Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi 6E nadal nie zdobyły pożądanej popularności, ale IEEE kończy już prace nad standardem Wi-Fi 7. Jakie nowości wprowadzi kolejna generacja sieci bezprzewodowej?

Wi-Fi to skrót od słów Wireless Fidelity. Opisuje on zestaw standardów, które są wykorzystywane do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Wi-Fi pozostaje znakiem towarowym Wi-Fi Alliance - organizacji, która certyfikuje urządzenia korzystające ze standardu IEEE 802.11. To właśnie IEEE - Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (Institute of Electrical and Electronics Engineers) dba o rozwój standardów Wi-Fi.

Nowoczesny router domowy

Nowoczesny router domowy

Aktualnie najnowszą generacją Wi-Fi jest Wi-Fi 6 wprowadzone na rynek w 2019 roku. W międzyczasie pojawiło się również Wi-Fi 6E, które stanowi ewolucję Wi-Fi 6. Oba standardy nie zostały jeszcze odpowiednio spopularyzowane (Wi-Fi 5 w dalszym ciągu jest najczęściej wykorzystywanym protokołem), ale grupa robocza IEEE kończy już najważniejsze prace nad standardem Wi-Fi 7. Nad swoimi pierwszymi urządzeniami z Wi-Fi 7 pracują już także najwięksi producenci sprzętu sieciowego na świecie - prym wiedzie tu firma Qualcomm, która na targach MWC 2022 (w lutym 2022 roku) zapowiedziała pierwsze układ kompatybilny z Wi-Fi 7 - FastConnect 7800.

Zobacz również:

  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7

Wi-Fi 7 - 802.11be skupi się na wydajności i przepustowości

Wi-Fi 7 to nazwa handlowa standardu łączności bezprzewodowej IEEE 802.11be. Extremely High Throughput. Według aktualnych informacji (kwiecień 2022 roku) Wi-Fi 7 zostanie ratyfikowane w 2024 roku. Oznacza to, że do wdrożenia pozostało jeszcze trochę czasu, ale producenci sprzętu na własną rękę testują obecne możliwości nowego standardu.

Kluczowe nowości Wi-Fi 7

Kluczowe nowości Wi-Fi 7

Wi-Fi 7 skupi się na zapewnieniu jak najwyższej wydajności, co zostanie osiągnięte dzięki większej szerokości kanałów. Nie wolno zapomnieć również, że Wi-Fi 7 wykorzysta możliwości dotychczasowych standardów - głównie Wi-Fi 5 oraz Wi-Fi 6/6E.

Wi-Fi 7 w teorii wydajniejsze od Thunderbolt 3

IEEE chwali się, że Wi-Fi 7 znacząco zwiększy przepustowość sieci bezprzewodowych. Dane przekazywane przez twórców standardu są bardzo obiecujące. Maksymalna przepustowość Wi-Fi 7 ma wynosić aż 46 Gb/s - aż 4,8 raza szybciej, niż Wi-Fi 6 oraz nieco szybciej niż łączność przewodowa Thunderbolt 3 o przepustowości 40 Gb/s, którą znajdziemy w wielu drogich komputerach z lat 2016-2020.

W rzeczywistości powinniśmy spodziewać się mniejszych wzrostów wydajności. Mike Roberts - globalny wiceprezes ds. marketingu produktów firmy Qualcomm przekazał, że modem FastConnect 7800 będzie o 60% wydajniejszy od rozwiązań opartych na Wi-Fi 6E. Jego przepustowość ma wynosić 5,8 Gb/s podczas normalnego wykorzystywania. Według konkurencji - firmy MediaTek - Wi-Fi 7 będzie o 2,4x szybsze od Wi-Fi 6. Liczby te wzrosną w późniejszym okresie czasu - mówimy o urządzeniach sieciowych, które są opracowywane przed zakończeniem prac nad standardem.

Wi-Fi 7 będzie również inteligentniejsze i zapewni mniejsze opóźnienia

Wi-Fi 7 podobnie jak 5G opracowywane jest w celu zapewnienia wysokiej wydajności niezależnie od ilości urządzeń podłączonych do jednej stacji bazowej. Sieć Wi-Fi 7 korzystać będzie z pasma 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz (wprowadzonego wraz z Wi-Fi 6E).

Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Do użycia wykorzystane zostaną nowe, dodatkowe kanały pozwalające na komunikację o dużej przepustowości. Rozwiązanie to zostanie wykorzystane między innymi w sieciach bezprzewodowych typu Mesh Wi-Fi.

Wi-Fi 7 pozwoli na płynną zmianę pasm podczas transmisji danych, co jest niemożliwe do osiągnięcia w Wi-Fi 6.

Routery z Wi-Fi 7 wykorzystają funkcje Multi-link, która pozwala na komunikację na różnych częstotliwościach w tym samym czasie z zachowaniem jednego interfejsu MAC. Wi-Fi 7 przydzieli pakiety danych do najmniej zatłoczonego kanału, ponieważ częstotliwość przesyłania danych nie jest już istotnym elementem całego systemu.

Technologia Multi-Link opisana prze firmę Qualcomm

Technologia Multi-Link opisana prze firmę Qualcomm

Zapomnij o ustawianiu sieci 2,4 GHz oraz 5 GHz

Dzięki funkcji Multi-Link użytkownicy urządzeń sieciowych opartych na Wi-Fi 7 nie będą musieli zaprzątać sobie głowy ręcznym wyborem kanałów oraz pasm komunikacji. System na bieżąco skanować będzie najbliższe otoczenie sieciowe i całkowicie automatycznie wybierze optymalne parametry połączenia z urządzeniem klienckim.

Pojawi się również opcja, która pozwoli na szybkie przesłanie danych pomiędzy dwoma urządzeniami z wykorzystaniem wszystkich dostępnych pasm.

Qualcomm chwali się, że modem FastConnect 7800 jest w stanie łączyć się z wykorzystaniem czterech strumieni na dwóch pasmach - 5 GHz oraz 6 GHz.

