Więcej, ale znacznie drożej

Polska wersja Domino zapowiadana jest na kwiecień 1997 r. - trzy miesiące po światowej premierze.

Polska wersja Domino zapowiadana jest na kwiecień 1997 r. - trzy miesiące po światowej premierze.

W styczniu 1997 r. ma pojawić się nowa wersja oprogramowania do obsługi pracy grupowej Lotus Notes. Producent postanowił zmienić nazwę systemu z Lotus Notes na Lotus Domino 4.5: Powered by Notes. Jak powiedział Jacek Zaremba, dyrektor polskiego oddziału firmy Lotus Developement, zapadła już decyzja o polonizacji nowej wersji tego oprogramowania, a wstępna data pojawienia się jej na naszym rynku została wyznaczona na kwiecień przyszłego roku. Podobnie jak w przypadku wersji Notes 4.1, na polski przetłumaczone zostanie tylko oprogramowanie klienckie.

Według ostatnich informacji udzielonych przez firmę, cena Lotus Domino, w wersji na serwer, ma wynosić na rynku amerykańskim 995 USD, a więc ponad dwa razy więcej niż obecnie dostępna wersja 4.1 (475 USD). Na wzrost ceny wpłynęło prawdopodobnie rozszerzenie możliwości tego oprogramowania, które - obok dotychczasowych funkcji ma pełnić rolę serwera internetowego i intranetowego. Cena i nazwa wersji klienckiej Lotus Domino 4.5 ma pozostać ta sama. Producent przewidział specjalną ofertę na licencje klienckie serwera Domino dla oprogramowania, które zostało stworzone dla innych platform niż Notes. Takie licencje klienckie mają kosztować 35 USD. Nie jest jeszcze znana cena Lotus Domino w Polsce. Można się jednak spodziewać się, że będzie ona wyższa niż amerykańska. Z przeprowadzonej przez nas sondy telefonicznej wśród dystrybutorów produktów Lotusa wynika, że dostępna na rynku wersja Notes 4.1 jest prawie dwukrotnie droższa niż w USA.

Za pakiet dodatkowych usług, nazwany Domino Advanced Services, oferujący m.in. możliwość korzystania z rozwiązań klastrowych dla systemu operacyjnego Windows NT Microsoftu i narzędzia do śledzenia pracy serwera, klienci Lotusa będą musieli zapłacić dodatkowo 1000 USD (cena na pojedynczy serwer). Wersja Domino dla serwerów wieloprocesorowych (niezależnie od liczby procesorów, od 2 do 8) ma kosztować 2995 USD.


TOP 200