Więcej Vodafone w Polkomtelu

PKN Orlen zamierza sprzedać swój pakiet w Polkomtelu, który może trafić do Vodafone - pisze Parkiet. W zamian Skarb Państwa oczekuje ugody w sporze właścicielskim wokół operatora sieci komórkowej Plus.

Vodafone może za rok mieć nawet 49 proc. akcji Polkomtela - pisze Parkiet. Brytyjski operator może odkupić pakiet PKN Orlen (19,61%), który koncern paliwowy chce sprzedać "im szybciej, tym lepiej" ze względu na coraz większą konkurencję dla operatora Plusa.

Pozostali polscy akcjonariusze KGHM Polska Miedź (19,61%), PSE (17,56 %), Węglokoks (4,00%) zwiększą swoje zaangażowanie dzięki zakupowi akcji, których ma zamiar pozbyć się duński TDC Mobile International (19,61 %). Transakcje blokuje jednak Vodafone, który rozpoczął spór właścicielski na początku ubiegłego roku dotyczący sposobu sprzedaży pakietu Plusa przez - jego drugiego zagranicznego udziałowca.

Parkiet przypomina, że polskim akcjonariuszom spodobała się oferta nabycia akcji po 214,04 euro, zaś realizacja transakcji doprowadziłaby do tego, że kontrolowaliby 75% operatora. Vodafone uznał, że statut spółki został naruszony. Sprawa utknęła w arbitrażu, ale zdaniem Parkietu może przyspieszyć. Vodafone za akcje Orlenu pojdzie na ugodę, zaś pozostałe polskie spółki nabędą akcje TDC za wypłacone do tej pory dywidendy z Polkomtela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200