Wi-Fi dla środowisk IoT ma nową nazwę: Wi-Fi HaLow

Nowa, energooszczędna i długodystansowa wersja technologii Wi-Fi, która znajdzie zastosowanie w środowiskach IoT, ma nową nazwę: Wi-Fi HaLo. Informację taką podała organizacja Wi-Fi Alliance na targach CES w Las Vegas.

Dyskusje o tym, jak technologia W-Fi powinna obsługiwać środowiska IoT toczą się od jakiegoś czasu. Patrz ciekawy artykuł opublikowany na naszej witrynie, zatytułowany "Jak wprowadzić Wi-Fi do świata IoT?". Technologia Wi-Fi HaLow bazuje na specyfikacji IEEE 802.11ah i znajdzie zastosowanie w tych wszystkich sieciowych środowiskach IoT, w których zasilane z baterii urządzenia elektroniczne (takie jak mierniki czy czujniki) muszą komunikować się z otoczeniem za pośrednictwem fal radiowych, wymieniając dane drogą bezprzewodową z punktami dostępowymi.

Organizacja Wi-Fi Alliance (zrzeszająca ok. 700 producentów urządzeń bezprzewodowych) przewiduje, że proces certyfikowania sprzętu spełniającego wymagania standardu Wi-Fi ruszy w 2018 r. Informuje też, że proces uzgadniania szczegółów technicznych przyszłej specyfikacji 802.11ah znajduje się na razie we wstępnej fazie.

Zobacz również:

  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth
  • 8 błędów strategii danych, których należy unikać

Technologia Wi-Fi HaLow pozwoli przesyłać dane drogą radiową z wykorzystaniem nielicencjonowanych pasm o częstotliwości poniżej 1 GHz. Sieci Wi-Fi HaLow będą miały nieco większy zasięg od klasycznych sieci Wi-Fi, a emitowane przez nie fale będą w stanie lepiej pokonywać naturalne przeszkody, takie jak ściany budynków. Szacuje się, że będą one mogły przesyłać dane na odległość do 1 km, transmitując je jednak wolniej niż sieci Wi-Fi.

Pierwsze urządzenia mające certyfikat Wi-Fi HaLow będą mogły transmitować dane z maksymalną szybkością rzędu 18 Mb/s. Na potrzeby środowiska IoT - w którym transmitowane są tylko zwykłe dane, a nie multimedialne, takie jak obrazy – jest to wystarczająca szybkość. Twórcy standardu zakładają, że producenci sprzętu Wi-Fi HaLow będą wtedy musieli używać kanałów o szerokości 4 MHz. Ważne jest też to, że urządzenia Wi-Fi HaLow będą zasilane z baterii i będą mogły funkcjonować latami bez konieczności ich doładowywania czy dołączania do stałego źródła zasilania.

Zakłada się, że punkty dostępowe wspierające standard Wi-Fi HaLow będą urządzeniami typu tri-band, czyli będą transmitować dane z wykorzystaniem zarówno częstotliwości 900 MHz, jak i częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200