Wi-Fi technologia przyszłości czy etap przejściowy?

Za kilka lat okaże się, czy ktoś jeszcze będzie pamiętał o technologii Wi-Fi. Na razie jak grzyby po deszczu powstają kolejne hot spoty.

Za kilka lat okaże się, czy ktoś jeszcze będzie pamiętał o technologii Wi-Fi. Na razie jak grzyby po deszczu powstają kolejne hot spoty.

Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Internet jest im niezbędny do pracy lub stałego kontaktu z bliskimi. To właśnie oni - mobilni obywatele - szczególnie są zadowoleni z coraz większej liczby hot spotów - bezprzewodowych punktów dostępu do Internetu. Jest to także atrakcja dla turystów, którzy będąc na wakacjach, a mając ze sobą laptop lub palmtop, mogą sprawdzić pogodę na najbliższy tydzień oraz zarezerwować bilety na rejs statkiem po morzu popijając kawę po wiedeńsku w nadmorskiej kawiarni.

Liczby

Wi-Fi technologia przyszłości czy etap przejściowy?

Dostawcy komercyjnych Hot Spotów

Obecnie w Polsce znajduje się 2070 hot spotów (w zeszłym roku było ich ok. 1,4 tys.), z czego 558 jest komercyjnych. Reszta należy do rządowego programu Ikonka, który polega na uruchamianiu punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu (tzw. PIAP - Public Internet Access Point) w bibliotekach publicznych wszystkich gmin województwa.

Patrząc na rozmieszczenie komercyjnych hot spotów na mapie Polski, łatwo zauważyć dwa wyraźne trendy. Szczególnie duże nasycenie hot spotami jest w miejscach atrakcyjnych turystycznie - należą do nich pas nadmorski, Mazury oraz miejscowości górskie. Drugą grupę stanowią natomiast miejsca atrakcyjne biznesowo - stolica oraz duże miasta. Jednakże istnieją również tzw. białe plamy na mapie - tereny, na których bardzo ciężko jest uzyskać bezprzewodowy dostęp do Internetu. Na terenie Polski znajdują się trzy takie pasy - granica zachodnia, granica wschodnia oraz pas pomiędzy Pomorzem Środkowym i Zachodnim a Wielkopolską.

Pieniądze

Rozpatrując hot spoty komercyjne, większość z nich, bo aż 75%, jest płatna. Uzasadnienie jest bardzo proste. Aż 66% bezprzewodowych punktów dostępu do Internetu należy do trzech operatorów sieci komórkowych: Era, Orange i Plus GSM. Nie dziwi więc nikogo fakt, że trzeba za korzystanie z nich płacić. I to wcale nie takie małe pieniądze. Ceny i sposoby zapłaty różnią się znacznie. Przykładowo, dwie godziny surfowania w Idei kosztują 9 zł, ale jeżeli będziemy je chcieli wykorzystać w przeciągu dwóch miesięcy, a nie jednorazowo, koszt ten wzrasta już do 19 zł. Cennik Ery jest jeszcze bardziej zaskakujący. Zdrapka pozwalająca zasilić konto użytkownika (wcześniej trzeba się zarejestrować i posiadać telefon GSM do otrzymania kodu aktywacji konta) o dwie godziny kosztuje aż 50 zł, co jest kwotą porównywalną do miesięcznej opłaty za stałe łącze u lokalnego dostawcy. Najwidoczniej Era zdała sobie sprawę z wygórowanych cen i wprowadziła promocję. W niej za trzy godziny korzystania z Internetu zapłacimy 35 zł. U trzeciego z operatorów - Plus GSM - płatność trzeba uregulować za pomocą karty płatniczej lub SMS Premium. Wysyłając SMS za 6,10 zł otrzymujemy 60 min.

Wi-Fi technologia przyszłości czy etap przejściowy?

Liczba Hot Spotów w polskich miastach

Do operatorów sieci komórkowych dochodzi jeszcze kilka mniejszych firm, które także są dostawcami takich usług i też pobierają za to pieniądze. U nich zazwyczaj za godzinę nie zapłacimy więcej niż 10 zł.

Bezpłatne hot spoty można znaleźć głównie w mniejszych hotelach i pensjonatach, restauracjach i kawiarniach, szkołach i uczelniach oraz miejscach publicznych często uczęszczanych, takich jak stary rynek, okolice ratusza itp. Te ostatnie są głównie oferowane samodzielnie przez władze miasta lub we współpracy z innymi firmami.

Ikonka

Program Ministerstwa Nauki i Informatyzacji "Ikonka" realizuje cele Strategii Informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej - ePolska na lata 2004-2006.

Z założenia oferuje on powszechny i bezpłatny dostęp do Internetu. Program zainaugurowany został 17 września 2003 r. w województwie podlaskim. Na chwilę obecną, czyli niespełna dwa lata później, obejmuje już jedenaście województw, w których w sumie znajduje się 1512 hot spotów. Największą ich liczbą może poszczycić się województwo Małopolskie (218), zaś najmniejszą - Lubuskie (62). Jednakże program ten cały czas jest rozwijany i w najbliższym czasie bezprzewodowy Internet dostępny będzie także w pozostałych województwach.

