WiMAX nie poddaje się

Choć wiele potężnych spółek telekomunikacyjnych wycofało się już z opracowywania produktów dla standardu IEEE 802.16d/e, wyraźnie stawiając na technologie komórkowe (HSPA, LTE), to właśnie globalny rynek WiMAX w II kw. br. wzrósł o 255 mln USD w stosunku do I kw. br. Według analityków Infonetics Research WiMAX relatywnie słabo odczuł skutki spowolnienia gospodarczego, a wśród regionów o największej dynamice popytu na tę technologię znalazły się: USA i EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Według Richarda Webba, głównego specjalisty ds. infrastruktury mobilnej w Infonetics Research, 12. procentowy kwartalny wzrost przychodów na rynku WiMAX jest co prawda niewielkim, ale pozwalającym pozytywnie patrzeć w przyszłość technologii prognostykiem. Badania firmy analitycznej wskazują, że w II kw. br. obszarami o największym wpływie na globalny rynek WiMAX były Stany Zjednoczone Ameryki i Indie. Nie były to jednak wyjątki na mapie świata.

W II kw. 2009 r. ponad jedna trzecia przychodów z produkcji i sprzedaży rozwiązań do realizacji usług w technologii IEEE 802.16d/e pochodziła z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), podobny odsetek zanotował region Azji-Pacyfiku. Liderem wśród dostawców infrastruktury do budowy sieci pozostała spółka Alvarion. Na drugim miejscu uplasowała się Motorola, która zanotowała wyraźny wzrost przychodów z segmentu WiMAX.

Webb przekonuje, że wzrost popytu na WiMAX może się utrzymać przynajmniej do końca roku, mimo wciąż borykającej się z trudnościami gospodarki. Pomóc ma w tym większa podaż terminami (głównie laptopów) wyposażonych w odpowiednie moduły do przesyłania danych w technologii IEEE 802.16d/e. Według prognoz Infonetics Research wartość rynku WiMAX w 2013 r. sięgnie 4,9 mld USD, a liczba użytkowników wyniesie blisko 140 mln.

Prognozy Infonetics Research wydają się zbyt optymistyczne, biorąc pod uwagę szerszy obraz światowego rynku telekomunikacyjnego. Wielu znaczących producentów wstrzymało bądź w ogóle zrezygnowało z inwestycji w WiMAX. Pod koniec 2008 r. z prac nad tą technologią zrezygnowały firmy Ericsson i Alcatel-Lucent, w styczniu 2009 r. nad rozwojem mobilnych urządzeń WiMAX przestał pracować koncern Nokia Siemens Networks. Producenci ci postawili na technologię komórkową - Long Term Evolution.

Warto też pamiętać, że prognozy analityków nie zawsze się sprawdzają. Jeszcze pod koniec czerwca br., gdy analitycy Infonetics Research publikowali wyniki rynku WiMAX za I kw., zakładano, iż w II kw. popyt na rozwiązania tego typu spadnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200