Więcej megaherców, mniej mocy

AMD sięga po nowe rekordy wydajności. VIA wprowadza na rynek procesory konkurencyjne do Celerona i K6. NEC zapowiada układ o rekordowo małym poborze mocy.

AMD sięga po nowe rekordy wydajności. VIA wprowadza na rynek procesory konkurencyjne do Celerona i K6. NEC zapowiada układ o rekordowo małym poborze mocy.

Advanced Micro Devices (AMD) wprowadziła na rynek procesor Athlon 850 MHz, po raz kolejny sięgając po tytuł producenta najwydajniejszych układów dla komputerów PC. Nieco wcześniej, na początku lutego AMD zaprezentowała prototypowy model procesora o częstotliwości 1,1 GHz, a Intel - Pentium III 1 GHz. Można oczekiwać, że - szybciej niż zapowiadano - w sprzedaży pojawią się układy przełamujące barierę 1 GHz (nie korzystające ze specjalnych systemów chłodzenia), choć zarówno przedstawiciele Intela, jak i AMD unikają precyzowania, kiedy to nastąpi.

Nieco w cieniu tych osiągnięć pojawiają się doniesienia o procesorach mniejszej wydajności, ale o szczególnie niskim poborze mocy. Układy takie, o nowej architekturze są opracowywane m.in. przez firmy Transmeta i NEC. Z kolei VIA Technologies zaprezentowała nowe, tanie procesory Joshua, które mają konkurować z Celeron i AMD K6.

Cena wydajności

Premiery nowych, wydajnych procesorów następują ostatnio w kilkutygodniowych odstępach, szybciej niż na rynku pojawiają się komputery PC z poprzednimi wersjami układów. Dostępność najnowszych procesorów jest ograniczona - z reguły wymagają one importu na zamówienie. Jednocześnie sami producenci starają się zmniejszyć popyt. Najwydajniejsze układy są bardzo drogie - katalogowa cena Athlon 850 MHz wynosi aż 849 USD (w partiach 1000 sztuk).

Toteż w komputerach sprzedawanych masowo instalowane są znacznie mniej wydajne, tańsze procesory poprzednich generacji, takie jak Celeron lub AMD K6. Ostatnio pojawił się nowy (lub może odnowiony) konkurent dla tej klasy układów. VIA Technologies zaprezentowała procesory Joshua o częstotliwości do 500 MHz, wykorzystujące technologie opracowywane wcześniej przez Cyrix (przejętą przez VIA). Joshua jest odpowiednikiem Celeron i może być instalowany w płytach głównych z gniazdem Socket 370. Procesor obsługuje 133 MHz szynę systemową i zestaw instrukcji multimedialnych 3DNow! opracowany przez AMD. Przewidywane ceny układów mają być na poziomie ok. 40-50 USD.

Architektury małych układów

Niedługo po ujawnieniu informacji o miniaturowych procesorach nowej generacji, opracowywanych przez nie znaną dotąd firmę Transmeta, również NEC ogłosił, że pracuje nad układami o małym poborze mocy przeznaczonymi dla urządzeń przenośnych. W odróżnieniu od Transmety, która już wprowadza układy na rynek, nowa generacja mikroprocesorów NEC MP98 pojawi się prawdopodobnie dopiero za ok. 2 lata.

Zaprezentowany przez NEC prototyp procesora MP98 125 MHz ma wydajność ok. 1 GIPS (mld instrukcji na sekundę) przy poborze mocy mniejszej niż 1 W. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, jest to światowy rekord. Układ ma oryginalną konstrukcję. Składa się z 4 jednostek CPU, które są uruchamiane kolejno w zależności od wymagań na moc obliczeniową. Jeśli pracuje tylko pojedynczy układ wewnętrzny, np. przy obsłudze funkcji klawiatury, zużywana moc spada do poziomu 50 mW, a w trybie uśpienia (stand-by) - do 0,5 mW. Prototyp MP98 został wykonany w technologii 0,15 ľm. Rdzeń procesora jest zasilany napięciem 1,2-1,8 V, a układy zewnętrzne I/O - 3,3 V.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200