Szersze kanały oznaczają większą przepustowość

Wi-Fi 6 wykorzystuje kanały 160 MHz. W Wi-Fi 7 możliwe będzie wykorzystanie kanałów 320 MHz. Szersze pasmo pozytywnie wpływa na wydajność transmisji danych oraz ogranicza ryzyko wystąpienia zakłóceń podczas komunikacji. Wi-Fi 7 poradzi sobie z nimi dzięki rozwiązaniu preambule puncturing, które pozwala na zmianę pasma kanału na wolne od zakłóceń bez zerwania połączenia.

System Mesh Wi-Fi

System Mesh Wi-Fi

Wi-Fi 7 to również 1024-QAM. Mowa o sposobie na efektywne zwiększenie przepustowości dzięki zwiększeniu liczby bitów przekazywanych przez sygnał analogowy. Według IEEE mowa o około 25% wzroście względem 256-QAM wykorzystywanego w Wi-Fi 5.

Inteligentny wybór kanałów = mniejsze opóźnienia

Firma Qualcomm podkreśla jeszcze jedną ważną zmianę. Wi-Fi 7 dzięki inteligentnemu wybieraniu kanałów zauważalnie zmniejszy opóźnienia podczas łączności bezprzewodowej. Według Qualcomm Wi-Fi 7 to idealne rozwiązanie od wykorzystania w połączeniu z technologiami AR oraz VR, a także cloud computingu i grania w chmurze.

AFC (Automated Frequency Coordination) asem w rękawie Wi-Fi 7

Wi-Fi 7 otrzyma również wsparcie dla funkcji AFC. Jej zadaniem jest koordynacja wykorzystania widma zaprojektowanego specjalnie do pracy w paśmie 6 GHz. Rozwiązanie zostało stworzone przez Federalną Komisję Łączności Stanów Zjednoczonych, aby nielicencjonowane urządzenia z Wi-Fi 7 (802.11be) współpracowały z innym sprzętem, który został wcześniej licencjonowany do korzystania z pasma 6 GHz.

Moduł Wi-Fi 6 w laptopie
Źródło:  Mika Baumeister / Unsplash

Moduł Wi-Fi 6 w laptopie

Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

Rozwiązanie to pozwoli uniknąć spadków jakości połączenia z siecią bezprzewodową.

Pasmo 6 GHz (dokładnie 5,925 - 7,125 GHz) został udostępnione przez FCC zaledwie dwa lata temu. Zostanie ono w pełni wykorzystane dopiero po rynkowym wdrożeniu urządzeń opartych o wykorzystanie sieci Wi-Fi 7.

Dzięki AFC możliwe będzie korzystanie z przepustowości oferowanej przez sieć 6 GHz z jednoczesnym zachowaniem wyższej wydajności dostępnej w sieci 5 Ghz.

Qualcomm wprowadza do obrotu pierwsze urządzenia z Wi-Fi 7

Firma Qualcomm będąca jednym z największych producentów układów scalonych wyprodukowanych w urządzeniach sieciowych poinformowała o wprowadzeniu pierwszych produktów kompatybilnych z Wi-Fi 7.

Produkty Wi-Fi od Qualcomm
Źródło: Qualcomm.com

Produkty Wi-Fi od Qualcomm

Źródło: Qualcomm.com

Przedstawiciele firmy zaprezentowali nowe urządzenia z serii Networking Pro Series trzeciej generacji. Mowa o "najbardziej skalowanej platformie Wi-Fi 7 na świecie".

Networking Pro Series to produkty, które mają trafić do systemów mesh, bramek sieciowych oraz routerów "premium" o przepustowości sieci wynoszącej 10 Gb/s.

Platforma wykorzystuje autorską architekturę zoptymalizowaną pod kątem środowisk wieloużytkowych. Qualcomm pozwala na współpracę z rozszerzoną rzeczywistością oraz coraz modniejszy metaverse oraz aplikacjami imersyjnymi dla środowisk korporacyjnych.

Według Qualcomm urządzenia oparte na platformie Networking Pro Series trzeciej generacji skorzystają również z możliwości sieci 5G oraz światłowodów 10G PON w celu zapewnienia klientom nowej jakości w połączeniach bezprzewodowych z Internetem.

Qulacomm pragnie stworzyć uniwersalną platformę urządzeń sieciowych dla małych, średnich oraz dużych organizacji. Całość oparta będzie na jednym oprogramowaniu do zarządzania.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami początkowo Wi-Fi 7 nie osiągnie pełni swoich możliwości. Standard jest przyszłościowy i pozwoli na zwiększenie wydajności w dłuższej perspektywie czasu.

Broadcom prezentuje możliwości Wi-Fi 7 w praktyce

Broadcom jako pierwszy pokazał swoje układy kompatybilne z Wi-Fi 7. Producent potwierdził już deklaracje dotyczące szybkości i przepustowości na nowych nagraniach wideo. Zaprezentowano prędkość transmisji danych dla pojedynczego użytkownika. Zobaczyliśmy również czterozakresowy testowy punkt dostępowy, który zapewnia łączną szybkość 10 Gb/s dla czterech klientów Wi-Fi 7. Całość pracuje na częstotliwości 5 GHz.

Testy Wi-Fi przeprowadzone przez Broadcom z wykorzystaniem eksperymentalnych smartfonów i punktu dostępowego (routera)
Źródło: wifinowglobal.com

Testy Wi-Fi przeprowadzone przez Broadcom z wykorzystaniem eksperymentalnych smartfonów i punktu dostępowego (routera)

Źródło: wifinowglobal.com

Najnowsze testy firmy Broadcomm wcielają w życie deklaracje producentów, które usłyszeliśmy na początku 2022 roku. Implementacja Wi-Fi 7 może odbyć się szybciej, niż zakładano.

Podczas testów praktycznych Wi-Fi 7 przypomniano ostatnią dynamiczną ewolucję standardu sieci bezprzewodowej. Na przestrzeni ostatnich trzech lat wydajność Wi-Fi na poziomie urządzeń klienckich wzrosła z około 1 Gb/s do nieco poniżej 5 Gb/s.

