Widenius: niech Oracle odsprzeda MySQL!

Michael "Monty" Widenius, współtwórca MySQL uważa, że Oracle powinien pozbyć się open source'owej bazy danych MySQL, przejętej wraz z Sun Microsystems. W ten sposób Oracle rozwiąże problem wszczętego niedawno postępowania Komisji Europejskiej, która będzie badać wpływ transakcji na europejski rynek baz danych i przejęcie Suna szybciej dojdzie do skutku.

Michael "Monty" Widenius na łamach bloga twierdzi, że wątpliwości KE są całkowicie uzasadnione. Oracle powinien odsprzedać MySQL i szybko przejąć Sun, bez narażania go na postępujące straty wynikające z niepewnej sytuacji spółki, szacowanych przez Oracle na 100 mln USD miesięcznie. Widenius opuścił Sun Microsystems w lutym. MySQL został przejęty przez Suna w styczniu 2008 roku za 1 mld USD.

Nowy dom dla MySQL

MySQL potrzebuje innego domu niż Oracle, miejsca, w którym nie będzie konfliktu interesów, czy i w jaki sposób baza danych powinna być dalej rozwijana - pisze Widenius. Jego firma Monty Program pracuje obecnie nad bazą MariaDB, odnogą MySQL.

Ten punkt widzenia potwierdza Florian Mueller, były udziałowiec MySQL i unijny ekspert (z sukcesem przeprowadził antypatentową kampanię), który współpracuje ponownie ze spółką Wideniusa, wspierając również KE w tej sprawie, dostarczając analiz i ekspertyz na temat potencjalnych skutków transakcji.

"Najważniejszym celem jest znalezienie innego niż Oracle właściciela dla tej bazy danych, który będzie ją rozbudowywał i konkurował z innymi produktami, w tym także Oracle" - twierdzi Florian Mueller.

Widenius na swoim blogu nie wskazał konkretnego kupca, który mógłby odkupić MySQL oraz czy sam bierze to pod uwagę. Mueller uważa z kolei, że przyszły nabywca powinien mieć odpowiednie kompetencje techniczne, duże zasoby i żadnego konfliktu interesów w rozwoju tego produktu.

Oracle czy inni?

Tymczasem wygląda na to, że Oracle nie zamierza pozbywać sie MySQL. Larry Ellison podczas tegorocznej konferencji OpenWorld zapowiedział, że zwiększy inwestycje w rozwój tej bazy.

"Gdyby Ellison zmienił zdanie i zdecydował sprzedać MySQL, na szczycie listy kupców powinny znaleźć się open source'owe firmy jak Red Hat czy Novell" - uważa Bo Lykkegaard, analityk IDC.

Głos w sprawie zabrał wcześniej także Marten Mickos, były dyrektor generalny firmy MySQL, a później wiceprezes działu baz danych Sun Microsystems. W oficjalnym liście otwartym do Komisji Europejskiej skrytykował europejskiego regulatora za opóźnianie planowanej fuzji Sun i Oracle. Mickos widzi w Oracle szansę na umocnienie pozycji MySQL, a zwlekanie z akcpetacją transakcji wpływa na szkodę Sun Microsystems i MySQL.

Pod lupą

Komisja Europejska postanowiła skrupulatnie sprawdzić rynkowe efekty przejęcia Sun Microsystems przez Oracle za 7,4 mld USD. Największe i właściwie jedyne wątpliwości unijnych urzędników budzi właśnie los open source'owego MySQL w rękach Oracle, producenta w pełni komercyjnego i zamkniętego oprogramowania bazodanowego. Komisja podejmie decyzję do stycznia 2010.

Fuzja z Oracle w lipcu br. zyskała aprobatę udziałowców Sun Microsystems. Miesiąc później zgodę na jej przeprowadzenie wyrazili przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

Zobacz także:

Blog Michaela "Monty" Wideniusa

"Pozwólcie firmie Oracle kupić Suna"

Open World 2009 - Oracle rozdaje miliony dolarów

IBM na celowniku Oracle

Sun traci przez plany fuzji z Oracle?

Oracle kupi Suna za 7,4 mld USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200