Więcej komórek z Linuksem

DoCoMo, największy japoński operator telekomunikacyjny, opracował zestaw narzędzi, który ma ułatwić tworzenie i testowanie aplikacji do telefonów komórkowych trzeciej generacji działających pod kontrolą systemów Symbian i Linux.

Na udostępniony przez DoCoMo zestaw składają się specjalne oprogramowanie middleware, dodatki do systemów operacyjnych, przykładowe sterowniki sprzętowe oraz programowe emulatory telefonów komórkowych dla komputerów PC.

Większość z nowych aparatów 3G dostępnych w sieci DoCoMo będzie wyposażonych w system Linux lub Symbian. "Raczej nie będziemy inwestować w platformę Microsoftu" - twierdzą przedstawiciele firmy. Microsoft ma jednakże na swoim koncie pierwsze sukcesy w komórkowej branży. Z telefonicznej wersji Windows korzystają już Samsung, Orange, Mio czy Motorola.

Wykorzystaniem platformy Linux w telefonach komórkowych zainteresowali się partnerzy DoCoMo do których należą m.in. NEC, Panasonic i Fujitsu. Panasonic myśli głównie o lokalnym rynku japońskim. Koncern NEC przewiduje już natomiast wprowadzenie do oferty linuksowych telefonów na rynki międzynarodowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200