Więcej cache dla serwerów i Hyper Threading dla PC

Intel: procesor Xeon wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej. Debiutuje Pentium 4 3,06 GHz.

Intel: procesor Xeon wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej. Debiutuje Pentium 4 3,06 GHz.

Trzy nowe modele procesorów Intela są przeznaczone do instalowania w serwerach 4-procesorowych.

Są to: układy Xeon MP z zegarem 1,5 i 1,9 GHz, wyposażone w 1 MB pamięci podręcznej, oraz model z zegarem 2 GHz i pamięcią cache trzeciego poziomu o pojemności 2 MB. Warto przypomnieć, że pamięć o pojemności 2 MB była wcześniej stosowana w starszych procesorach Pentium III, ale wraz z wprowadzeniem generacji układów Xeon o nazwie Foster Intel zmniejszył ją do 1 MB.

Nowe procesory, określane roboczo Gallatin, są pierwszymi układami Xeon MP wytwarzanymi przy zastosowaniu technologii 0,13 µm (układy Foster były produkowane w technologii 0,18 µm). Podobnie jak wcześniejsze wersje Xeon MP, wykorzystują technologię Hyper Threading (praca wielowątkowa).

Producenci już ogłosili wprowadzenie do sprzedaży serwerów wyposażonych w nowy Xeon MP. Hewlett-Packard zastosuje układy Gallatin w 4-procesorowych serwerach ProLiant ML570. Ośmioprocesorowe ProLiant DL760 mają trafić na rynek na początku 2003 r. W ofercie IBM pojawiły się 4-procesorowe xSeries x255 i 8-procesorowe x440. W grudniu br. wejdą na rynek modele z serii x360. Według IBM ceny są porównywalne z cenami modeli ze starszymi wersjami Xeon MP. Również Fujitsu-Siemens zapowiada, że przed końcem tego roku wprowadzi serwery Primergy H450, R450 i T450 z Xeon MP Gallatin. Według FSC przeprowadzone testy wykazały, iż komputery te będą miały o 29% lepszą wydajność od podobnych modeli ze starszymi wersjami Xeon (w teście TPC-C systemu 4-procesorowego osiągnięto wynik 68000 tpm_C).

Wiele wątków dla PC

W 10 dni po premierze Gallatin Intel zaprezentował najwydajniejszy obecnie procesor dla PC - Pentium 4 3,06 GHz. Ma on nie tylko szybszy zegar, ale jest też pierwszym układem dla PC obsługującym w technologię Hyper Threading stosowaną od lutego 2002 r. w procesorach Xeon.

Jak twierdzą przedstawiciele Intela, Hyper Threading umożliwi zwiększenie wydajności o 20-30% (zależnie od rodzaju aplikacji). Wcześniejsze, niezależne testy układów Xeon zdają się potwierdzać te prognozy. Intel zapowiedział, że Hyper Threading będzie implementowany we wszystkich nowych modelach procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200