Rzeczywista szybkość transmisji danych w sieci Wi-Fi 7 w smartfonach z układem BCM4398 wynosi obecnie aż 5 Gb/s. Chip działa z modulacją 4kQAM na kanale 320 MHz. Jest to pięciokrotny wzrost w porównaniu z obecnymi urządzeniami Wi-Fi 6. Takie prędkości nie tylko ucieszą użytkowników smartfonów, ale prawdopodobnie stworzą podstawy łączności dla między innymi bardzo oczekiwanej koncepcji Metaverse (XR), której orędownikiem jest Meta (dawniej Facebook).

Broadcom przy okazji testów poruszył kwestie uwolnienia pasma 6 GHz przez organy państwowe. Obecnie około 46 państw zdecydowało się na udostępnienie pasma 6 GHz dla sieci bezprzewodowych krótkiego zasięgu, a kolejne 75 aktywnie rozważa wprowadzenie takiej możliwości. Warto podkreślić jednak różnice pomiędzy zwalnianymi pasmami. W USA, Brazylii, Korei Południowej oraz wielu innych krajach udostępniępniono pasmo 6 GHz o szerokości 1,2 GHz. W Unii Europejskiej szerokość jest o ponad połowę mniejsza, co stwarza problemy z optymalnym wykorzystaniem.

Wi-Fi 7 od Qualcomm z przepustowością na poziomie 33 Gbps

Qualcomm - jeden z największych producentów układów scalonych przedstawił szczegóły dotyczące platformy Wi-Fi 7 Networking Pro Series 3. Układy scalone wchodzące w skład tej rodziny pojawią się w routerach oraz punktach dostępowych nowej generacji, które jako jedne z pierwszych otrzymają wsparcie dla Wi-Fi 7.

Portfolio produktów Qualcomm Wi-Fi 7 Networking Pro Series 3
Źródło: Qualcomm.com

Portfolio produktów Qualcomm Wi-Fi 7 Networking Pro Series 3

Źródło: Qualcomm.com

Według Qualcomm w początkowej fazie rozwoju realna przepustowość Wi-Fi 7 wynosić będzie do 33 Gbps. Parametry te możliwe będą do osiągnięcia przy wykorzystaniu 16 strumieni oraz 4 pasmach oraz z opóźnieniami. Pojedyncze połączenia realizowane w sieci wewnętrznej mają pozwolić na osiągnięcie przepustowości na poziomie pod 5 do 10 Gbps. Oznacza to, że jednopasmowe połączenie Wi-Fi 7 będzie szybsze od aktualnie wykorzystywanego Wi-Fi 6 realizującego połączenie z wykorzystaniem wielu pasm.

Qualcomm podobnie jak inni producenci sprzętu sieciowego mocno podkreśla możliwość wykorzystania trzech pasm w tym samym czasie - 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz. Producent przekazuje, że dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zauważalne zwiększenie wydajności sieci bezprzewodowej na krótkich oraz średnich odległościach. Routery będą automatycznie dostosowywać się do zmiennych warunków sieciowych. Qualcomm przekazał, że opracowano specjalny algorytm odpowiedzialny za ustalanie ruchu sieciowego. Firma nie zdradziła zasady działania tego rozwiązania.

Kalifornijski producent zamierza udostępnić jedną rodzinę układów do różnych zastosowań - od użytkowników domowych, aż po duże przedsiębiorstwa. Wybrane modele chipsetów różnić się będą od siebie możliwościami obsługiwanych strumieni i pasm.

Cechy charakterystyczne układów z rodziny Qualcomm Wi-Fi 7 Networking Pro Series 3
Źródło: Qualcomm.com

Cechy charakterystyczne układów z rodziny Qualcomm Wi-Fi 7 Networking Pro Series 3

Źródło: Qualcomm.com

Qualcomm zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami ekspertów oraz pracowników innych firm uważa, że korzyści sieci w technologii Wi-Fi 7 najlepiej zauważalne będą w sieciach bezprzewodowych realizowanych w standardzie Mesh Wi-Fi.

Cechy charakterystyczne Wi-Fi 7 według Qualcomm
Źródło: Qualcomm.com

Cechy charakterystyczne Wi-Fi 7 według Qualcomm

Źródło: Qualcomm.com

Producent aktualnie wysyła próbki prototypowych urządzeń sieciowych z chipsetami Wi-Fi 7 Networking Pro Series 3 do największych producentów sprzętu sieciowego. Pierwsza implementacja w produktach dostępnych dla sektora biznesowego spodziewana jest na początku 2023 roku.

Pierwszy router z Wi-Fi 7 zaprezentowany

Rynek dopiero przygotowuje się na premierę nowych urządzeń opartych na chipsetach pozwalających wykorzystać możliwości technologii Wi-Fi 7. W chwili obecnej brakuje jeszcze urządzeń końcowych, które pozwala wykorzystywać nowy standard. Nie zmieni się to jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy, a patrząc na poziom przyjęcia się na rynku Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi 6E, o powszechnym wykorzystaniu Wi-Fi 7 będziemy mogli mówić dopiero za kilka lat.

Router Wi-Fi 7 firmy H3C
Źródło: wifinowglobal.com

Router Wi-Fi 7 firmy H3C

Źródło: wifinowglobal.com

Nie zmienia to faktu, że w połowie czerwca 2022 roku zapowiedziano wprowadzenie na rynek pierwszego routera Wi-Fi dla odbiorców indywidualnych oraz małych i średnich firm z obsługą Wi-Fi 7. Mowa o urządzeniu H3C Magic BE18000 Tri-band Wi-Fi 7. Produkt oparto na jednym z najnowszych układów scalonych opracowanych przez amerykańską firmę Qualcomm.

W chwili obecnej nie posiadamy jeszcze pełnej specyfikacji technicznej. Producentem urządzenia jest chiński dostawca usług sieciowych H3C. Maksymalna przepustowość transmisji danych wynosi 18,443 Gb/s z wykorzystaniem trzech pasm. Całość napędzana jest układem Networking Pro 1220. Pomimo prezentacji nie wiadomo dokładnie, kiedy pierwsi odbiorcy będą mogli zakupić nowy router.

