Więcej mandatów na drogach dzięki AI

W Wielkiej Brytanii testowane jest wykorzystanie kamer AI do kontrolowania kierowców na drogach – w Kornwalii w ciągu 3 dni na łamaniu przepisów przyłapanych zostało niemal 300 kierowców.

Fot. Janitors/Pixabay

Kierowcy ci nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa lub korzystali z telefonów komórkowych.

To dopiero początek tej drogi – na razie kamery wykorzystują sztuczną inteligencję do wykrywania potencjalnych wykroczeń, jednak wszystkie obrazy są przeglądane przez pracowników policji.

Jak podaje portal BBC, system wykorzystuje szereg kamer o dużej szybkości migawki, lampę błyskową na podczerwień oraz system soczewek i filtrów do rejestrowania wyraźnych obrazów przejeżdżających pojazdów.

Zobacz również:

  • Tak znany futurolog widzi przyszłość AI
  • Apple zapędziło się w kozi róg - Xcode potrzebuje 16 GB RAMu
  • Łącze z telefonem otrzymuję funkcję OCR

Obrazy te są przeglądane przez oprogramowanie AI, a te zidentyfikowane jako mogące zawierać dowody przestępstwa są anonimizowane i wysyłane do przeglądu przez człowieka, w celu potwierdzenia, że doszło do przestępstwa.

Adrian Leisk, szef ds. bezpieczeństwa drogowego w policji Devon i Kornwalii, powiedział: "Wykorzystujemy tę nową technologię, aby wysłać jasny komunikat do każdego, kto nadal korzysta z telefonu za kierownicą - zostaniesz złapany".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200