WhatsApp może opuścić Wielką Brytanię

Po Signal nadszedł czas na WhatsApp. Komunikator może przestać działać na terytorium Wielkiej Brytanii. Wszystko w związku z planowaną ustawą o bezpieczeństwie sieci.

WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów sieciowych, który kładzie nacisk na bezpieczeństwo komunikacji. Firma poinformowała o możliwości wycofania z oferowana swoich usługi a terytorium Wielkiej Brytanii. Możliwe, że mieszkańcy tego kraju korzystający z komunikatora będą musieli poszukać alternatywy.

WhatsApp może wycofać się z Wielkiej Brytanii
Źródło: Dima Solomin / Unsplash

WhatsApp może wycofać się z Wielkiej Brytanii

Źródło: Dima Solomin / Unsplash

Zarząd WhatsApp nie zamierza złamania szyfrowania end-to-end, którego wymaga planowana ustawa o bezpieczeństwie sieci. Jej krytycy uważają, że skutecznie umożliwia ona organizacjom państwowym łamanie zabezpieczonych komunikatorów. W sprawie wypowiedział się już zarząd Signal. W wypowiedzi prezes zarządu oficjalnie zapowiedziała wycofanie Signal z Wielkiej Brytanii po podpisaniu ustawy.

Zobacz również:

  • OpenAI otwiera pierwsze biuro w Europie - znamy już lokalizację
  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

Will Cathcart, szef WhatsApp, przekazał, że firma wolałaby zostać zbanowana w Wielkiej Brytanii, niż złamać szyfrowanie end-to-end w swojej aplikacji.

W rzeczywistości nasi użytkownicy na całym świecie chcą bezpieczeństwa. Aż 98% naszych użytkowników jest spoza Wielkiej Brytanii. Nie chcą, abyśmy obniżali bezpieczeństwo produktu, a tak po prostu, dziwnym wyborem byłoby dla nas zdecydować się na obniżenie bezpieczeństwa produktu w sposób, który dotknąłby te 98% użytkowników.

Projekt ustawy Online Safety Bill zyskał aprobatę Narodowego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwo wobec Dzieci (NSPCC). Wedle oficjalnego stanowiska rządu Wielkiej Brytanii "ustawa o bezpieczeństwie w sieci nie stanowi zakazu stosowania szyfrowania end-to-end".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200