Nowy router H3C Magic BE18000 Tri-band Wi-Fi 7 obsługuje wszystkie funkcje oraz cechy charakterystyczne standardu Wi-Fi 7. Mowa o obsłudze kanałów o szerokości 320 MHz, modulacji 4KQAM, MLO oraz obsłudze trzech pasm w tym samym czasie - 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz.

Qualcomm od maja 2022 roku sprzedaje gotowe układy scalone i chipsety zgodne z Wi-Fi 7. Firma wprowadziła również na rynek platformę Network Pro Series z obsługą Wi-Fi 7. Pierwszym urządzeniem korzystającym z nowych rozwiązań jest router H3C Magic BE18000 Tri-band Wi-Fi 7.

Skok popularności nowych urządzeń z Wi-Fi 7 zapowiadany jest na przyszłoroczne targi elektroniki użytkowej CES 2023.

Warto podkreślić, że Wi-Fi Alliance w dalszym ciągu pracuje nad standardem Wi-Fi 7. Oznacza to, że nowe urządzenie chińskiej firmy H3C nie otrzyma certyfikacji dla Wi-Fi 7. Według specyfikacji sprzęt nie został zaprojektowany zgodnie ze standardem IEEE 802.11be. Producent wprowadzając urządzenie bez zatwierdzenia standardu zamierza korzystać z możliwości nazywana swojego produktu pierwszym routerem z obsługą Wi-Fi 7.

Google bada możliwości wykorzystania Wi-Fi 7

Nad możliwościami wykorzystania Wi-Fi 7 zastanawia się również Google. Wyszukiwarkowy gigant zakupił w 2014 roku firmę Nest, która zajmuje się produkcją urządzeń Smart Home takich jak kamery, głośniki, inteligentne wyświetlacze, routery Wi-Fi oraz sieci Mesh.

Google zdecydowało się na udostępnienie specyficznego systemu Mesh Wi-Fi składającego się ze stacji bazowej (routera) oraz dodatkowego Access Pointa będącego satelitą, a jednocześnie inteligentnym głośnikiem. Rozwiązanie zadebiutowało w 2020 roku i pod względem technologicznym już wtedy było nieco przestarzałe - całość oparto na standardzie Wi-Fi 5.

Wyszukiwarkowy gigant aktywnie bada możliwości wykorzystania Wi-Fi 7 w systemie Mesh Wi-Fi nowej generacji, który dedykowany będzie dla użytkowników domowych oraz inteligentnych biur o małej lub średniej wielkości.

Nowy produkt ma otrzymać znaczącą aktualizację sprzętową, a podzespoły zapewnią możliwość wykorzystania nowości wdrożonych razem ze standardem Wi-Fi 7. Tym samym Google prawdopodobnie przeskoczy o dwie generacje wprzód pomijając Wi-Fi 6 oraz wersję rozwojową Wi-Fi 6E.

Pierwszy router z Wi-Fi 7 trafił do sprzedaży

W czerwcu 2022 roku informowaliśmy o prezentacji pierwszego komercyjnego routera pracującego w standardzie Wi-Fi 7. Pomimo braku ukończenia prac nad standaryzacją chiński producent zdecydował się wprowadzić na rynek nowe urządzenie kompatybilne z Wi-Fi 7. Router H3C Magic BE18000 trafił właśnie do sprzedaży detalicznej.

H3C Magic BE18000

H3C Magic BE18000

Chiński producent sprzętu sieciowego wprowadził do swojej oferty router z Wi-Fi 7 na co najmniej rok przed ukończeniem prac nad standardem Wi-Fi 7 przez Wi-Fi Alliance. Oznacza to, że router H3C Magic BE18000 nie jest kompatybilny z oficjalnym standardem Wi-Fi 7, a nazwa wykorzystywana jest nieco na wyrost.

Zaprezentowany w czerwcu 2022 roku router H3C Magic BE18000 używa protokołu 802.11be, który został przeznaczony do urządzeń z Wi-Fi 7.

Router może pracować w paśmie 6 GHz ze szczytową przepustowością 18443 Mbps z wykorzystaniem poszerzonych kanałów 320 MHz.

To nie pierwszy raz, gdy urządzenie ze standardem Wi-Fi kolejnej generacji pojawia się na rynku przed ukończeniem prac nad standardem.

Aktualnie wprowadzenie na rynek routera H3C Magic BE18000 jest chwytem czysto marketingowym, ponieważ na rynku jeszcze przez wiele miesięcy nie będzie urządzeń które pozwolą skorzystać z dobrodziejstw Wi-Fi 7.

Wydanie routera BE18000 potwierdza słowa starszego dyrektora inżynier firmy Qualcomm - Andy'ego Davidsona. Przewidział on w marcu, że pierwsze urządzenia z Wi-Fi 7 pojawią się na rynku jeszcze w 2022 roku.

Intel po raz pierwszy wypowiada się na temat planów wdrożenia Wi-Fi 7

Intel - największy światowy producent procesorów do komputerów osobistych po raz pierwszy zaprezentował swoje plany dotyczące wdrożenia na rynek układów współpracujących z nadchodzącym standardem Wi-Fi 7.

Układy Wi-Fi 7 produkcji Intela
Źródło: intel.com

Układy Wi-Fi 7 produkcji Intela

Źródło: intel.com

Informacje na temat wdrożenia standardu komunikacji bezprzewodowej 802.11be zostały przekazane w wywiadzie dla portalu ETNews. Z wiadomości przekazanych przez przedstawicieli Intela wynika, że technologia ta zostanie zintegrowana z produktami Intela w 2024 roku.

Eric McLaughlin - wiceprezes działu rozwiązań bezprzewodowych Intela odniósł się do sprawy podczas niedawnej konferencji prasowej w Azji.

