Wideokonferencje w Polpaku

TP S.A. liczy, że do końca br. liczba użytkowników sieci Polpak-T przekroczy 1500.

TP S.A. liczy, że do końca br. liczba użytkowników sieci Polpak-T przekroczy 1500.

Podstawowym protokołem uruchomionej w marcu ub.r. sieci Polpak-T jest Frame Relay. Sieć należąca do Telekomunikacji Polskiej S.A. przeznaczona jest do transmisji danych z prędkością od 64 Kb/s do 2 Mb/s, zarówno w kraju, jak i za granicą. Obecnie działa w 48 miastach, zawierając prawie 200 węzłów.

Najczęstszym zarzutem stawianym przez klientów Polpaka-T jest serwis świadczony przez Telekomunikację. Zdaniem kilku warszawskich dostawców Internetu, dla których Polpak jest podstawowym medium transmisji, kłopoty pojawiają się zwykle przy obsłudze konkretnych urządzeń, np. routerów. Rzadko skargi klientów dotyczą przerwania łączności. Dostawcy internetowi w Polsce wykorzystują Polpak-T zarówno do obsługi ruchu przychodzącego, jak i wychodzącego. Niektórzy jednak zapewnili sobie również możliwość korzystania z innych sieci niż PolpaküT, np. polsko-kanadyjska firma ZigZag korzysta z satelitarnej łączności przez IBM Global One.

Paweł Madziar z firmy Polbox, która jest jednym z pierwszych użytkowników sieci, twierdzi, że na początku awarie zdarzały się znacznie częściej. Obecnie kłopoty z łącznością występują sporadycznie. Wcześniejsze przerwy w komunikacji w starszej sieci Polpak były najprawdopodobniej powodem, dla którego został użytkownikiem sieci Polpak-T. "Teraz nie narzekamy ani na przepustowość, ani na łączność" - stwierdził Marek Maciaś, rzecznik Optimus S.A. W przyszłości - jak sądzi Marek Maciaś - właśnie Polpak-T może być dla nowosądeckiej spółki podstawą telekomunikacyjną dla wprowadzanego systemu wspomagającego zarządzanie R/3. PolpaküT pozostanie prawdopodobnie siecią służącą do łączności z Internetem.

Nie tylko IT

W połowie ub.r. TP S.A. zmodyfikowała cennik usług za korzystanie z sieci Polpak-T, aby zahamować masową migrację dotychczasowych użytkowników starego Polpaka. Początkowo klientami przeznaczonej dla dużych instytucji sieci Polpak-T byli dostawcy Internetu. Na korzystanie z usług TP S.A. zdecydowali się oni po ubiegłorocznych podwyżkach cen NASK-u za stosowanie Internetu. Jednak już teraz połowa podłączonych do sieci klientów wywodzi się z innych branż niż informatyczna, szczególnie z banków i ubezpieczeń. Jarosław Kępkowicz, dyrektor Centrum Systemów Informatycznych TP S.A. liczy na to, że pod koniec br. liczba użytkowników sieci wyniesie 1500-2000 podmiotów. "Przyszłością Polpak-T są wideokonferencje i multimedia" - uważa.

Odpowiadając na zarzuty dotyczące obsługi technicznej sieci, Jarosław Kępkowicz twierdzi, że Telekomunikacja zatrudnia kilkudziesięciu specjalistów od technologii Frame Relay, którzy nadzorują działanie Polpaka-T. Uważa, że sporadyczne awarie przy tej wielkości sieci są nieuniknione.


TOP 200