WiFi w całym mieście

Czołowi dostawcy rozwiązań bezprzewodowych zamierzają wprowadzić na rynek systemy do budowy sieci miejskich w technologii 802.16. Opracowywany standard pozwoli na zestawianie radiowych połączeń o zasięgu nawet 50 kilometrów. Wsparcie dla nowej technologii zapowiedziało konsorcjum Worldwide Interoperability for Microwave Access (WiMAX). W jego skład wchodzą m.in. Intel, Nokia, Proxim oraz Alvarion.

Standard 802.16 będący obecnie przedmiotem prac organizacji IEEE, zapewnia możliwość bezprzewodowej transmisji danych dalekiego zasięgu w licencjonowanych i wolnych pasmach radiowych: 1 do 2 GHz oraz 10 GHz i w przedziale od 12 do 66 GHz. WiMAX będzie promować 802.16 jako niedrogą i funkcjonalną alternatywę dla kablowych łączy szerokopasmowych. Kosztująca ok. 20 tys. USD jedna radiowa stacja bazowa - o zasięgu wielu kilometrów i przepustowości 70 Mb/s - mogłaby obsłużyć kilku lub kilkunastu odbiorców biznesowych lub szereg klientów indywidualnych, korzystających z wolniejszych łączy o (256 – 384 Kb/s).

Technologia 802.16 będzie promowana raczej jako uzupełnienie, a nie konkurent obecnego WiFi. Urządzenia nowego standardu nie będą zgodne z 802.11b, ale możliwość połączeń z lokalnymi punktami dostępowymi można zapewnić na poziomie stacji bazowych. Do końca roku ma powstać ostateczna specyfikacja mobilnej wersji standardu – 802.16e. Przedstawiciele WiMAX jak na razie nie określili terminu kiedy na rynku pojawią zgodne z nią urządzenia.

Zobacz również:

  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200