektury systemów z procesorem Merced, będącej pierwszą implementacją IA-64.

Zmiana pokoleniowa

Układ Merced definitywnie kończy architekturę x86 i zapoczątkowuje nową, opartą na IA-64 (Intel Architecture-64). Tym kryptonimem oznaczono 64-bitową listę rozkazów, opracowaną przez Intela i Hewlett-Packarda we wspólnym przedsięwzięciu nazwanym Tahoe (jezioro na pograniczu Nevady i Kalifornii). Podzbiorem specyfikacji IA-64 jest rodzina 32-bitowych rozkazów procesorów x86 (czyli IA-32), co w konsekwencji pozwoli na uruchomianie bezpośrednio na platformie Merced zarówno 32-bitowych aplikacji Windows, jak i 64-bitowych programów dla systemów unixowych. Ten fakt uznawany jest za jedną z podstawowych zalet Merced - wsteczna zgodność z wykorzystywanym obecnie oprogramowaniem.

Pełną szybkość przetwarzania Merced uzyska we współpracy z oprogramowaniem 64-bitowym. Do czasu ukazania się na rynku zapowiadanej 64-bitowej wersji Windows NT można będzie korzystać wyłącznie z 64-bitowego oprogramowania dla unixowych systemów operacyjnych. Według zapowiedzi przedstawicieli obu firm, procesor Merced będzie szybszy od oferowanych obecnie procesorów RISC i CISC. Zawdzięczać to ma technologii EPIC (Explicit Parallel Instruction Computing Technology), która zrywa z sekwencyjnym sposobem przetwarzania instrukcji - jej zadaniem jest przewidywanie, którą funkcję należy przetwarzać, co prowadzi do znacznego zmniejszenia liczby skoków czy przetwarzanych wątków.

Pierwszy Merced pojawi się na rynku w 1999 r. - będzie wyprodukowany przy użyciu opracowywanej technologii 0,18 mm, co zapewni duże upakowanie elementów na płytce półprzewodnikowej i możliwość pracy przy dużych częstotliwościach. Jak zapowiedziano na szczycie przemysłu półprzewodników, pierwszy układ będzie pracował z częstotliwością 500 MHz. Mówi się także tym, że kolejne wersje będą taktowane zegarem o częstotliwości ponad 1 GHz. Jednocześnie Intel prowadzi prace nad następcą Merceda, który ukaże się w 2001 r.

Procesory Merced będą oferowane zarówno na rynek komputerów typu desktop i przenośnych dla domu czy niewielkiej firmy (jako implementacja IA-32), jak i dla stacji roboczych i serwerów pracujących pod kontrolą Windows NT i Unix, stosowanych w systemach dla fabryk czy dużych przedsiębiorstw (implementacja IA-64).

Aby przygotować wejście procesorów Merced na rynek, Intel przez ostatnie lata współpracował z ponad 20 firmami - m.in. Compaq, Dell, HP, Hitachi, ICL, NCR, Microsoft, Oracle, SAP, SAS, SCO, Sequent, Siemens Nixdorf, Unisys. Warto jednocześnie dodać, że firmy HP i SCO pracują nad nową generacją 64-bitowego Unixa dla Merced opartego na tzw. trójwymiarowej architekturze (tzw. 3DA Unix). Nowo powstały Unix ma być skalowalny, począwszy od tanich komputerów klasy desktop, na ogromnych serwerach dla dużych przedsiębiorstw skończywszy.

Zdaniem analityków, perspektywy Merced są bardzo zachęcające - zamiast kilku niezbyt przystających do siebie obszarów ofertowych (korzystających z procesorów Pentium, Alpha, MIPS, SPARC, PA RISC), może za kilka lat stanie się realny ogólny i elastyczny standard, który połączy światy małych, średnich i ogromnych systemów komputerowych.

Paul Rubinfeld, jeden z konstruktorów procesora Digital Alpha powiedział - „Projekt Merced to coś więcej niż tylko zawiłości technologiczne - oni zamierzają wdrożyć wszystkie możliwe do osiągnięcia rodzaje kompatybilności”.


TOP 200