WiMAX vs sieci kratowe

Jeden z członków WiMAX Forum, spółka Airspan, planuje połączyć technologię Wi-Fi ze standardem WiMAX, wskazując przy tym na zalety tego typu rozwiązania w stosunku do promowanych ostatnio sieci kratowych. Jednym z pierwszych kroków do osiągnięcia zaplanowanego celu jest zakup fińskiej sieci Radionet za 1,9 mln USD.

Radionet działa w wielu fińskich miastach, dostarczając sygnał sieciowy poprzez licznie występujące hotspoty. Połączenie funkcjonalności WiMAX z zastaną infratrukturą łączności bezprzewodowej ma pomóc w rozszerzeniu dostępności Internetu na kolejne regiony Finlandii. Dotychczas Radionet określana była jako "gotowa na WiMAX". Przejęcie przez Airspan spółki będącej operatorem sieci ma ten stan zmienić. Paul Senior, wiceprezes ds. marketingu Airspan zaznacza, że prawidłowa współpraca dwóch podobnych technologii (802.11x, 802.16) może skutecznie konkurować z promowanymi m.in. przez Cisco sieciami kratowymi (mesh networks). Wskazuje on na potencjalne wady sieci kratowych (np. duży wzrost zakłóceń i opóźnień sygnały wraz ze zwiększaniem się liczby użytkowników przypadających na jedno urządzenie dostępowe). Dobrego samopoczucia Seniora nie psuje nawet fakt, że ostatnio jeden z dostawców tego typu sieci zapewnił jakość oferowanych przez siebie usług, wprowadzając mechanizmy Quality of Service, gwarantujące poprawną jakość sygnału.

Jak podkreśla Senior, stacje bazowe systemu WiMAX będą tańsze od punktów dostępowych w sieciach kratowych (koszt węzła WiMAX/Wi-Fi ma wynieść ok. 25 proc. ceny węzła dostępowego sieci kratowych). Koncepcja Airspan w oczywisty sposób wyklucza także stosowanie drogich routerów, trasujących ruch sieciowy. Spółka deklaruje, iż jest w stanie zapewnić płynny roaming sygnału między poszczególnymi węzłami sieci (dysponuje dopracowanymi urządzeniami kompatybilnymi zarówno z sieciami Wi-Fi, jak i standardem WiMAX). Paul Senior twierdzi również, że Airspan (we współpracy z Verisign) będzie jedną z pierwszych spółek telekomunikacyjnych, która zintegruje swoje, certyfikowane urządzenia WiMAX CPE z cyfrowym kluczem szyfrującym - X.509 (wypełniając tym samym zalecenia WiMAX Forum, dotyczące specyfikacji standardów 802.16).

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200