Obecnie rozwijamy Intelowskie Wi-Fi '802.11be' w celu uzyskania certyfikatu 'Wi-Fi Alliance', a do 2024 roku będzie ono instalowane w produktach PC, takich jak laptopy. Spodziewamy się, że pojawi się na głównych rynkach w 2025 roku. Wi-Fi 7 niemal podwaja szerokość pasma częstotliwości 802.11ax (170 MHz) do 320 MHz i podwaja szybkość działania Wi-Fi. Ponieważ do premiery 802.11be pozostał jeszcze ponad rok, jest szansa, że uda nam się jeszcze bardziej poprawić prędkość przetwarzania.

Co ciekawe po informacjach przekazanych przez Intela w sieci pojawiły się wiadomości sugerujące, że firma Apple może zakupić od Intela nadchodzące układy sieciowe kompatybilne z Wi-Fi 7. Firma z Cupertino wyraziła uniezależniła się już całkowicie od od Intela, ale nie powiedziała, że jest przeciwna ponownej współpracy z firmą w przyszłości. Nie można wykluczyć pomysłu współpracy z Intelem w celu włączenia WiFi 7 do przyszłych generacji Maców, które zostaną wydane w 2024 roku.

Apple obecnie stara się projektować własne mikroukłady do obsługi sieci 5G oraz Wi-Fi, ale pomimo wielu lat prac i akwizycji nadal nie widać efektów w postaci gotowych produktów.

Wi-Fi 7 może być szybsze, niż zakładano

IEEE cały czas jest na etapie przygotowywania finalnej specyfikacji technicznej dla nowego standardu łączności sieci bezprzewodowej Wi-Fi 7, a to oznacza, że zakładane parametry techniczne mogą jeszcze ulec zmianie. Producenci sprzętu sieciowego chwalą się już co prawda nowymi układami kompatybilnymi z Wi-Fi 7, ale żadne urządzenie nie otrzyma certyfikacji od IEEE do czasu ukończenia prac nad standardem.

Intel oraz najwięksi gracze zakładają, że pierwsze urządzenia weryfikowane do współpracy z Wi-Fi 7 pojawią się na rynku za około dwa lata. Na temat nowego standardu łączności wypowiedział się Eric McLaughlin - wiceprezes Intela ds. sieci bezprzewodowych. Przekazał on, że niebiescy współpracują ze stowarzyszeniem Wi-Fi Alliance celem sfinalizowania prac nad certyfikatem Wi-Fi 7 dla układów scalonych projektowanych przez firmę Intel.

Zakłada on, że Wi-Fi 7 będzie w stanie konkurować pod względu przepustowości połączenia z aktualnie rozwijanymi sieciami bezprzewodowymi. Według McLaughlina możliwe, że do czasu komercyjnego debiutu Wi-Fi 7 w 2024 roku uda się jeszcze bardziej zwiększyć przepustowość połączenia bezprzewodowego.

MediaTek prezentuje układy "Ready for Wi-Fi 7"

MediaTek jest kolejnym po Intelu oraz Qualcomm producencie, który aktywnie przygotowuje się na debiut standard Wi-Fi 7. Tajwańskie przedsiębiorstwo słynące z produkcji układów scalonych zaprezentowało nowy układ typu SoC (System on Chip) dla routerów, Mi-Fi oraz CPE nowej generacji.

MediaTek T830

MediaTek T830

Chipset MediaTek T830 ma zasilać urządzenia będące realną alternatywą dla stałego dostępu do konwencjonalnych łączy szerokopasmowych. Mowa zatem o stacjonarnych routerach z wbudowanymi modemami sieci 5G.

Układ pozwala na pełną obsługę modemów sieci 5G oraz złączy Ethernet w standardzie 10 Gb/s. Platforma wspiera sieci 5G w standardzie SA oraz NSA, 4G/LTE w technologii FDD oraz TDD. Co ciekawe MediaTek T830 pozwoli również skorzystać z geolokalizacji za pomocą GNSS oraz Bluetooth 5.0 do łączenia się z dodatkowymi akcesoriami.

SoC posiada autorski procesor o pakowaniu 2,2 GHz oraz jednostkę NPU, która wspomoże działanie funkcji QoS oraz tunelowania.

Intel chwali się pokonaniem bariery transferu danych o przepustowości 5 Gbps

Wi-Fi Alliance przewiduje, ze standard Wi-Fi 7 trafi do użytku dopiero na początku 2024 roku, ale dla topowych producentów układów scalonych to nie problem. Intel, który chce wprowadzić nowe układy kompatybilne z Wi-Fi 7 w 2024 roku zaprezentował postępy prac, które osiągnięto we współpracy z firmą Broadcom.

Wi-Fi 7 w porównaniu z Wi-Fi 6 idealnie obrazuje prędkość rozwoju bezprzewodowego standardu połączenia z siecią. Aktualnie rozpowszechniane Wi-Fi 6 dzięki kanałom o szerokości 80 MHz oraz częstotliwości 5 GHz pozwala na osiągnięcie transferów rzędu 1 Gbps w realnym środowisku. Oznacza to, że Wi-Fi 6 jest tak samo szybkie jak najpopularniejszy aktualnie standard łączności przewodowej - Gigabit Ethernet.

Na rynku znajdziemy urządzenia, które obsługują już standard Wi-Fi 6E (Enhanced). Jest on szybszy od Gigabit Ethernet. Dzięki zwiększeniu szerokości pasma z 80 MHz do 160 MHz korzystając z Wi-Fi 6E można osiągnąć przepustowość na poziomie 2 Gbps.

Według Intela Wi-Fi 7 ma być co najmniej pięciokrotnie szybsze od Wi-Fi 6.

Standard Wi-Fi 7 (802.11be) zakłada ponowne zwiększenie szerokości pasma - tym razem ze 160 MHz do 320 MHz. Zmiana ta w połączeniu z zupełnie nową modulacją sygnału pozwoli na osiągniecie realnych transferów przekraczających 5 Gbps.

Do sieci trafił nowy film wideo, w którym eksperci z firm Intel oraz Broadcom prezentują swoje najnowsze osiągnięcia.

Intel zakłada, że Wi-Fi 7 stanie się standardem, który będzie wykorzystywany przez około 10 lat od wprowadzenia na rynek. Kolejna rewolucja w bezprzewodowych połączeniach sieciowych pojawi się zatem dopiero po 2030 roku.

