Więcej Javy w komórkach

Skandynawski producent szacuje, że do końca 2003 roku sprzeda ponad 100 mln telefonów komórkowych, których systemy operacyjne będą obsługiwać technologię Java.

Podczas odbywającej się w San Francisco konferencji JavaOne 2001, prezes koncernu Nokia, oświadczył, że do 2003 roku, fińska firma wprowadzi na rynek blisko 100 mln telefonów komórkowych z zaimplementowaną technologią Java2 MicroEdition (J2ME). Za sprawą samej Nokii, liczba dostępnych na rynku aparatów z Javą może sie więc zwiększyć ponad 30-krotnie. W chwili obecnej jedynie 3 mln abonentów na całym świecie posiada takie telefony.

Implementacja obsługi Javy w telefonach komórkowych pozwoli użytkownikom tych aparatów np. łatwiejsze korztystanie z poczty elektronicznej czy pobranie z Internetu i instalowanie w telefonie dodatkowych aplikacji do odtwarzanie dźwięku, plików wideo czy też gier.Według analiz przeprowadzonych przez amerykanską firmę Evans Data, jedna trzecia programistów tworzących oprogramowanie dla urządzeń bezprzewodowych deklaruje zamiar pisania aplikacji w technologii J2ME, właśnie dla telefonów komórkowych.

Zobacz również:

Prezes Nokii jest przekonany, że jeszcze przed końcem 2002 r. jego firma sprzeda około 50 mln aparatów obsługujących Javę. Pozostałe 50 mln sztuk trafi na rynek do końca 2003 r. Twórca Javy, firma Sun Microsystems, próbuje przekonać producentów telefonów komórkowych do wykorzystywania tej technologii od połowy ubiegłego roku. Obecnie aparaty takie oferuje jedynie kilku operatorów na świecie m.in. japoński NTT DoCoMo oraz amerykański Nextel Communications.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200