Wi-Fi kontra GPRS/EDGE

Wi-Fi technologia przyszłości czy etap przejściowy?

Typy lokalizacji komercyjnych Hot Spotów

Alternatywą dla rozwoju technologii Wi-Fi jest technologia GPRS/EDGE, czyli dostęp do Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego. Obecnie taką usługę oferuje trzech największych operatorów sieci komórkowych w Polsce. Z jednej strony Wi-Fi cechuje dużo większa szybkość połączenia (maksymalnie 54 Mb/s wobec 170 kb/s przy GPRS i 384 kb/s przy EDGE), z drugiej jednak posiada ono ograniczony zasięg. 2070 hot spotów na terenie całej Polski to niewiele, w porównaniu z dostępnością GPRS/EDGE.

Przykładowo, w zasięgu GPRS sieci Idea znajduje się 99% mieszkańców kraju, a EDGE - większość miast i głównych szlaków komunikacyjnych. Usługa nielimitowanego dostępu do Internetu jest dostępna zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych i obecnie korzysta z niej ponad 100 tys. osób. Zdaniem Jacka Kalinowskiego, rzecznika prasowego Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel (operatora sieci Orange), w Polsce szybciej będzie rosła liczba użytkowników kart GPRS/EDGE/W-LAN/UMTS niż bezpośrednio użytkowników hot spotów.

Wi-Fi kontra WiMAX

Wi-Fi technologia przyszłości czy etap przejściowy?

Porównanie cen dostępu do Internetu

Kolejną alternatywą dla Wi-Fi (IEEE 802.11) jest nowy standard WiMAX (IEEE 802.16). Ta nowa technologia posiada znacznie większe możliwości. Przede wszystkim większy jest zasięg terytorialny - do 50 km, wobec 100 m przy Wi-Fi. Kolejnym aspektem jest maksymalna prędkość połączenia - do 70 Mb/s, wobec 54 Mb/s przy Wi-Fi. Dużą wadą standardu WiMAX jest obecnie brak urządzeń umożliwiających korzystanie z tej technologii za pomocą laptopa lub palmtopa. Jak na razie niezbędna jest antena na dachu budynku i medium rozprowadzające sygnał wewnątrz lub na zewnątrz budynku (np. technologia Wi-Fi czy sieć Ethernet). W niedalekiej przyszłości może to jednak ulec zmianie. Trwają już prace nad urządzeniami w standardzie IEEE 802.16e do komunikacji mobilnej, co usunie wspomniane ograniczenie technologii. Pierwsze produkty, które będą wbudowane wewnątrz komputera, mają być dostępne już w 2007 r. Ten dostęp na pewno przyczyni się do szybszego rozwoju i upowszechnienia się WiMAX.

Czy może to zagrozić Wi-Fi? Obecnie obie technologie są łączone, co pozwala na powszechny dostęp do bezprzewodowego Internetu na dużych obszarach. Bardzo często WiMAX jest sposobem na dostarczenie sygnału z punktu A do punktu B, odległych od siebie o kilka lub kilkanaście kilometrów. Potrzebne jest jednak także medium ostatniej mili, za pomocą którego użytkownicy w pobliżu punktu B połączą się z Internetem. Może nim być właśnie technologia Wi-Fi, która jest tańsza.

Wi-Fi technologia przyszłości czy etap przejściowy?

Gminy w Polsce, w ktorych funkcjonują hot spoty Wi-Fi

Intel, twórca technologii Centrino pozwalającej na komunikację Wi-Fi za pomocą laptopa bez dodatkowych urządzeń, coraz więcej uwagi poświęca technologii WiMAX. Planowana jest już współpraca z ponad 100 miastami na całym świecie. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, bezprzewodowy dostęp do Internetu będzie możliwy w obrębie tych miast.

W Polsce mamy już pierwsze wdrożenia WiMAX i kilka planowanych. Bielsko-Biała posiada sieć stworzoną przez SferaNET, Alvarion i Intela, natomiast Crowley Data Poland uruchomił sieć w podwarszawskiej gminie Zielonka. W Rzeszowie projekt ResMAN przewiduje pokrycie większości terytorium miasta hot spotami, które podłączone będą do stacji bazowej w standardzie WiMAX. Podobne rozwiązanie planuje także Gdańsk w swoim programie Wireless City Gdańsk, a w przyszłości również rozbudowę takiej sieci na całe Trójmiasto.

Przyszłość Wi-Fi

Z pewnością technologia Wi-Fi nie przestanie istnieć, może być częścią całości, jak w przypadku współistnienia z siecią WiMAX. Może także pozostać medium łączącym w domowym zaciszu różne urządzania i pozwalającym na zdalne, centralne zarządzanie nimi. Może również funkcjonować tak jak dziś - samodzielnie.

Hot spoty powstają głównie w mniejszych miejscowościach. Zwłaszcza pensjonaty, hotele i restauracje chcą przyciągnąć jak najwięcej klientów, a bezprzewodowy Internet w ich lokalach staje się kolejnym udogodnieniem wymienianym obok telewizji satelitarnej, basenu czy opiekunki dla dziecka.


TOP 200