Pierwsze smartfony z Wi-Fi 7 pojawią się na rynku w 2024 roku

Kolejne informacje potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi firmy Intel. Popularyzacja standardu Wi-Fi 7 rozpocznie się w 2024 roku. Według raportów portalu DigiTimes pierwsze flagowe smartfony z Androidem otrzymają wsparcie dla standardu łączności bezprzewodowej Wi-Fi 7 na początku 2024 roku - chwilę po ukończeniu prac nad standardem Wi-Fi 7.

Informacje pochodzą ze źródeł zajmujących się projektowaniem i budową układów scalonych.

DigiTimes zdradziło również, że większość producentów porzuci technologię Wi-Fi 6E i pozostanie przy stosowaniu Wi-Fi 6 do momentu wprowadzenia na rynek standardu Wi-Fi 7. Tym samym Wi-Fi 6E ma być niewiele znaczącą technologią przejściową pomiędzy rewolucyjnymi Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi 7.

W kuluarach mówi się, że sztandarowym producentem, który nie zainwestuje w Wi-Fi 6E ma być Apple. Aktualnie wszystkie nawet najnowsze urządzenia tego producenta nie posiadają wsparcia dla Wi-Fi 6E.

Wi-Fi 7 ma pierwotnie trafić do routerów i komputerów przenośnych. Do smartfonów trafi nieco później. Mówi się, że pierwsze smartfony wyposażone w moduły łączności bezprzewodowej kompatybilne z Wi-Fi 7 zostaną zaprezentowane w pierwszym kwartale 2024 roku.

Pierwszymi smartfonami z obsługą W-Fi 7 prawdopodobnie będą flagowe smartfony Samsung Galaxy S24. W przeszłości Samsung jako pierwszy zaprezentował urządzenia kompatybilne z Wi-Fi 6. Były to modele z rodziny Galaxy S10. Dwa lata wcześniej - w 2017 roku zaprezentowano Samsunga Galaxy S8 - pierwszego smartfona kompatybilnego z Bluetooth 5.0.

Na rynku pojawia się pierwszy punkt dostępowy Wi-Fi 7 klasy korporacyjnej

Od momentu debiutu poglądowej specyfikacji Wi-Fi 7 kolejni producenta demonstrują możliwości nowego standardu oraz nowe produkty, które mają być zgodne z finalną wersją Wi-Fi 7. Dotychczas wszystkie doniesienia dotyczyły urządzeń dedykowanych dla klientów indywidualnych.

Firma IO by HFCL zaprezentowała właśnie pierwsze na świecie punkty dostępowe Wi-Fi 7 klasy korporacyjnej. Na targach India Mobile Congress 1 października 2022 roku zaprezentowano dwa rodzaje punktów dostępowych - do zastosowania wewnętrznego oraz zewnętrznego.

Nowe urządzenia zostały zaprojektowane dla sieci typu open-source i są zgodne z OpenWiFi ready. Produkty wykorzystują platformę Networking Pro firmy Qualcomm. Zamówienia na nowe punkty dostępowe zostaną otwarte w grudniu tego roku.

Punkty dostępowe IO by HFCL kompatybilne z Wi-Fi 7 trafią do pierwszych odbiorców w pierwszym kwartale 2023 roku.

Qualcomm prezentuje nowe chipy z obsługą Wi-Fi 7 o przepustowości ponad 20 Gbps

Światowej sławy amerykański gigant technologiczny specjalizujący się w produkcji procesorów ARM do urządzeń mobilnych zaprezentował nowe chipy z obsługą standardu Wi-Fi 7.

Układy należą do nowej rodziny Immersive Home Platform, która została zbudowana w celu obsługi najnowszych, szybkich połączeń szerokopasmowych o wysokie wydajności.

Immersive Home Platform według producenta zapewnia przepustowość powyżej 20 Gbps przy zachowaniu kompaktowości oraz energochłonności chipsetów sieciowych na poziomie znanym z modeli z obsługą Wi-Fi 6.

Opracowaliśmy platformę Qualcomm Immersive Home , aby umożliwić wydajną łączność w ekonomicznej, niskoprofilowej obudowie dostarczającej najnowsze innowacje w sieci domowej

- powiedział w oświadczeniu Nick Kucharewski, Senior Vice President and General Manager, Wireless Infrastructure and Networking, Qualcomm Technologies.

Nowe układy są już testowane przez największych producentów urządzeń sieciowych. Qualcomm zapowiada globalną dostępność produktów opartych na platformie Qualcomm Immersive Home Platform na druga połowę 2023 roku.

Chipset został zaprojektowany od podstaw z myślą o współpracy z technologiami AR i VR.

W 2023 roku czeka nas wysyp urządzeń z Wi-Fi 7 - zaprezentowano już pierwszego smartfona

Chińscy producenci w dalszym ciągu przodują we wdrożeniu urządzeń kompatybilnych z nadchodzącym standardem Wi-Fi 7. Pomimo braku oficjalnej specyfikacji technicznej, która jest w dalszym ciągu opracowywana na rynku pojawił się już pierwszy smartfon wyposażony w moduł Wi-Fi 7.

Pierwszym smartfonem z obsługą łączności z siecią bezprzewodową Wi-Fi 7 jest zaprezentowany 12 grudnia 2022 roku flagowy model na 2023 rok - Xiaomi 13 Pro. Urządzenie wyposażono w najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 wspierany przez dedykowany moduł Wi-Fi FastConnect 7800.

Xiaomi 13 Pro - pierwszy smartfon kompatybilny z Wi-Fi 7

Xiaomi 13 Pro - pierwszy smartfon kompatybilny z Wi-Fi 7

Pierwotnie spodziewaliśmy się, że pierwsze urządzenia elektroniczne z Wi-Fi 7 takie jak telefony czy tablety zostaną zaprezentowane na targach Mobile World Congress, które odbywają się w lutym 2023 roku. Firma Xiaomi nie chciała jednak czekać dodatkowych dwóch miesięcy. Prezentując rodzinę Xiaomi 13 chiński gigant zapewnił sobie miano pierwszego producenta smartfonów z Wi-Fi 7.

