Wi-Fi Direct: ciąg dalszy nastąpi(ł)

Na rynku jest obecnie około 20 produktów z certyfikatem Wi-Fi Direct, nowego rozwiązania peer-to-peer, stworzonego przez Wi-Fi Alliance. Adaptacja technologii przez rynek przebiega dość powoli (szczególnie w porównaniu z np. IEEE 802.11n), ale specjaliści prognozują, że rok 2011 może być dla Wi-Fi Direct zdecydowanie lepszy od poprzedniego.

Wi-Fi Direct pozwala bezprzewodowo łączyć urządzenia elektroniczne, bez pośrednictwa punktu dostępowego (AP) lub routera Wi-Fi. Dzięki takiemu rozwiązaniu uproszczeniu ulegają wszelkie procedury podłączenia osprzętu peryferyjnego do komputerów (PC) i przesyłania plików między różnymi odbiornikami (np. telewizor czy odtwarzacz dvd/blu-ray). Do zestawienia sesji wymagane jest, aby co najmniej jedno urządzenie miało wbudowany chipset obsługujący Wi-Fi Direct. Choć sama idea jest analogiczna do "ad hoc", znanego od lat trybu działania sieci bezprzewodowych, to według specjalistów Wi-Fi jest rozwiązaniem łatwiejszym w konfiguracji i szybszym w działaniu.

Rozpoczęcie certyfikacji urządzeń Wi-Fi Direct nastąpiło stosunkowo późno (Wi-Fi Alliance podjęło działania dopiero pod koniec października 2010 r.), na rynku jest zaś obecnie ok. 20 produktów spełniających odpowiednie wymagania. Trudno mówić w tym przypadku o spektakularnym sukcesie, szczególnie, jeśli porówna się zaistniałą sytuację z 2007 r., gdy podobnym procesom poddawano urządzenia zgodne z IEEE 802.11n. Wówczas, tylko w ciągu 3 miesięcy certyfikat dostało 95 produktów.

Zanim Wi-Fi Direct trafiło na rynek, niektórzy producenci opracowali własne rozwiązania ułatwiające połączenia bezprzewodowe. W 2009 r. na targach CES (Consumer Electronics Show) Intel zaprezentował technologię My WiFi, która jest obecnie dostępna w laptopach tego dostawcy. My WiFi pozwala np. zarządzać domową drukarką, łączyć się z telefonem komórkowym czy odtwarzaczem mp3. Połączenie WiDI (Wireless Display) z My WiFi dedykowane jest zaś rozrywce audio-wideo (przesyłanie plików multimedialnych do telewizora czy monitora).

Innym przykładem jest rozwiązanie Microsoft SoftAP, które w prosty sposób przekształca komputer PC w wirtualny punkt dostępowy, co eliminuje konieczność stworzenia odrębnej sieci (przy użyciu fizycznego AP bądź routera).

"Wi-Fi Direct otwiera podobne możliwości dla urządzeń, które nie bazują na Windows czy chipsetach Intela." - przekonuje Roel Peeters, wiceprezes ds. rozwoju w Ozmo Devices (jedna z firm produkujących układy scalone Wi-Fi Direct). Jak twierdzi, wiele urządzeń (telewizory, przystawki set-top-box, odtwarzacze blu-ray) pracują na różnych systemach, więc niezależność sprzętowo-programowa nowej technologii jest kwestią kluczową.

Do grona wymienionych producentów chipsetów Wi-Fi Direct zaliczają się jeszcze Atheros, Broadcom czy Marvell. Przedstawiciele tych spółek wytyczają klarowną przyszłość nowego standardu, choć widzą jednocześnie kilka zagrożeń, które mogą opóźnić proces adaptacji Wi-Fi Direct przez rynek. Dostawcy nie będą raczej skłonni do modernizacji już wyprodukowanych i sprawnie działających urządzeń, głównie ze względu na koszty takiego przedsięwzięcia i stopień jego skomplikowania. Wi-Fi Direct będzie implementowany zatem wyłącznie w nowych liniach produkcyjnych.

Clint Brown, starszy menedżer ds. rozwoju biznesu w Broadcom, zauważa ponadto, że rozpoczęcie certyfikowania urządzeń pod koniec października 2010 r. nie było, przynajmniej z marketingowego punktu widzenia, najszczęśliwszym posunięciem. Odniósł się tym samym do targów CES, które organizowane są co roku w styczniu. Ważne jest, by producenci pokazali na nich w pełni komercyjne rozwiązania, wówczas zyskają rozgłos, a okres letni będą mogli przeznaczyć na wzmożoną produkcję danego urządzenia. Sprzedażowo najlepszy, IV kwartał roku, można wtedy zakończyć z sukcesem.

Wi-Fi Direct: ciąg dalszy nastąpi(ł)

LG Optimus Black z dużym ekranem i Wi-Fi Direct

Mimo to, na tegorocznych targach elektroniki użytkowej kilku producentów pokazało możliwości Wi-Fi Direct. Jedną z największych ekspozycji przygotował koncern LG (m.in. natychmiastowe przesyłanie obrazów między telefonem, telewizorem a komputerem), udostępniając widowni telefon Optimus Black (ma być dostępny w sprzedaży w połowie br.). Firma ma również w swej ofercie inne urządzenia wspierające Wi-Fi Direct - cztery odtwarzacze blu-ray, dwa kina domowe i kartę sieciową. Inny koreański koncern - Samsung - wbudował obsługę Wi-Fi Direct w smartfon GT-I9000.

Wi-Fi Direct: ciąg dalszy nastąpi(ł)

Samsung GT-I9000

Według przedstawicieli Wi-Fi Alliance w najbliższych miesiącach będziemy mogli zaobserwować zwiększoną podaż produktów zawierających chipsety Wi-Fi Direct.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200