WiNTel kontra HP i Sun

W przeddzień zapowiedzianego przez Sun Microsystem debiutu największej w ostatnich latach liczby nowych stacji roboczych konkurent Suna Hewlett-Packard, przygotował premierę swojego flagowego wyrobu tej kategorii, który ma zastąpić model HP 9000/735.

W przeddzień zapowiedzianego przez Sun Microsystem debiutu największej w ostatnich latach liczby nowych stacji roboczych konkurent Suna Hewlett-Packard, przygotował premierę swojego flagowego wyrobu tej kategorii, który ma zastąpić model HP 9000/735.

Zaostrzająca się konkurencja wśród dostawców unixowych stacji roboczych średniej mocy (jest to sprzęt kosztujący 20-30 tys. USD) obu głównych światowych potentatów tego rynku popycha, do produkowania coraz wydajniejszych produktów jak najmniejszym kosztem.

Zarówno Sun jak i HP mają ważne powody do interesowania się szybkim procesorem Intela, Pentium Pro. Jego upowszechnienie może skusić dotychczasowych nabywców stacji roboczych obu firm do zaopatrywania się zamiast w stacje unixowe, w tańsze komputery z Windows NT u konkurencji.

"Rynek stacji roboczych może w najbliższym roku radykalnie zmienić swoje oblicze z powodu wyzwania Intela i Windows NT" - uważa Peter Lowber, starszy analityk z Datapro Information Services Group w Lexington, Massachusetts. Zwrócił on uwagę, że pod względem wydajności operacji zmiennoprzecinkowych, sprzęt Intela może rywalizować z układami RISC-owymi, oferowanymi przez dostawców komputerów unixowych. Dlatego Sun wyposażył nową linię swoich produktów w wydajne 64-bitowe układy, oferując na początek trzy modele. HP wprowadza natomiast 2 modele klasy C, jako 32-bitowe zamienniki, które, taką nadzieję wyrażają analitycy rynku, użytkownicy będą mogli zastąpić od przyszłego roku procesorami 64-bitowymi.

"Takie 64-bitowe układy HP będą dwukrotnie wydajniejsze, ale może to być okupione wzrostem cen o 5-10 tys. USD, w porównaniu z maszynami klasy C" - sądzi P. Lowber.

WiNTel, czyli Pentium Pro z Windows NT

W sposób nieunikniony, w opinii analityków, rynek stacji roboczych ulegnie poszerzeniu: zaczną się na nim liczyć, oprócz Hewlet-Packarda i Suna, mających aktualnie ponad połowę jego wartości, jeszcze inne firmy.

"HP i Sun są dobrymi konkurentami, znającymi nawzajem swoje silne i słabe strony oraz sposoby prowadzenia biznesu" -przyznał John Logan, wiceprezes Aberdeen Group z Bostonu. Jego zdaniem jednak "Nie umieją one jeszcze konkurować z Pentium Pro i Windows NT. Dlatego obaj potentaci chcą zdążyć z szybkim przestawieniem swoich wyrobów na architekturę 64-bitową, zanim jeszcze 32-bitowe Pentium Pro z systemem operacyjnym Windows NT Workstation zaistnieją na ich terytorium".

Tymczasem użytkownicy, którzy nabyli wieloprocesorowe stacje klasy J (w wersji wolno stojącej) Hewlett-Packarda nadal oczekują pojawienia się biurkowej wersji tych stacji -przynajmniej od momentu pojawienia się 32-bitowych procesorów PA RISC 7200 w czerwcu br.

Nic dziwnego, że tacy nabywcy czują się ze swoim zakupem jakby "w przeciągu". Kuszeni przez WiNTela pamiętają jednak, że zapłacili już za unixowe stacje robocze wolno stojące (np. maszyny HP klasy J z 1 lub 2 procesorami) 30-50 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200