Prezentacja urządzenia kompatybilnego z Wi-Fi 7 przez Xiaomi jest o tyle ciekawa, że w Chinach nie zwolniono jeszcze żadnego pasma 6 GHz do wykorzystania przez Wi-Fi i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie.

W chwili obecnej dla Xiaomi Wi-Fi 7 jest głównie chwytem marketingowym, ale nie zabrakło również praktycznego wykorzystania nowego modułu. Smartfon wykorzystuje technologię firmy Qualcomm o nazwie Multi-Link Operation (MLO), "High-Band Simultaneous Multi-Link" lub "HBS Multi-Link". Rozwiązanie to potrafi agregować kanały 80 MHz oraz 160 MHz w ramach pasma 5 GHz, co przekłada się na niższą latencję i wyższa wydajność.

Wi-Fi 7 hitem technologicznym w ciągu pięciu najbliższych lat

Według najnowszych badań opublikowanych przez ABI Research technologia Wi-Fi 7 odegra ważną rolę w świecie nowych technologii na przestrzeni pięciu najbliższych lat.

Zgodne z informacjami przekazanymi przez specjalistów pomimo wielu wyzwań na przestrzeni najbliższych lat zajdą znaczące zmiany w technologiach sieci bezprzewodowych w przedsiębiorstwach oraz u odbiorców indywidualnych.

ABI Research wśród najważniejszych trendów technologicznych z zakresu łączności wymienia wprowadzenie Wi-Fi 7, skupienie się na transmisji 6 GHz, pojawienie się nowych platform takich jak OpenWiFi oraz konwergencja z 5G.

Dzięki Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi 8 na przestrzeni najbliższych lat Wi-Fi przejedzie z technologii transmisji dwupasmowej do transmisji trzypasmowej, która zwiększy wydajność i niezawodność sieci bezprzewodowej zbliżając ją osiągami do aktualnych sieci przewodowych.

Qualcomm i Xiaomi przeprowadzili demonstracje Wi-Fi 7 end-to-end

Giganci technologiczni z Chin oraz Stanów Zjednoczonych połączyli siły, aby zaprezentować możliwości Wi-Fi 7 w widmie 6 GHz prezentują tą technologię na żywo.

Podczas testów, które odbyły się w Pekinie 24 marca udało się osiągnąć transmisję 3 Gbps podczas transmisji end-to-end z wykorzystaniem dwóch komercyjnych urządzeń.

Demonstracja odbyła się podczas wydarzenia Snapdragon Insider organizowanego przez firmę Qualcomm.

Do przeprowadzenia testu wykorzystano smartfon Xiaomi 13 Pro z procesorem Snapdragon 8 Gen 2 oraz router Wi-Fi Xiaomi 10 Gbps. Połączenie zostało utworzone poprzez połączenie jednego kanału 160 MHz i jednego 80 MHz (oba w paśmie 5 GHz) przy użyciu High-Band Simultaneous Multi-Link , charakterystycznej dla Wi-Fi 7 funkcji.

Qualcomm twierdzi, że większość nowych smartfonów opartych na Snapdragonie 8 Gen 2 jest przystosowana do obsługi Wi-Fi 7.

Gwałtowne wzrosty na rynku infrastruktury WLAN

Popularyzacja technologii Wi-Fi 6/6E, nadchodzący debiut Wi-Fi 7 oraz rosnąca liczba urządzeń IoT, a także komputerów bez dostępu do przewodowego połączenia z siecią spowoduje gwałtowny wzrost popularności sieci WLAN, która nadal rośnie.

Według analityków rynek sieci bezprzewodowych czekają duże wzrosty. Do 2028 roku ma on wzrosnąć o aż 50%.

Według ABI Research czeka nas stabilny, około 7% wzrost YoY (Year over Year - rok do roku) w latach od 2022 do 2028.

Analitycy wyjaśniają gwałtowne wzrosty tranzycją z klasycznego Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz do znacznie nowszego, wydajniejszego i odpowiedniejszego na zakłócenia Wi-Fi 6 GHz obecnego między innymi w standardzie Wi-Fi 7.

Przed rynkiem sieci bezprzewodowych dużo zmian wywołanych pojawieniem się na rynku nowych technologii. Aktualnie sektor ten korzysta z rozwiązań, które zostały rozpowszechnione kilkanaście lat temu.

Pierwsi redaktorzy dokładnie testują sieć Wi-Fi 7 w warunkach domowych

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń demonstrujących możliwości nadchodzącej sieci Wi-Fi 7. Firma TP-Link zaprezentowała już swój sztandarowy produktu oferujący dostęp do standardu W-Fi 7. Mowa o sieci Mesh Wi-Fi Deco BE85, która została już dokładnie przetestowana przez amerykańskich redaktorów technologicznych.

Testy odbywały się przy wykorzystaniu wyżej wymienionego routera oraz telefonu komórkowego OnePlus 11, który również posiada wsparcie dla najnowszego standardu sieci bezprzewodowej Wi-Fi 7.

Redaktorzy podkreślają, ze wcześniejsze testy laboratoryjne są możliwe do odtworzenia w środowisku domowym. Wi-Fi 7 zawiera wszystkie elementy Wi-Fi 6E, a dodatkowo oferuje szerokie pasma danych 320 MHz, co przekłada się na zauważalny wzrost wydajności sieci bezprzewodowej nawet w miejscach z gorszym zasięgiem.

Podczas testu w odległości 1,5 metra pomiędzy routerem, a smartfonem udało się zarejestrować przepustowość przesyłania danych na poziomie 3,85 Gb/s. Wzorcowy router Wi-Fi 6 - Nighthawk RAXE500 od Netgeara w identycznym teście z wykorzystaniem Wi-Fi 6E zanotował 1,15 Gb/s przepustowości danych. Mowa zatem o ponad 3-krotnym zwiększeniu przepustowości względem W-Fi 6E.

