Wideokamery IP zasilane przez LAN

Nawiązane w ubiegłym roku strategiczne porozumienie między firmami Microsens i Axis zaczęło przynosić rezultaty. Pierwsze wspólnie opracowane rozwiązanie, zrealizowane w technologii PoLAN, pozwala na zasilanie dozorowych wideokamer IP AXIS i telefonów IP za pośrednictwem przełącznika instalacyjnego Microsensa.

Zasilanie w energię elektryczną wewnątrz-budynkowych wideokamer dozorowych, jak też instalowanych na zewnątrz pomieszczeń, wymagało do tej pory stosowania odrębnego zasilacza, którego instalacja była kłopotliwa, zarówno z powodu zajmowanego miejsca, jak i braku możliwości bezawaryjnego zasilania urządzeń.

Opracowany wspólnie przez obie firmy moduł PoLAN (Power over LAN)– w połączeniu z firmowym przełącznikiem instalacyjnym Microsensa – zapewnia zasilanie wolnostojących wideokamer cyfrowych oraz innych urządzeń, jedynie za pośrednictwem sieci kablowej LAN przedsiębiorstwa.

Implementacja funkcji zasilania przez sieć rozszerza możliwości zastosowań. Zakres aplikacji sięga od nadzoru procesów przemysłowych w zautomatyzowanych halach produkcyjnych i realizację wideokonferencji w przedsiębiorstwie, do dyskretnej rejestracji ruchu w pomieszczeniach (sklepy, dworce, hotele, lotniska) oraz zdalnego dozorowania zewnętrznych obiektów strzeżonych (parkingi).

Korzystając z rozwiązania, nie ma potrzeby używania oddzielnego zasilania dla lokalnych wideokamer lub innych niewielkich urządzeń peryferyjnych LAN, gdyż energia elektryczna dostarczana przez sieć komputerową pochodzi z tego samego źródła bezawaryjnych UPS-ów, jakie stosuje się w serwerach i komputerach wymagających podwyższonej ochrony zasilania.

Do bezpośredniego zasilania wideokamer IP Axis (firmy Axis AG), sieciowych kamer internetowych IP, punktów dostępowych Wi-Fi czy telefonów IP – instalowanych w obrębie pomieszczeń biurowych – służy tradycyjny miedziany kabel skrętkowy lokalnej sieci ethernetowej 10/100 Base-TX. Przez taki kabel zakończony złączem RJ-45 są też transmitowane wszelkie multimedialne sygnały do sieci lokalnej LAN. Przyłączanie kamer obrazowych nie zaopatrzonych w technologię PoLAN bądź interfejsów niestandardowych, wymaga instalacji dodatkowych rozgałęźników (splitter).

Dołączenie urządzeń do światłowodowej sieci Fast Ethernet dokonuje się przez wieloportowy i inteligentny przełącznik instalacyjny Microsensa, który zawiera mediakonwerter i moduł obsługujący funkcję Power over LAN – zgodnego ze standardem IEEE 802.3af. Do przełącznika jest również dołączone zasilanie (port Ethernet, +48 V DC, maks. 15 W) oraz zewnętrzny tor światłowodowy sieci LAN, transmitujący dane, głos i obraz.

Przełączniki z modułami PoLAN pozwalają na wykorzystanie już istniejącego okablowania strukturalnego przedsiębiorstwa, uzupełnianego jedynie o niektóre elementy infrastruktury komunikacyjnej (przełącznik centralny, przełączniki instalacyjne, splitters) – instalowane według indywidualnych potrzeb.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200