WiMAX wkracza do Tokio

Japoński operator komórkowy, NTT DoCoMo, będzie w najbliższym czasie testować w Tokio system szerokopasmowego dostępu do Internetu, oparty na technologii WiMAX (standard IEEE 802.16e).

Firma wystąpiła już o przyznanie licencji na używanie określonego pasma częstotliwości, które posłuży do prowadzenia testów. NTT DoCoMo chce sprawdzić, jaki wpływ na wydajność połączeń WiMAX mają takie czynniki, jak usytuowanie stacji bazowej czy rozlokowanie terenu i budynków.

Jeden z testów określi, czy połączenia WiMAX są podatne na różnego rodzaju zakłócenia, np. takie, które są generowane przez instalacje wspierające komunikację satelitarną. Firma chce też zbadać możliwości współpracy urządzeń WiMAX z innymi systemami łączności radiowej, opartymi np. na technologii HSDPA (High Speed Downlink Packet Access).

NTT DoCoMo zamierza wprowadzić do swojej oferty usługi oparte na technologii HSDPA w połowie br. W pierwszej fazie użytkownicy połączeń HDSPA będą mogli pobierać dane z szybkością 3,6 Mb/s, a w przyszłości nawet z 14 Mb/s.

Firma pracuje też nad technologią "Super 3G," która pozwala transmitować dane z szybkością 100 Mb/s. Pierwsze komercyjne instalacje oparte na tej technologii mają się pojawić w Japonii w 2008 r.

Jeszcze większe możliwości oferuje telefonia 4G (czwartej generacji). NTT DoCoMo testuje już w swoich laboratoriach sprzęt zgodny z tą technologią, który może wymieniać dane z mobilnymi użytkownikami z szybkością 2,5 Gb/s. Pierwsze komercyjne rozwiązania 4G pojawią się jednak na rynku najwcześniej w 2010 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200