W identycznym teście na odległości 4,5 metra (bez ścian po drodze) wynik przepustowości spadł do 2,55 Gb/s. Zasięg sieci opartej na paśmie 6 GHz zanika po około 12 metrów. Router przełącza wtedy sygnał na sieć 2,4 GHz oraz 5 GHz. Warto zwrócić uwagę na fakt, że testowano rozwiązanie ze smartfonem, który posiada słabsze anteny od tabletów oraz komputerów przenośnych. W ich przypadku rezultaty byłby lepsze.

Testowany router Deco BE85 to wersja przedprodukcyjna. Producent opracowuje aktualizację oprogramowania układowego, która pojawi się na przestrzeni najbliższych tygodniu. Będzie to pierwsza finalna wersja oprogramowania. Wraz z nią produkt trafi na półki sklepowe.

Realtek zaprezentował nowe moduły bezprzewodowe Wi-Fi 7

Realtek - jedna z największy firm zajmujących się produkcją modułów do obsługi bezprzewodowego transferu danych z wykorzystaniem Bluetooth oraz Wi-Fi na targach Computex zaprezentowała rodzinę nowych układów kompatybilnych z Wi-Fi 7. Możliwości najnowszej łączności bezprzewodowej z wykorzystaniem standardu Wi-Fi 7 sprawiają, że klasyczne połączenie przewodowe w standardzie Gigabit Ethernet wydaje się przestarzałe.

Realtek zaprezentował moduły, których szybkość przy transmisji bezprzewodowej może wynosić do 2800 Mb/s. Firma zaprezentowała modele demo, które pozwalały przetestować prędkość przesyłania danych. Przygotowano również specjalny scenariusz testowy z dodatkowymi zakłóceniami komunikacyjnymi, które symulowały tradycyjne wykorzystanie sieci bezprzewodowej np. w blokach lub przestrzeniach użyteczności publicznej. W takiej próbie osiągnięto wynik 2 Gb/s, co nadal stanowi dwukrotność możliwości aktualnie rozpowszechnianego standardu Wi-Fi 6.

Nowy moduł Realtek znany jest pod nazwą RTL8922AE i będzie dostępny w dwóch wersjach: 1620 (przeznaczonej dla kompaktowych platform bez możliwości rozbudowy) oraz w standardowej wersji M.2 2230. Moduł charakteryzuje się szczytową prędkością transferu na poziomie 2880 Mb/s przy jednoczesnym wykorzystaniu pasm 5 GHz i 6 GHz, a także obsługą najnowszej wersji Bluetooth 5.4. Nowy moduł obsługuje również Multi-Link Operation lub MLO, do dwóch strumieni przestrzennych i obsługuje szerokości kanałów do 160 MHz. Realtek nie podał ceny ani daty premiery tego produktu.

Firma pochwaliła się za to mapą drogową swoich produktów kompatybilnych z Wi-Fi 7. Łącznie mowa o pięciu rodzinach produktów - BE9400, BE6500, BE7200, BE6400 oraz BE3600, które różnic się od siebie będą konfiguracją i wydajnością.

Chiński rząd zamierza cześciowo zatwierdzić standard Wi-Fi 7

Chiny są aktualnie jedną z największych potęg technologicznych świata. Chiny aktywnie uczestniczą w tworzeniu i wdrażaniu nowych standardów łączności.

Potencjalne zatwierdzenie przez Chiny Wi-Fi 7, nadchodzącego standardu komunikacji bezprzewodowej, zostało zasygnalizowane w niedawnym projekcie rządowym opublikowanym przez National Radio Administration Bureau, departament Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) w dniu 1 czerwca. Projekt ten określa procedury testowania i standardy techniczne dla urządzeń wykorzystujących protokół IEEE 802.11be (Wi-Fi 7).

Projekt kładzie szczególny nacisk na obsługę wielu łączy (MLO) w Wi-Fi 7, kluczową funkcję, która umożliwia jednoczesne przesyłanie danych w różnych pasmach częstotliwości i kanałach. Co istotne w projekcie rozporządzenia brakuje jednak jakiejkolwiek wzmianki o pasmach 6 GHz (5,925 - 7,125 MHz), które mają znacznie zwiększyć prędkość przesyłania danych, wielokrotnie więcej niż powszechnie przyjęte Wi-Fi 6.

Projekt określa, że urządzenia powinny działać w trzech kluczowych zakresach częstotliwości bezprzewodowych: 2,400 - 2,483.5 MHz, 5,150 - 5,350 MHz i 5,725 - 5,850 MHz. Wytyczne te wykluczają obecnie korzystanie z urządzeń Wi-Fi 6E i Wi-Fi 7 w Chinach kontynentalnych, a także zatwierdzenie pasm częstotliwości bezprzewodowych 6 GHz dla technologii Wi-Fi.

Podczas gdy Chiny kontynentalne pozostają konserwatywne w tym względzie, rząd Hongkongu zatwierdził już Wi-Fi 6E, w tym dodatkowe pasma 6 GHz. To rozróżnienie ma kluczowe znaczenie, ponieważ główni producenci elektroniki użytkowej, tacy jak Asus, Xiaomi, Qualcomm i MediaTek, już zaczęli dostarczać urządzenia gotowe do obsługi technologii Wi-Fi 7.

Projekt wniosku jest obecnie otwarty do konsultacji publicznych, a opinie można składać do 30 czerwca. Proces ten może wpłynąć na stanowisko Chin w sprawie integracji bardziej zaawansowanych technologii bezprzewodowych.

Aktualizacja: 17 czerwca 2023 13:10
Aktualizacja: 17 maja 2023 18:45
Aktualizacja: 04 maja 2023 17:20
Aktualizacja: 15 grudnia 2022 14:24
Aktualizacja: 07 października 2022 09:38
Aktualizacja: 09 września 2022 10:49
Aktualizacja: 25 sierpnia 2022 17:24
Aktualizacja: 03 sierpnia 2022 15:53
Aktualizacja: 11 lipca 2022 14:33
Aktualizacja: 23 czerwca 2022 16:46
Aktualizacja: 01 czerwca 2022 19:32
Aktualizacja: 13 maja 2022 18:16
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200